سمت جدید ایران در گروه 24 صندوق بین المللی پول

به گزارش فروش برتر، خبرنگاران: ایران نایب رئیس اول گروه 24 صندوق بین المللی پول شد و معاون مالی بانک مرکزی در جلسه مجازی گروه 24 صندوق بین المللی پول شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت.

سمت جدید ایران در گروه 24 صندوق بین المللی پول

به گزارش خبرنگاران به نقل از به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، پیمان قربانی در این جلسه مجازی گفت: در طول سه ماه گذشته، شیوع گسترده و دنیای ویروس کووید-19، جان انسان های بیشماری را بر روی کره زمین گرفته و علاوه بر تحمیل آسیب های عظیم انسانی، اختلالات شدیدی را در اقتصاد دنیا به همراه داشته است. ایران نیز، با حدود 75 هزار مورد ابتلا به بیماری کووید-19 و نزدیک به 5 هزار مرگ ناشی از این بیماری، شدیدترین آسیب را در میان کشورهای خاورمیانه و گروه 24 متحمل شده است.

نماینده نایب رئیس گروه 24 صندوق بین المللی پول اضافه نمود: مقامات ایرانی از هیچ کوششی در جهت نجات زندگی انسان ها فروگذار نکرده و با اتخاذ اقدامات مالی، پولی و بودجه ای ضربتی، سعی در مدیریت خدمات بهداشتی و اضطراری در راستای مهار مرگ و میر ناشی از این بیماری و کاهش آثار منفی مالی، اجتماعی و انسانی آن، بویژه بر خانوارها و کسب وکارهای آسیب پذیر داشته اند.

معاون مالی بانک مرکزی همچنین گفت: به دلیل تحمیل تحریم های ناعادلانه و یک جانبه مالی و تجاری بر ایران، واردات و تأمین محصولات پزشکی حیاتی و موردنیاز و سایر ملزومات به شدت تحت تأثیر قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه پاندمی کووید-19 با هرگونه بحران مشابه قابل قیاس نبوده، بیان نمود: به عنوان یک چالش دنیای نیازمند راه حلی دنیای است. بدیهی است که تا زمان ریشه کن شدن این بیماری در همه کشورهای دنیا و بازگشت کامل امنیت، هیچ کشوری مصون نخواهد ماند.

معاون مالی بانک مرکزی خطاب به رئیس جلسه با اشاره به واکنش سریع صندوق بین المللی پول و گروه بانک دنیای در قبال این موقعیت وخیم و ملتهب، به خصوص در قالب ارائه بسته اضطراری بانک دنیای و تسهیلات RFI، RCF و CCRT صندوق بین المللی پول، ادامه داد: ما اعتقاد داریم که در این جهت، تقویت چارچوب وام دهی متعارف صندوق بین المللی پول، استفاده از تخصیص حق برداشت مخصوص و تسریع در فرایند مذاکرات در شانزدهمین دور آنالیز عمومی سهمیه ها مفید خواهد بود.

معاون مالی بانک مرکزی اضافه نمود: لازم است از یک سو سیاست گذاران کوشش های خود را جهت مرتفع کردن چالش های مربوط به حوزه سلامت و اقتصاد افزایش دهند، از سوی دیگر لازم است که به منظور ایجاد اطمینان از حصول موفقیت در ریشه کنی پاندمی کووید-19 و همچنین احیای رشد اقتصاد دنیای، اقدامات و مساعدت های چندجانبه و هماهنگ به کار گرفته گردد.

وی در انتها خاطر نشان کرد: همان گونه که در بیانیه گروه 24 آمده، لازم است که یاری های مالی و فنی حداکثری سازمان های بین المللی و محلی به کشورهای عضو G24 به شیوه ای برابر، عادلانه و به دور از هرگونه تبعیض ارائه گردد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 22 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 744

به "سمت جدید ایران در گروه 24 صندوق بین المللی پول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سمت جدید ایران در گروه 24 صندوق بین المللی پول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید