علائم و عوارض مصرف بیش از میزان ویتامین D

به گزارش فروش برتر، ویتامین D از ویتامین های بسیار مهم برای بدن است و نقش کلیدی در عملکرد سلول های بدن دارد؛ نکته حائز اهمیت در این موضوع میزان مصرف این ویتامین است.

علائم و عوارض مصرف بیش از میزان ویتامین D

ویتامین D برای سلامت بدن بسیار مهم است و چندین نقش را در سالم نگه داشتن سلولهای بدن و عملکرد صحیح آنها ایفا می نماید. بسیاری از مردم به مقدار کافی ویتامین D دریافت نمی نمایند به همین علت استفاده از مکمل های این ویتامین متداول است. اگرچه کمبود ویتامین D شایع است اما گاهی اوقات فراوری بیش از حد این ویتامین سبب مسمومیت در بدن می گردد. در این قسمت به معرفی عوارض جانبی مصرف بیش از حد این ویتامین مهم پرداخته ایم.

مسائل ناشی از کمبود ویتامین D

ویتامین D در جذب کلسیم، عملکرد ایمنی بدن و محافظت از سلامت استخوان، عضله و قلب نقش دارد. این ویتامین به طور طبیعی در بعضی مواد غذایی وجود دارد و هنگامی که پوست در معرض نور خورشید واقع شده است می تواند به وسیله بدن فراوری گردد. با این وجود به غیر از ماهی های چرب، غذاهای کمی وجود دارند که غنی از ویتامین D هستند. علاوه بر این، بیشتر افراد در معرض آفتاب قرار ندارند تا بدن این ویتامین را فراوری کند.

بنابراین کمبود ویتامین D بسیار شایع است و در حقیقت تخمین زده می گردد که حدود یک میلیارد نفر در سراسر دنیا با کمبود ویتامین D روبرو هستند. مکمل های ویتامین D دردسترس می باشند و می توانند به شکل مکمل D2 و D3 مصرف شوند. ویتامین D3 در واکنش به روبروه با نور خورشید فراوری شده است و در محصولات حیوانی یافت می گردد در حالی که ویتامین D2 در محصولا ت گیاهی یافت می گردد. معین شده است که ویتامین D3 سطح خون را به مقدار قابل توجهی بیش از D2 افزایش می دهد.

مسمومیت با ویتامین D

مطالعات نشان می دهد که مصرف روزانه هر 100 IU ویتامین D3 سطح ویتامین D خون را به مقدار 2.5 نانومول در لیتر افزایش می دهد. با این حال مصرف مقادیر بسیار زیاد ویتامین D3 برای مدت طولانی ممکن است منجر به تجمع بیش از حد در بدن شما گردد. مسمومیت با ویتامین D هنگامی رخ می دهد که سطح خون از 150 نانوگرم برمیلی لیتر (375 نانومول بر لیتر) افزایش یابد.

از آن جا که این ویتامین در چربی بدن ذخیره شده و به آرامی در جریان خون آزاد می گردد اثرات سمیت ممکن است چندین ماه پس از قطع مصرف مکمل ها هم ادامه داشته باشد. نکته مهم این که مسمومیت ویتامین D معمول نبوده و تقریبا در افرادی رخ می دهد که مکمل ها را به مدت طولانی و با دوز بالا و بدون نظارت بر سطح خون خود مصرف می نمایند در مقابل امکان دریافت بیش از میزان ویتامین D به وسیله رژیم غذایی و قرار گرفتن در معرض خورشید به تنهایی وجود ندارد.

عوارض شایع زیاده روی در مصرف ویتامین دی

در ادامه با بعضی عوارض جانبی استفاده بیش از حد ویتامین D بیشتر آشنا خواهید شد.

1. پر خون شدن و افزایش گلبول های قرمز

دستیابی به مقادیر کافی از ویتامین D در خون ممکن است به تقویت ایمنی بدن یاری نموده و شما را در برابر بیماری هایی مانند پوکی استخوان و سرطان محافظت کند. اگر چه به طور معمول سطح ویتامین D، 30نانوگرم بر میلی لیتر در نظر گرفته می گردد اما شورای ویتامین D حفظ سطوح 40-80 نانوگرم برمیلی لیتر (100-200 نانومول بر لیتر) را توصیه می نماید و اعلام نموده است که هر چیزی بالاتر از 100 نانوگرم بر میلی لیتر(250 نانومول بر لیتر) ممکن است مضر باشد. یک مطالعه اخیر داده های بیش از 20000 نفر را در طی یک دوره 10 ساله آنالیز نموده است و نتایج نشان می دهد که فقط 37 نفر دارای سطوح بالای 100 نانوگرم در میلی لیتر بودند و فقط یک نفر با 364 نانوگرم در میلی لیتر(899 نانومول برلیتر) مسمومیت واقعی داشت. اگر چه فقط دوزهای بسیار زیاد می توانند به سرعت باعث مسمومیت شوند اما هواداران سرسخت این مکمل ها حد بالای 10000 IU در روز را توصیه می نمایند.

2. افزایش یافتن سطح کلسیم خون

ویتامین D به جذب کلسسیم از مواد غذایی مصرفی یاری می نماید در حقیقت این یکی از مهم ترین نقش های ویتامین D محسوب می گردد. با این وجود مصرف بیش از میزان ویتامین D می تواند سطوح کلسیم در خون را خطرناک کند. بعضی از نشانه های هایپرکلسمی یا سطوح بالای کلسیم خون عبارتند از:

مسائل گوارشی مانند استفراغ، تهوع و درد شکمی

خستگی، سرگیجه و سردرگمی

تشنگی بیش از حد

تکرر ادرار

سطح نرمال کلسیم خون 8.5-10.2 میلی گرم در دسی لیتر(2.1-2.5 میلی مول بر لیتر) است.

3. تهوع، استفراغ و اشتهای ضعیف

بسیاری از عوارض جانبی بیش از حد ویتامین D مربوط به کلسیم بیش از حد در خون است. این موارد شامل حالت تهوع، استفراغ و اشتهای کم است. با این حال این علائم در همه افراد با افزایش سطح کلسیم رخ نمی دهد. نکته مهم این است که این نشانه ها در واکنش به دوزهای بسیار بالا از ویتامین D رخ می دهد که سطوح کلسیم را به بیش از 12 میلی گرم در دسی لیتر(3.0میلی مول بر لیتر) افزایش می دهند.

4. درد شکمی، یبوست یا اسهال

درد شکمی، یبوست و اسهال از علائم رایج دستگاه گوارش است که اغلب مربوط به عدم تحمل غذا یا سندروم روده تحریک پذیر می گردد. با این حال این علائم می تواند نشانه افزایش سطح کلسیم ناشی از مسمومیت با ویتامین D نیز باشد. این علائم ممکن است در کسانی که دوز های بالایی از ویتامین D را برای اصلاح کمبود آن دریافت می نمایند، ایجاد گردد.

5. تحلیل رفتن استخوان

از آن جا که ویتامین D نقش مهمی در جذب کلسیم و متابولیسم استخوان دارد دریافت کافی آن برای حفظ استحکام استخوان ها بسیار مهم است اما با این حال مصرف ویتامین D زیاد می تواند برای سلامت استخوان ها مضر باشد. اگر چه بیشتر نشانه های مصرف بیش از حد ویتامین D با سطوح بالای کلسیم در خون مرتبط هستند اما بعضی تحقیقات نشان داده اند که مگادوزهای این ماده مغذی ممکن است به سطوح پایین ویتامین K2 در خون منجر گردد. یکی از مهمترین عملنمودهای ویتامین K2 حفظ کلسیم در استخوان ها و خارج از خون است. اعتقاد به این است که سطوح بالای ویتامین D ممکن است فعالیت ویتامین K2 را کاهش دهد. به منظور محافظت از استخوان ها و تحلیل رفتن آنها، از مصرف بیش از حد مکمل های ویتامین D پرهیز کنید و مکمل ویتامین K2 مصرف کنید و بعلاوه مواد غذایی سرشار از ویتامین K2 از جمله لبنیات و گوشت را مصرف نمایید.

6. نارسایی کلیوی

مصرف بیش از حد ویتامین D می تواند به آسیب کلیوی منجر گردد. بیشتر مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است آسیب میانه تا شدید کلیه در افرادی را گزارش نموده اند که با سمیت ویتامین D روبرو شده بودند. نارسایی کلیوی با هیدراتاسیون خوراکی یا داخل وریدی و دارو درمان می گردد.

منبع:سلامت نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 11 فروردین 1402 بروزرسانی: 11 فروردین 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2001

به "علائم و عوارض مصرف بیش از میزان ویتامین D" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم و عوارض مصرف بیش از میزان ویتامین D"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید