سفیر کوبا: تحریم های آمریکا نسل کشی است، تحریم توهین به جامعه بین الملل است

به گزارش فروش برتر، سفیر کوبا در تهران تاکید نمود تحریم های آمریکا علیه این کشور نقض آشکار حقوق بشر و در واقع نسل کشی است.

سفیر کوبا: تحریم های آمریکا نسل کشی است، تحریم توهین به جامعه بین الملل است

به گزارش خبرنگار گروه بین الملل خبرنگاران، الکسیس باندریج وگا سفیر کوبا در تهران امروز یکشنبه میزبان جمعی از رسانه های داخلی بود. وی در نشستی خبری که با عنوان کوبا بر علیه تجدید جنگ اقتصادی ایالات متحده برگزار گردید به تبیین پیامدهای تحریم های آمریکا علیه هاوانا پرداخت.

وی در ابتدای این نشست خبری گفت: بین تاریخ های 6 تا 7 نوامبر (15 و 16 آبان) برای 28 بار پیاپی؛ مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیش نویس قطعنامه لزوم سرانجام دادن به محاصره اقتصادی تجاری و اقتصادی وضع شده توسط ایالات متحده بر علیه کوبا را به رأی خواهد گذاشت. این امر در باره ناعادلانه ترین، شدید ترین و طولانی ترین سیستم تحریم های یکجانبه بر علیه یک کشور است.

سفیر کوبا ادامه داد: در دو سال گذشته، تشدید آن [تحریم ها] محور سیاست های ایالات متحده علیه کوبا بوده است و هر بار این تشدید اثرات فزاینده ای در بر داشته است.

باندریج وگا اضافه کرد: برایتان مهم ترین وقایع تحریمی این دوره را بیان خواهیم کرد و برای مثال چند مورد را ذکر می کنیم:

ایالات متحده لیست نهادهای کوبایی محدود شده را چهار بار گسترش داده است، که برای آنها تحریم های اضافه علاوه بر محاصره موجود قرار داده است، که این امر خود باعث ایجاد ترس برای تجار خارجی می گردد.

ایالات متحده بند 3 قانون هلمز ولتون که به دادگاه های آمریکایی اجازه می دهد که بر علیه شرکت های کوبایی اشخاص و شرکت های ثالث که از نظر تجاری با بخش های ملی شده در دهه 1960 کوبا کار نمایند، اقدام نمایند. از سال 1996 دولت های ایالات متحده (حتی دو سال اول ترامپ) هر شش ماه این امکان را لغو کرد و این امر تاثیر بسیاری بر تجارت و سرمایه گذاری های خارجی ما داشته است.

ایالات متحده همچنین اقدامات یک جانبه اجباری را با هدف محروم کردن ملت کوبا و منابع اصلی درآمدشان به اجرا در آورده است. حتی اقدامات افراطی آن تحت تعقیب قرار دادن و تحریم شرکت ها، نفت کش ها و کشورهایی که برای کوبا سوخت می آورند.

همه این اقدامات با هدف آگاهانه و اعلام شده برای ایجاد خسارت اقتصادی و محروم ساختن کوبا و منابع اقتصادی انجام می گردد.

سفر شهروندان آمریکایی به کشور ما را بسیار محدود می نمایند. هیچ شهروند یا بخش تجاری (حتی بخش خصوصی) نمی توانند دور از اثرات محاصره بماند.

سفیر کوبا در ادامه سخنان خود گفت: رفتار آمریکا توهین به جامعه دنیای است که به مدت 27 سال متوالی محاصره علیه کوبا را در سازمان ملل محکوم می نماید. بیشمار است قطعنامه هایی که توسط مجمع عمومی سازمان ملل صادر شده یا بیانیه هایی که توسط سران اجلاس دولت ها و کشورهای اتحادیه اروپا-آمریکای لاتین و کارائیب، اتحادیه آفریقا و جامعه کشورهای عدم تعهد صادر شده است.

باندریج وگا ادامه داد: همانگونه که سعی می نمایند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند؛ در جهت معکوس کوشش می نمایند واردات نفت به کوبا را نیز به صفر برسانند و به تمام محیط تجاری کوبا آسیب برسانند. آنها حتی برای بچه ها و زنان نیز در زمینه فراهم کردن دارو استثنائی قائل نمی شوند و این تحریم ها توهین به جامعه بین الملل است.

وی با اشاره به پیامدهای تحریم های آمریکا تاکید نمود: محاصره علیه کوبا حرکت تمام پتانسیل های اقتصادی و کوبا را برای اجرای برنامه ملی توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور و همچنین تحقق برنامه 2030 و اهداف توسعه پایدار آن را کند می نماید.

باندریج وگا ادامه داد: تحریم نقض گسترده و آشکار سیستمی حقوق بشر همه کوبایی ها است. این تحریم ها با توجه به اهداف اعلام شده و چارچوب های سیاسی حقوقی و اداری که بر اساس آن نباشد، با توجه به کنوانسیون پیشگیری و مجازات جنایت نسل کشی در سال 1948 به عنوان یک نوع عمل نسل کشی شناخته می گردد و به وسیله کنفرانس لندن در سال 1909 به عنوان یک جنگ اقتصادی همچنین نماد منشور سازمان ملل و قوانین بین المللی را نیز نقض می نماید.

سفیر کوبا تاکید نمود: هاوانا خواهان سرانجام دادن به این محاصره ناعادلانه ای است که تقریباً 60 ساله بر مردم کوبا تحمیل شده و سبب رنج و مسائل شده است.

اخراج 15 دیپلمات کوبایی از واشنگتن، ممنوع المعامله بودن 180 نهاد کوبایی، تعطیلی دفتر سرویس مهاجرت و شهروندی آمریکا در کوبا، تحریم تانکرهای نفتی که از مقصد ونزوئلا به کوبا حرکت می نمایند، تهدید شرکت های خارجی با اتکا به قانون هلمز بولتون، لغو فعالیت های فرهنگی و در نهایت لغو پروازها به مقصد 9 شهر کوبا به استثنای هاوانا از جمله اقدامات خصمانه ای بود که سفیر کوبا به عنوان ادله جنگ اقتصادی آمریکا علیه این کشور ارائه کرد.

نماینده ارشد کوبا در تهران تاکید نمود: کوبا هیچ گاه از اصول اولیه خود صرف نظر نخواهد کرد و از تقاضای خود برای حذف کامل تحریم کناره گیری نخواهد کرد.

وی همچنین گفت: باری دیگر از جامعه دنیای تشکر و قدردانی صمیمانه می کنیم که خواهان سرانجام دادن به این سیاست غیر قانونی، نسل کشی برون مرزی هستند. در شرایط ویژه و پیچیده کنونی؛ کوبا امیدوار است که دوباره از حمایت ارزشمند جمهوری اسلامی ایرانی به نفع برداشته شدن محاصره ایالات متحده بر علیه کشور و شجاع ما بهره گیرد.

سفیر کوبا در پاسخ به سوالی درباره مناسبات کوبا و نزوئلا گفت: حمایت کوبا از ونزوئلا تاریخی است و موضوع جدیدی تلقی نمی گردد. ما از زمان چاوز قرارداد تسهیل تجارت با ونزوئلا داریم. اما با توجه به اتهامی مبنی بر حضور نظامی و یاری تسلیحاتی کوبا به ونزوئلا بود که کارزاری با هدف تشدید فشارها علیه هاوانا ایجاد شد. اعلام می کنم که کوبا حتی یک مرکز نظامی در ونزوئلا ندارد. ما 20 هزار نیرو داریم که 96 درصد آنها خانم هستند و خدمات آموزشی و بهداشتی ارائه می نمایند. آمریکا حتی پیشنهاد داد که اگر یاری به ونزوئلا را قطع کنید تحریم ها را رفع می کنیم اما کوبا به دوستانش پایبند است.

سفیر کوبا در تهران در خصوص برنامه ها و اقدامات دولت کوبا دربرابر یکجانبه گرایی های آمریکا گفت: ما در کوبا در خصوص اتحاد و همبستگی و اقدامات مشترک در مقابل یکجانبه گرایی های آمریکا و مقابله با تحریم ها با یکدیگر بحث و گفتگو کردیم.

وی گفت: ما در بخش های مختلف مسائل را آنالیز کردیم و علاوه بر حفظ همبستگی ملی و کوشش هایی را برای ایجاد یک اتحاد بین المللی برای مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا (مانند جامعه کشورهای حوزه کاراییب) شروع کردیم.

باندریج وگا با اشاره به همکاری کوبا با ایران نیز گفت: ما با جمهوری اسلامی ایران در حال کار کردن هستیم، در این زمینه درباره کاهش نقش قدرت دلار در روابط تجاری و اقتصادی دو جانبه و جایگزینی ارزهای دیگر مانند ریال مذاکر کردیم.

سفیر کوبا اضافه کرد: هر کشوری ظرفیت های خاص خود را به ویژه درحوزه اقتصادی دارد. بعضی اوقات شرکت های خصوصی نمی خواهند در مسائل مربوط به تحریم ها وارد شوند زیرا از تحت تاثیر قرار دریافت و متضرر شدن هراس دارند.

با بیان اینکه باید یک جبهه مشترک سیاسی و اقتصادی در دنیا بر ضد یکجانبه گرایی آمریکا ایجاد کنیم،گفت: تصمیم برای تشکیل جبهه دنیای برای مقابله با یکجانبه گرایی از گذشته وجود داشته است اما اکنون تحریم های اقتصادی آن را به یک ضرورت تبدیل نموده است.

وی گفت: اکنون دیگر جنگ با اسلحه خیلی کم در بعضی از نقاط دنیا وجود دارد، اما همین تحریم ها یک جنگ اقتصادی است که مقابله با آن یک اقدام دنیای لازم دارد، چرا که جنگ های اقتصادی برهمه کشورها تاثیر منفی می گذارد.

باندریج وگا با اشاره به اینکه کوبا از سال 2011 برنامه اصلاحات اقتصادی را شروع نموده است،گفت: ما در حال متحول کردن سیستم های اقتصادی و بازبینی روش های تجاری و اقتصادی کوبا هستیم و با صرفه جویی کردن کوشش می کنیم از منابع خود منطقی استفاده کنیم. علاوه بر این با کاهش واردات و شناسایی گروه های آسیب پذیر سعی می کنیم بیشتر بودجه کشور را در این بخش ها متمرکز کنیم.

سفیر کوبا در تهران اضافه کرد: ما به دنبال گشترش بازارهای جدید هستیم و فقط روی همکاری با چند کشور سرمایه گذاری نمی کنیم تا از این مرحله عبور کنیم البته سیستم و ظرفیت اقتصادی کشورها برای مقابله با تحریم ها متفاوت است و هر کشوری دستورالعمل خود را دارد.

باندریج وگا گفت: همه مسائل ما مربوط به تحریم ها نیست، بلکه سیستم های اقتصادی ما نیز مسائلی داشته است که در حال اصلاح آنها هستیم که هر روز در حال بهبود است و مطمئنا با حمایت قانونی، کوشش دولت و همراهی مردم عبور از این سختی ها،امکان پذیر است.

سفیر کوبا در تهران درباره همکاری های ایران و کوبا گفت: روابط سیاسی کوبا و ایران همیشه روابط خوبی بوده و یک رویکرد و برداشت برابر در روند همکاری ها در دنیا بین تهران - هاوانا همیشه برقرار بوده است.

وی خروج یکجانبه آمریکا از برجام را مردود دانست و گفت: برای مذاکرات و انعقاد برجام زمانی زیادی گذاشته شد و کوشش های زیاد صورت گرفت و این توافق یک شبه به نتیجه نرسید و هنگامی که قراردادهای بین المللی منقعد می شوند باید اجرایی شوند.

باندریج وگا توضیح داد: کوبا همیشه موافق استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی بوده است، ما همیشه با این رویکرد که از حقوق بشر با رویکرد دو گانه و شمشیر دو لبه که از یک طرف به نفع خودشان و از طرف دیگر به زیان سایر کشورها استفاده بگردد، مخالفت نموده ایم و در توافق های بین المللی نظرات و توافقات مشترک داریم و با یکدیگر همکاری می کنیم.

سفیر کوبا با تاکید بر این که امنیت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز نه فقط برای کشورهای همجوار بلکه برای تمام منطقه بسیار مهم است، توضیح داد: هاوانا و تهران همیشه تاکید نموده اند که هیچ کشوری نباید درامور داخلی کشورهای دیگر دخالت کند.

باندریج وگا گفت: سطح روابط تجاری و اقتصادی ایران و کوبا هنوز به نقطه مطلوب نرسیده است، که باید گسترش پیدا کند. البته بعضی معتقدند که بخاط دوری مسافت است که قابل قبول نیست چرا که ما چین که فاصله بیشتری با ما دارد روابط گسترده اقتصادی داریم. باید اولویت ها را در نظر گرفته و با موانع بروکراسی را رفع کنیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 326

به "سفیر کوبا: تحریم های آمریکا نسل کشی است، تحریم توهین به جامعه بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفیر کوبا: تحریم های آمریکا نسل کشی است، تحریم توهین به جامعه بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید