اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - کارخانه دانش بنیان زگال شمال برای نخستین بار در کشور پیروز به اختراع اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال با همکاری ستاد نانو در ایران شده است.

اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران

محمدعلی حاجی زاده، مدیر کارخانه زگال شمال، با اشاره به اینکه از پنج سال پیش شرکت زگال شمال، اقدام به آزمایشات متعدد برای فراوری پاک کن نانو آنتی باکتریال نموده است که خوشبختانه اکنون به ثمر رسیده است،گفت: این شرکت سال 1399 به سمت ثبت اختراع به عنوان اولین مورد پاک کن نانو آنتی باکتریال پیش رفت که علاوه بر ثبت اختراع بین المللی با همکاری ستاد نانو در ایران، نسبت به تجاری سازی و آزمایشات متعدد بهداشتی و از بین بردن باکتری های مضر آن اقدام کرد.

حاجی زاده، اضافه نمود: این شرکت توانست علاوه بر ثبت اختراع بین المللی برای اولین بار در جهان تایید ستاد نانو را هم برای فراوری و مصرف در ایران کسب کند.

وی به دیگر مزایای آنتی باکتریال کردن محصولات دانش آموزی با مواد نانو به مواردی نظیر بدون بو بودن، فاقد سمیت استنشاقی بودن، فاقد حساسیت پوستی بودن و تاثیر گذاری سریع اشاره نمود و اضافه نمود: پیروزیت در این حوزه و رضایت دانش آموزان و اولیای آنها ما را بر آن داشت که به فراوری نوشت افزار پر مصرف دیگر مانند مداد، تراش، خط کش، مداد شمعی و پاستل بپردازیم.

مدیرکارخانه زگال شمال، با اشاره به اهمیت دانش آموختن در کنار حس خوب کودکی که در سرلوحه کار این شرکت واقع شده است، اعلام کرد: بهداشت جسم و روح بچه ها برای این مجموعه بسیار حائز اهمیت است و برای پیشبرد سطح سلامت جسمی دانش آموزان، نانو آنتی باکتریال کردن نوشت افزار هدف اصلی این شرکت است. بنابراین همیشه کوشش شده است تا محصولات به لحاظ طراحی، بسته بندی، کیفیت ظاهری، تنوع رنگ و شادابی را القا نمایند و تفاوتی با اجناس با کیفیت خارجی نداشته باشند.

حاجی زاده، یادآور شد: نوشت افزار و از جمله پاک کن مداد از وسایلی هستند که تماس با آن ها در زندگی روزمره (به خصوص دانش آموزان و محصلان) اجتناب ناپذیر است و کنترل فعالیت انواع میکروارگانیزم ها، قارچ ها و باکتری های روی پاک کن لازم است. پاک کن می تواند عامل انتقال باکتری بین افراد باشد یا باکتری را از محلی به محل دیگر منتقل کند و به وسیله تماس با دست و سپس با دهان مشکلاتی را برای سلامتی انسان ایجاد کند، بنابراین از جمله محصولاتی است که این شرکت با تحقیقات و آنالیز پیروز شد آنتی باکتریال این محصول را فراوری کند.

با اشاره به وجود دو نوع باکتری ای کولای به عنوان نماینده باکتری های گرم منفی و باکتری استافیلو کوکوس اورئوس یا اس. اورئوس به عنوان نماینده باکتری های گرم مثبت در محصولات مورد استفاده مصرف نمایندگان، شرح داد: این دو باکتری از شایع ترین گونه های باکتری هستند که در محیط ها و مصارف عمومی بیشتر می توانند روی سطوح زنده بمانند.

مدیرکارخانه زگال شمال، ادامه داد: با توجه به باکتری های فوق، برای آنتی باکتریال کردن پاک کن مداد، از فناوری نانو و نانوذرات آنتی باکتریال استفاده شد. نانوپارتیکل های مورد استفاده برای اینکه پاک کن ها باکتریسیدال شده و نانو نقره و نانو اکسید زینک (نانو اکسید روی) هستند.

به گفته حاجی زاده، مکانیسم عملکرد به این صورت می باشد که با توجه به این که نانوذرات ابعاد بسیار کمی و در حد نانو دارند، نسبت به ذرات با ابعاد بزرگ تر دارای نسبت سطح به حجم بالایی هستند. نانوذرات درصد بیشتری اتم در سطح خود دارند که این موضوع منجر به واکنش پذیری و تعامل بیشتر با باکتری ها می گردد و اثر گذاری ضد باکتریایی را به طور قابل توجهی بهبود می بخشد و سبب افزایش خاصیت آنتی باکتریال می گردد.

وی اظهار کرد: نتایج آزمون آنتی باکتریال نشان می دهد که پاک کن آنتی باکتریال شرکت زگال شمال در مقابل دو گونه شاخص باکتری مذکور، دارای فعالیت ضدباکتریایی بیش از 99 درصد است و با پیروزیت ایزو بین المللی 22196 و استاندارد ملی 10900 را پاس نموده است. هم چنین این پاک کن آنتی باکتریال، تاییدیه نانو مقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو را نیز اخذ نموده است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 دی 1400 بروزرسانی: 21 دی 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1692

به "اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران" امتیاز دهید

8 کاربر به "اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین پاک کن نانو آنتی باکتریال در ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید