آیا خورشیدگرفتگی 3 آبان در آسمان کشور قابل رویت است؟

به گزارش فروش برتر، خبرنگاران: کارشناس نجوم از وقوع خورشید گرفتگی جزئی در سوم آبان ماه اطلاع داد و گفت: از کل این خورشید گرفتگی 4 ساعته، 2:22 آن در ایران قابل رویت است.

آیا خورشیدگرفتگی 3 آبان در آسمان کشور قابل رویت است؟

به گزارش مهر، محمد رنجبران کارشناس نجوم درباره خورشید گرفتگی جزئی سال جاری گفت: این خورشید گرفتگی روز سوم آبان ماه به وقت دنیای از ساعت 9 صبح از شمال اروپا (جزیره ایسلند) آغاز و در ساعت 13 در شمال اقیانوس هند به خاتمه می رسد.حداکثر گرفت در میانه روسیه با قدر 86 درصد رخ می دهد.

وی گفت: این گرفت در اروپا، شمال افریقا، کل خاورمیانه و بخشی از هند رخ می دهد اما در مقابل آمریکای شمالی و جنوبی، نیمه راست روسیه، آسیای شرقی و استرالیا نمی توانند این خورشید گرفتگی را رصد نمایند.

رصد خورشیدگرفتگی جزئی در ایران

وی با بیان اینکه در بازه زمانی 4 ساعته این خورشید گرفتگی رصد آن در ایران هم امکان پذیر است، گفت: خورشیدگرفتگی جزئی در سراسر ایران قابل مشاهده است؛ حداکثر گرفت در خراسان شمالی و بجنورد با قدر 69 درصد و کمینه گرفت در چابهار با قدر 51 درصد است.

به گفته رنجبران، گرفتی که با آن روبرو هستیم مربوط به چرخه ساروس 124 است که هر 18 سال و 11 روز یکبار رخ می دهد.

وی گفت: کل گرفت در تهران 2 ساعت و 22 دقیقه است که آغاز آن به وقت ایران 13:41 بوده و تا 16:09 دقیقه قابل رؤیت است. زمان اوج گرفت با قدر 64 درصد در ساعت 14:58 خواهد بود. برای دیگر نقاط کشور هم نزدیک همین بازه زمانی اتفاق می افتد.

وی با بیان اینکه هر ساله در سراسر دنیا بین 2 تا 5 خورشید گرفتگی می تواند رخ دهد، گفت: آخرین خورشیدگرفتگی که در ایران قابل رؤیت بود گرفت حلقوی 1 تیر 1399 بود که به صورت جزئی در ایران دیده می شد. این گرفت هم به صورت جزئی قابل رؤیت است ضمن اینکه یک خورشید گرفتگی کامل در 11 اَمرداد 1406 پیش رو است که متأسفانه باز هم به صورت جزئی از کشورمان قابل رؤیت خواهد است.

وی تاکید نمود: ایمنی رصد خورشید گرفتگی باید برای کلیه علاقه مندان مدنظر باشد چرا که هر سهل انگاری موجب آسیب دائمی به چشم می گردد. افراد تنها از عینک های استاندارد و مخصوص این کار برای نگاه مستقیم استفاده کند. اما، در صورتی که از فیلتر مناسب عکاسی از خورشید جلو لنز و تلسکوپ استفاده نمایند و بجای نگاه مستقیم، از داخل صفحه نمایش دوربین به پدیده نظاره نمایند آسیبی متوجه چشم نخواهد بود.

به گفته وی، بعلاوه علاقه مندان می توانند با انداختن سایه ظروف مشبک موقع گرفت برروی زمین، جلوه ای از زیبایی هلال خورشید را آشکار نمایند و بدین ترتیب این پدیده را به صورت غیر مستقیم ولی ایمن به نظاره بنشینند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 1 آبان 1401 بروزرسانی: 1 آبان 1401 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1931

به "آیا خورشیدگرفتگی 3 آبان در آسمان کشور قابل رویت است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "آیا خورشیدگرفتگی 3 آبان در آسمان کشور قابل رویت است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا خورشیدگرفتگی 3 آبان در آسمان کشور قابل رویت است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید