خبرنگاران همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد

به گزارش فروش برتر، بجنورد- خبرنگاران- همایش ملی بازآفرینی شهری در شهر ایرانی روز چهارشنبه با حضور مسوولان، محققان، اساتید دانشگاه ها در حوزه شهرسازی به صورت مجازی در دانشگاه بجنورد شروع شد.

خبرنگاران همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد

رییس همایش ملی بازآفرینی شهری در شهر ایرانی در این آیین گفت: بازآفرینی بافت قدیمی بجنورد چهره مرکز استان را مخدوش نموده است.

دکتر احمد محقر با بیان اینکه بازآفرینی بافت قدیمی این شهر به صورت زخم خورده رها شده است اضافه کرد: از پژوهشگران و محققان شهرسازی و سایر رشته های مرتبط می خواهیم به صورت علمی این طرح را کالبدشکافی نمایند.

رییس دانشگاه بجنورد از جمله علل نیمه کاره رها شدن این طرح در مرکز استان خراسان شمالی را نگاه صرف درآمدزایی و درک نکردن سرمایه گذاران دانست و گفت: نگاه محققان و پژوهشگران باید به این نوع مسائل عمقی باشد.

وی بدون توضییح بیشتر در زمینه علل نیمه کاره رها شدن طرح بازآفرینی بافت قدیمی شهر بجنورد گفت: مراکز آموزش عالی نقش عمده ای در حل چالش های جامعه در زمینه های مختلف دارند.

محقر گفت: بعضی طرح های بازآفرینی شهری به علت ضعف مبانی نظری نیمه کاره رها شده اند در حالیکه اجرایی این نوع طرح ها باید از دوام بیشتری برخوردار باشند.

دبیر اجرایی همایش ملی باز آفرینی شهری نیز در این آیین گفت: توسعه شهرنشینی، اسکان جمعیت زیاد در شهرهای کشور و نبود برنامه ریزی در مورد بافت های قدیمی منجر به فرسودگی و تخریب این بافت ها می گردد و این امر مسائل و محدودیت های بسیاری را در فضاهای شهری موجب می گردد.

علی اصغر پیله ور محورهای اصلی این همایش را ماهیت و محتوای مطالعات میان رشته ای در بازآفرینی شهری و الزامات آن، آنالیز مفاهیم و دیدگاه های بازآفرینی شهری با رویکرد میان رشته ای، تجارب بازآفرینی شهری در دنیا و ایران و انطباق آن با شرایط محلی، ارزش های کالبدی- فضایی و تاریخی شهرها و محلات در بازآفرینی شهر ایرانی و توانمند سازی سرمایه اجتماعی در بازآفرینی شهر ایرانی دانست.

پیله ور گفت: از سراسر کشور 214 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده بود که از این تعداد 150 مقاله مورد پذیرش نهاده شد.

وی گفت: از مجموع مقاله های مورد پذیرش شده 30 مقاله به عنوان برگزیده انتخاب شد.

وی با بیان اینکه 30 داور از دانشگاه های مختلف در کمیته علمی همکاری داشتند اضافه کرد: امروز نیز 10 داور جدید در همایش حضور پیدا نموده اند.

همایش ملی بازآفرینی امروز شهری در شهر ایرانی در بجنورد تا بعد از ظهر امروز ادامه دارد.

هم اینک 29 هزار نفر دانشجو در 33 مرکز آموزش عالی استان مشغول به تحصیل هستند.

منبع: ایرنا
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1319

به "خبرنگاران همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران همایش ملی بازآفرینی شهری در بجنورد شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید