دبیرکل ناتو: برای خروج از افغانستان عجله نکنیم

به گزارش فروش برتر، دبیرکل ناتو گفت که شمار نظامیان کشورهای عضو این سازمان در صورتی در افغانستان کاهش می یابد که طالبان به تعهداتش پایبند باشد و تاکید کرد که ناتو نباید برای خروج از افغانستان عجله کند.

دبیرکل ناتو: برای خروج از افغانستان عجله نکنیم

به گزارش دفتر منطقه ای فروش برتر، ینس استولتنبرگ دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در کنفرانس مشترک خبری با آندری پلنکوویچ نخست وزیر کرواسی تاکید کرد که این سازمان به حمایت از نیروهای امنیتی افغان از طریق کمک های مالی و آموزش ادامه می دهد.

استولتنبرگ با اشاره به امضای توافق صلح آمریکا و طالبان در 10 اسفند گفت: توافقنامه ای که روز شنبه به امضا رسید گام نخست است و هنوز راه بسیار طولانی و دشواری پیش از برقراری یک توافق صلح بادوام و پایدار در افغانستان وجود دارد.

وی اضافه کرد که دستاورد مهم این توافق این است که طالبان موافقت کردند تا روابط با سازمان های تروریستی بین المللی را قطع کرده و اجازه ندهند افغانستان بار دیگر به پناهگاه امنی برای تروریست ها تبدیل شود.

دبیرکل ناتو از کاهش خشونت ها و قبول آغاز مذاکرات بین الافغانی به عنوان دیگر تعهدات طالبان در قالب این توافق نام برد و شرح داد: ما حضورمان را تنها درصورتی کاهش می دهیم که طالبان به توافقی که امضا کرده اند پایبند باشد یا به آن احترام بگذارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی سازمان ناتو، استولتنبرگ گفت که توافق کاهش نیروها در افغانستان مبتنی بر شرایط است و درصورتی صورت می پذیرد که ناتو شاهد پایبندی طالبان به این شرایط باشد.

دبیرکل ناتو ادامه داد: فکر می کنم مهم است که ما اکنون برای خروج عجله نکنیم زیرا این امر احتمال اجرای توافق را کاهش می دهد، طالبان باید درک کنند که آنها هرگز در میدان نبرد پیروز نخواهند شد و ما نسبت به نیروهای امنیتی افغانستان متعهد خواهیم ماند.

وی اضافه کرد: طالبان باید بر سر میز مذاکره بنشیند، مصالحه واقعی کرده و توافق را اجرایی کنند؛ بنابراین ما نسبت به افغانستان متعهد باقی می مانیم، این بهترین راه برای ایجاد شرایط صلح پایدار است که در نهایت ما را قادر می سازد تا افغانستان را ترک کنیم.

دبیرکل ناتو در حالی از طالبان خواسته تا نسبت به تعهداتش در چارچوب توافق با آمریکا متعهد باشد که روز گذشته نیروی هوایی آمریکا برای نخستین بار پس از امضای توافق اعضای طالبان را هدف قرار داد.

سخنگوی نیروهای خارجی در این باره گفت که این حمله تدافعی بوده و به دلیل حملات مکرر طالبان به نیروهای افغان و مختل کردن حملات صورت گرفت. وی همچنین از طالبان خواست تا خشونت ها را کاهش دهد و حملات را افزایش ندهد، ما از طالبان می خواهیم تا حملات غیرضروری را متوقف کنند و به تعهداتشان پایبند باشند.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 631

به "دبیرکل ناتو: برای خروج از افغانستان عجله نکنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دبیرکل ناتو: برای خروج از افغانستان عجله نکنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید