خبرنگاران پوشش بیمه ای روستاییان خراسان شمالی 176 درصد بیشتر شد

به گزارش فروش برتر، بجنورد- خبرنگاران- هم اینک 57 هزار و 16 نفر از روستاییان و عشایر خراسان شمالی زیر پوشش بیمه اجتماعی قرار دارند که این رقم در مقایسه با پیش از فعالیت دولت تدبیر و امید 176 درصد رشد یافته است.

خبرنگاران پوشش بیمه ای روستاییان خراسان شمالی 176 درصد بیشتر شد

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم تنها 20 هزار و 649 نفر از عشایر و روستاییان این استان زیر پوشش بیمه قرار گرفته بودند، که در دوران دولت یازدهم و دوازدهم تا به امروز 36 هزار و 367 نفر به این رقم اضافه نموده شده است.

محمدرضا غلامزاده، ضریب نفوذ بیمه اجتماعی روستایی در این استان را در ابتدای دولت یازدهم 21.53 درصد مطرح نمود و اضافه نمود: در دولت تدبیر و امید این ضریب 37.92 درصد افزایش یافته و به 59.46 درصد رسیده است.

وی گفت: بر این اساس ضریب نفود بیمه اجتماعی در استان در مقایسه با سال قبل از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید 176 درصد رشد یافته است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: قبل از دولت یازدهم سه هزار و 709 نفر از زنان روستایی و عشایری این استان زیر پوشش بیمه اجتماعی بودند که پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و و امید تا به امروز 6 هزار و 801 نفر دیگر خود را بیمه نموده اند.

وی با بیان اینکه هم اکنون 10 هزار و 510 نفر از زنان روستایی و عشایری زیر پوشش بیمه اجتماعی هستند، اضافه نمود: تعداد زنان بیمه شده نیز در این مدت 183 درصد رشد داشته است.

غلامزاده، شمار مستمری بگیران بیمه روستایی استان نیز که در ابتدای دولت یازدهم تنها 173 نفر بود، هزار و 243 درصد رشد داشته است و هم اکنون 2 هزار و 325 نفر از این صندوق مستمری دریافت می نمایند.

کاهش 10 درصدی میانگین سنی بیمه شدگان

وی با بیان اینکه میانگین سن بیمه شدگان روستایی در دولت تدبیر و امید 10 درصد کاهش یافته است، گفت: قبل از روی کار آمدن دولت یازدهم این میانگین بالاتر از 53 سال بود که اکنون به 45 سال رسیده است.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اضافه نمود: میانگین سطح درآمدی بیمه شدگان روستایی این استان در دولت تدبیر و امید 4.69 درصد رشد یافته است.

غلامزاده گفت: این صندوق بیمه ای در سال 84 تشکیل و نمایندگی آن در استان ایجاد شد و سال جاری برای نخستین بار افرادی که 15 سال از پرداخت حق بیمه آنان گذشته و به سن بازنشستگی 65 سال رسیده اند، مستمری ماهانه دریافت می نمایند.

وی پایین ترین سطح دریافتی مستمری و حقوق از این صندوق را پنج میلیون و 500 هزار ریال و بالاترین آن را 14 میلیون ریال مطرح نمود.

وی گفت: پایین ترین سطح درآمدی در صندوق بیمه روستایی و عشایری سه میلیون و 300 هزار ریال و بالاترین آن نیز هشت میلیون و 400 هزار ریال است که اعضای صندوق سالانه این مبلغ را واریز می نمایند.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اضافه نمود: دولت به عنوان کارفرما، دوسوم مبلغ حق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر را پرداخت می نماید و این بدان معنا است که این قشر تنها حق بیمه چهار ماه خود را پرداخت می نمایند و پرداخت هشت ماه دیگر توسط دولت انجام می گردد.

وی اهداف برقراری این بیمه را جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، کاهش اختلافات طبقاتی و بالا بردن سطح زندگی روستاییان و عشایر، تامین امنیت اجتماعی و توزیع عادلانه درآمد مطرح نمود.

غلامزاده گفت: تمامی زنان و مردان متاهل و مجرد ساکن در روستا و مناطق عشایری، کشاورزان، زنبورداران، قالیبافان و هنرمندان صنایع دستی غیرساکن در روستا، شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری ساکن در روستا و شهرهای زیر 20 هزار نفری و کارکنان مراکز و شرکت های وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی با شرط سنی 18 سال تمام تا 50 سال می توانند در این طرح ثبت نام نمایند.

وی مزایای عضویت در صندوق را نیز مستمری پیری، مستمری بازماندگان، مستمری ازکارافتادگی کلی و جابجایی سوابق دانست.

مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی اضافه نمود: هم اکنون 2 هزار و 250 نفر از افراد زیر پوشش صندوق مستمری بازماندگی و فوت دریافت می نمایند که ماهیانه 10 میلیارد ریال به حساب آنان واریز می گردد.

179 هزار نفر از جمعیت روستایی، عشایری و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر این استان مشمول بیمه اجتماعی هستند که تا به امروز 57 هزار و 16 نفر از این جمعیت خود را بیمه اجتماعی نموده اند.

استان خراسان شمالی رتبه پنجم کشور را در ضریب پوشش بیمه ای روستاییان و عشایر دارد.

استان خراسان شمالی 863 هزار نفر جمعیت دارد که حدود 44 درصد آنان در روستاها سکونت دارند و 37 تا 42 درصد اشتغال این استان در حوزه کشاورزی است، 30 هزار نفر از جمعیت این استان نیز عشایر هستند.

خراسان شمالی جزو استان های با سطح درآمدی پایین است.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 971

به "خبرنگاران پوشش بیمه ای روستاییان خراسان شمالی 176 درصد بیشتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پوشش بیمه ای روستاییان خراسان شمالی 176 درصد بیشتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید