درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس

به گزارش فروش برتر، ناتوانی ناشی از سردرد در میگرن و مزمن شدن آن می تواند منجر به ایجاد حالات غم و اندوه و افسردگی گردد.

درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس

از سفر با تور سریلانکا به یکی از زیباترین کشورهای آسیایی سفر کنید و از شهرهای زیبای کلمبو و بنتوتا دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، سالانه 24 میلیون نفر در سراسر دنیا از حمله سردرد رنج می برند که در بین انواع سردردها، سردردهای میگرنی به عنوان یکی از شایع ترین انواع آن با میزان شیوع 5-20 درصد در کل جمعیت اثرات منفی قابل توجهی بر شرایط زندگی افراد مبتلا می گذارد. ماهیت سردردهای میگرنی، مزمن شدن سردردها و پیش بینی اینکه هر زمان امکان عود مجدد حملات میگرنی وجود دارد، می توانند به خودی خود منجر به ایجاد حالات غم و اندوه، ناامیدی و افسردگی شوند.

در پژوهشی که در مورد تاثیر اسانس درمانی استنشاقی گیاه اسطوخودوس بر شدت افسردگی و ناتوانی ناشی از سردرد در بیماران مبتلا به میگرنتوسط تیم پژوهشگران متشکل از آذر جعفری کولایی (دانشجوی کارشناسی ارشد پرستاری سالمندی)، فاطمه خناری نژاد (کارشناسی پرستاری)، آتنا شریفی رضوی (استادیار نرولوژیست دانشگاه علوم پزشکی مازندران) و معصومه باقری نسامی (دانشیار مرکز تحقیقات طب سنتی و مکمل) اجرا شده، آمده است: میزان ناتوانی که سردردهای میگرن در طی سال ایجاد می نماید معادل یا حتی بیشتر از بیماری های عمده مانند فشار خون، سرطان پستان و آرتریت روماتوئید است. افراد به سبب ناتوانی ناشی از سردرد موقعیت ها را تهدید آمیزتر از اندازه واقعی خود به شمار می آورند و توانمندی های خود را برای رویارویی با تهدید کمتر از اندازه واقعی آن برآورد می نمایند و در نتیجه توانایی های خود را جهت انجام فعالیت ها محدودتر از حد معمول تصور می نمایند.

در این پژوهش که با جامعه آماری 60 بیمار میگرنی مراجعه نماینده به کلینیک طوبی ساری اجرا شده، آمده است: به طور کلی در درمان این اختلالات دو نوع راه حل وجود دارد که شامل درمان های دارویی مانند داروهای ضد افسردگی و درمان های غیر دارویی مانند درمان شناختی-رفتاری، تن آرامی و عضلانی، طب سوزنی و روش های بیوفیدبک است اما از آنجایی که بنا به توصیه سازمان بهداشت دنیای در رابطه با طب مکمل بشر حق دارد از موثر ترین، کم هزینه ترین، بی خطر ترین و آسان ترین روش های طب دنیا برای معالجه انواع بیماری های خود بهره برد، بنابر این شاید بتوان از اسانس درمانی به عنوان یکی از راه حلهای کم خطر و کم هزینه جهت درمان اختلالات ناشی از سردردهای میگرنی بهره گرفت.

محققان این پژوهش می گویند: از گیاهان مورد استفاده در اسانس درمانی اسطوخودوس است که با نام عمومی لاواندولا و از تیره نعناء با بوته های معطر است. لاواندولا آنگوستیفولیا نیز از انواع شایع اسطوخودوس است که اسانس آن از اسانس های آرامبخش است. در اسانس درمانی با اسانس اسطوخودوس، اسانس اسطوخودوس به وسیله تنفس جذب شده و منجر به تحریک مغز، تسکین اضطراب، اثرات ضد افسردگی و افزایش جریان خون مغز می گردد. اسانس روغنی اسطوخودوس نیز دارای خواص ضد اضطرابی، ضد اسپاسم، ضد فشارخون، ضد قارچ، ضد باکتری، ضد ویروس، ضد روماتیسم، ضد تشنج و ضد عفونی نماینده است.

باقری نسامی و همکارانش می گویند: اسانس درمانی استنشاقی با اسانس روغنی اسطوخودوس بر کاهش شدت افسردگی بیماران همودیالیزی که به مدت 4 هفته حین همودیالیز تحت اسانس درمانی استنشاقی با 3 قطره اسانس اسطوخودوس 5 درصد قرار می گرفتند، موثر بود. همچنین نوشیدن یک فنجان آب حاوی 10 قطره اسانس اسطوخودوس هر شب طی سه ماه توانست میزان ناتوانی ناشی از میگرن، تعداد دفعات سردرد و شدت سردرد بیماران مبتلا به میگرن را کاهش دهد.

در نتایج این پژوهش آمده است: اسانس درمانی با اسانس روغنی اسطوخودوس شاید بتواند یکی از روش های مناسب طی مکمل جهت کاهش افسردگی و ناتوانی ناشی از سردرد باشد.

این پژوهش در شماره هفتادم فصلنامه گیاهان دارویی منتشر شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 390

به "درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان افسردگی ناشی از سردردهای میگرنی با اسانس اسطوخودوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید