کاخ سفید: اگر ایران به برجام بازگردد واشنگتن اقدام مشابه انجام می دهد

به گزارش فروش برتر، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه بار دیگر گفت اگر ایران به توافق هسته ای بازگردد، واشنگتن نیز اقدام مشابهی انجام خواهد داد.

کاخ سفید: اگر ایران به برجام بازگردد واشنگتن اقدام مشابه انجام می دهد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید روز جمعه در کنفرانس خبری بار دیگر موضع واشنگتن درباره برجام را تکرار کرد.

وی در سخنان خود گفت: اگر ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای بازگردد، واشنگتن نیز اقدام مشابه را انجام خواهد داد.

با آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق هسته ای را نقض کرده و از آن خارج شده است دولت آمریکا می گویند بازگشت به برجام منوط به این است که جمهوری اسلامی ایران گام هایی را که در واکنش به نقض عهد آمریکا برداشته به عقب برگرداند.

جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده که با توجه به آنکه واشنگتن طرفی بوده که توافق را نقض کرده و کاهش تعهدات تهران در واکنش به اقدام غیرقانونی آمریکا اجرا شده هر گامی از سوی تهران بعد از رفع تحریم ها صورت خواهد گرفت.

آمریکا اردیبهشت ماه سال 1397 با نقض تعهداتش از این توافق مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل متحد خارج شد.

ایران تا یک سال بعد از خروج آمریکا به طور کامل تعهداتش در توافق هسته ای را اجرا کرد و به کشورهای اروپایی که وعده جبران آثار این خروج را می دادند برای عمل به تعهداتشان فرصت داد.

یک سال بعد که دولت های اروپایی نتوانستند به وعده هایشان عمل کنند تهران گفت طبق مفاد مندرج در توافق هسته ای طی چند گام تعهداتش در توافق هسته ای را کاهش خواهد داد.

ایران از آن زمان اعلام کرده الزامی برای رعایت محدودیت های مندرج در برجام در زمینه غنی سازی، میزان ذخائر اورانیوم و تحقیق بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته ندارد. تهران علاوه بر این کار بر روی یک خط مونتاژ جهت ساخت اورانیوم فلزی را هم از سر گرفته است.

جمهوری اسلامی ایران گفته همه این گام ها بازگشت پذیر هستند و چنانچه واشنگتن به برجام برگردد ایران نیز این اقدامات را به عقب برخواهد گرداند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 اسفند 1399 بروزرسانی: 20 اسفند 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1257

به "کاخ سفید: اگر ایران به برجام بازگردد واشنگتن اقدام مشابه انجام می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاخ سفید: اگر ایران به برجام بازگردد واشنگتن اقدام مشابه انجام می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید