شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور متصل می گردد

به گزارش فروش برتر، وزیر ارتباطات مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات مبنی بر لزوم الحاق شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور (NIX) را به کلیه دستگاههای اجرایی ابلاغ کرد.

شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور متصل می گردد

سومین مصوبه جلسه 21 شورای اجرایی فناوری اطلاعات با استناد به ماده (4) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماده (5) اساسنامه شورای اجرایی فناوری اطلاعات و بند 6 ماده (3) آئین نامه داخلی این شورا، در راستای اجرای بند ث ماده 67 قانون برنامه ششم توسعه در مورد ایجاد زیرساخت و اعمال مدیریت یکپارچه برای ارائه کلیه خدمات دولت الکترونیک همراه با ارتقای سطوح کمی و کیفی خدمات دولت الکترونیکی به وسیله وزیر ارتباطات ابلاغ شد.

این مصوبه با اسم یکپارچه سازی زیرساخت شبکه دولت الکترونیکی و الحاق شبکه دولت به این شبکه پس از تائید رئیس جمهور از سوی محمدجواد آذری جهرمی به تمامی دستگاه های اجرایی ابلاغ شده است.

الزامات یکپارچه سازی زیرساخت شبکه دولت الکترونیکی و الحاق شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات شامل موارد زیر است.

ماده 1- در اجرای احکام مندرج در بخش ارتباطات قانون برنامه ششم توسعه (مشخصاً بند ث ماده 67 ق. ب. ششم و تبصره های ذیل آن) و به منظور تحقق ایجاد زیرساخت یکپارچه ارائه کلیه خدمات دولت الکترونیک همراه با ارتقای سطوح کمی و کیفی خدمات دولت الکترونیکی و هم اعمال مدیریت یکپارچه، باهدف استفاده بهینه از امکانات مادی و معنوی موجود در این حوزه و تجمیع این منابع برای ارائه کلیه خدمات بین دستگاهی و خدمات موردنیاز مردم و کسب وکارها به دستگاه های اجرایی، موضوع ماده 29 قانون برنامه ششم و بعلاوه ذینفعان و خدمت گیرندگان دستگاه های اجرایی، بخش مربوط به تبادل داده و اطلاعات بین دستگاه های اجرایی و دستگاه های اجرایی با واحدهای تابعه خود در شبکه پیغام دولت، از نهاد ریاست جمهوری به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل شده و به شبکه بین دستگاهی و شبکه اختصاصی دستگاه های اجرایی ذیل مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) ملحق می گردد.

تبصره 1- فرآیند انتقال به وسیله رئیس دفتر رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به استانداران و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت ریاست جمهوری ابلاغ و ظرف یک ماه انتقال باید انجام گیرد. حین انتقال با همکاری دو طرف و پس ازآن وزارت ارتباطات نسبت به پایداری و برقراری سرویس های شبکه دولت الکترونیکی متعهد خواهد بود.

ماده 2- نقطه دسترسی شخص رؤسای قوا و معاونین، وزرا، استانداران، سایر اعضای هیئت دولت، رؤسای دستگاه های ملی و سایر مقامات به تشخیص رئیس دفتر رئیس جمهور برای ارتباط اختصاصی، به وسیله شبکه امن اختصاصی مستقل از شبکه پیغام دولت و شبکه دولت الکترونیکی بوده و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل نمی گردد.

این شبکه امن با نقاط خاص و محدود هیچ گونه اشتراکی با دیگر شبکه ها نداشته و تحت مدیریت نهاد ریاست جمهوری اداره و مخصوص تبادل پیغام بین مقامات مذکور است.

در همین زمینه امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران در اینستاگرام نوشت: بالاخره مصوبه انتقال شبکه دولت به سازمان فناوری اطلاعات ایران تصویب شد.

به این فکر می کنم اگر این انتقال زودتر روی داده بود، چقدر امکان ارائه خدمات دولت الکترونیک به شهروندان بهتر بود. هم افسوس می خورم از بروکراسی زمان بر و هم از این اصلاح ساختاری به نتیجه رسیده، خوشحالم.

وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر، بخش عمده ای از فعالیت هایمان برای آیندگان است، اضافه نمود: زیرساخت هایی که شروع یا تکمیل می شوند همراه با عدم قطعیت است؛ این که مدیران بعدی چگونه از آن بهره خواهند گرفت. به این فکر می کنم اگر چند سال پیش آن ها بودند، چقدر می توانست در پیشرفت فناوری اطلاعات تأثیر بگذارد.

معاون‬ وزیر ارتباطات اظهار امیدواری کرد که این اصلاح ساختاری بتواند زمینه ساز خدمات بهتر دولت الکترونیکی برای شهروندان، در دوره بعدی باشد و گفت: تمامی کوشش تیم ما آن است که برای مدیران بعدی تا حد ممکن بتوانیم میراث درست تر و بهینه ای به جای بگذاریم و باور داریم این میراثی برای ایران و ایرانیان است.

به گفته وی، شبکه دولت تا کنون برای مکاتبات اداری استفاده می شد و در 33 هزار نقطه تا سطح بخشداری از آن استفاده می کردند، که با الحاق به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور (NIX) امکان استعلام و تبادل بانک های اطلاعاتی هم روی همین شبکه امکان پذیر خواهد شد.‬ به این ترتیب دیگر سازمان های دولتی برای دریافت اطلاعات، استعلام یا صدور مجوز نیازی به مکاتبات اداری و نامه نگاری و اتلاف زمان و سردرگمی شهروند نخواهند داشت.

رئیس سازمان فناوری اطلاعات تاکید نمود: امیدوارم با این یکپارچگی بهره برداری از بسیاری از خدمات به سرعت عملیاتی گردد و در زمان کوتاهی شاهد آن باشیم و حالا در این روزهای انتهایی، همان قدر که باید کوشش کرد برای تصویب بعضی تصمیم های ضروری برای توسعه، هم زمان همان قدر هم باید‬ کوشش کرد برای جلوگیری از تصویب بعضی از تصمیم های ضدتوسعه.،مهر

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 5 مرداد 1400 بروزرسانی: 5 مرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1502

به "شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور متصل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور متصل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید