بلینکن: دیگر کشورها از دموکراسی آمریکا عیب جویی می کنند

به گزارش فروش برتر، وزیر امور خارجه آمریکا گفت، شرکای خارجی او مکررا از تلاش های آمریکا برای ارتقای دموکراسی در جهان پس از شورش شش ژانویه در کنگره عیبجویی می کنند.

بلینکن: دیگر کشورها از دموکراسی آمریکا عیب جویی می کنند

گرچه آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا سه شنبه در مصاحبه با ان پی آر گفت که نقدها آنها ملایم بوده اما این بیانگر شکل گیری لکه عمیقی است که آن شورش بر روی وجهه آمریکا در عرصه جهانی گذاشت.

بلینکن گفت: آنها خیلی در این باره ملایم بودند اما قطعا عیبجویی گاه و بیگاهی از طرف کسی هست که در نقطه مقابل ما قرار گرفته است و ما نگرانی های خودمان را در رابطه با تحولات کشورشان بیان می کنیم.

تحولات شش ژانویه که بلینکن به آنها اشاره داشت، به روز تایید کالج الکترال برای تحکیم ریاست جمهوری جو بایدن اشاره دارد که پیش از آن دونالد ترامپ در جمع حامیانش جمع شد و آنها را برای کارشکنی در کار کنگره تحریک کرد. در جریان آن حمله، چند تن کشته و چندین تن دیگر زخمی شدند. رهبران جهان از مشاهده آن آشوب وحشت زده شدند و برخی از سران که کشورشان هدف نقدها واشنگتن قرار می گیرند، از آمریکا انتقاد کردند.

گرچه آنتونی بلینکن اذعان کرد که وجهه آمریکا خدشه دار شده است، او گفت از حمایت از هنجارهای دموکراسی در خارج دست نمی کشد.

وزیر خارجه آمریکا به ان پی آر گفت: هیچ شکی نیست که به دنبال تحولات اخیر به ویژه حمله انگشت نما به کنگره در ششم ژانویه، توانایی ما در حمل بنر دموکراسی و حقوق بشر تا حدی خدشه دار شده است. من درباره پیشبرد دیدگاه هایم درباره دموکراسی و دیدگاه هایمان درباره حقوق بشر اصلا تردیدی به خود راه نداده ام چون، دوباره می گویم، در واقع در این حقیقت که ما آشکارا با این چیزها رو در رو می شویم، اینکه ما با کاستی های خودمان مقابله می کنیم، این چالش های خودمان که کل جهان می بینند، در آن قدرت وجود دارد. و این کاملا متفاوت با بیشتر کشورهای دیگر جهان است.، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 2 فروردین 1400 بروزرسانی: 2 فروردین 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1283

به "بلینکن: دیگر کشورها از دموکراسی آمریکا عیب جویی می کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلینکن: دیگر کشورها از دموکراسی آمریکا عیب جویی می کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید