اگزما خطر افسردگی را افزایش می دهد

به گزارش فروش برتر، آنالیز شواهد نشان می دهند اگزما با افزایش 63 درصدی خطر افسردگی یا اضطراب مرتبط است.

اگزما خطر افسردگی را افزایش می دهد

اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که باعث پوسته پوسته شدن و خارش پوست می گردد و شایع ترین نوع درماتیت آتوپیک است.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که اگزما خطر اضطراب و افسردگی را افزایش می دهد؛ اما تخمین ها در خصوص مقدار این خطر بسیار فرق دارد.

آنالیز برترین شواهد موجود نشان می دهد که اگزما با 63 درصد افزایش احتمال ابتلاء به افسردگی یا اضطراب مرتبط است.

هنگامی که محققان این دو شرایط سلامت روان را به طور جداگانه تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که اگزما با 64 درصد افزایش خطر افسردگی و 68 درصد افزایش خطر اضطراب مرتبط است.

آن ها در این مطالعه، داده های 20 مطالعه را جمع آوری کردند که در مجموع شامل 141،910 فرد مبتلا به اگزما و 4،736،222 فرد در گروه کنترل بود که این بیماری را نداشتند.

محققان بر این باورند که خارش، اختلال در خواب و انزوای اجتماعی ممکن است خطر افسردگی یا اضطراب را در این بیماران افزایش دهند.

دکتر ویویان شیء، متخصص پوست از دانشگاه علوم پزشکی آرکانزاس، گفت: پرداختن به مولفه سلامت روان اگزما بسیار مهم است؛ زیرا استرس می تواند باعث تشدید یا بدتر شدن علائم موجود گردد.

نویسندگان این تجزیه و تحلیل تازه تاکید می نمایند که مکانیسم های فیزیولوژیکی که اگزما و سلامت روان را به هم مرتبط می نماید نامشخص است.

اما آن ها معتقدند دلایل فیزیولوژیکی مشترک مانند فشار اکسایشی و التهاب در این مسائل نقش دارند.

استرس و اضطراب می توانند فراوری مولکول های التهابی مانند هیستامین ها را افزایش دهند که به نوبه خود باعث خارش می شوند. سپس خاراندن ممکن است به پوست آسیب رسانده و التهاب را تشدید کند.

مطالعه دیگری نشان داد که داروی ضد افسردگی فلوکستین (پروزاک) علائم درماتیت آتوپیک را در موش ها کاهش می دهد و همزمان علائم مشابه اضطراب را تسکین می دهد.

به نظر می رسد فلوکستین هم استرس روانی و هم پاسخ های التهابی را سرکوب می نماید.

آزمایش های بالینی در انسان نشان داد که دارویی به نام دوپیلوماب که مولکول های سیگنال دهنده ایمنی را مهار می نماید، نه تنها اگزما را بهبود می بخشد، بلکه اضطراب یا افسردگی را نیز کاهش می دهد.

منبع: مدیکال نیوز

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1898

به "اگزما خطر افسردگی را افزایش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگزما خطر افسردگی را افزایش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید