خانه 3.6درصد گران شد، کاهش 8.5درصد معاملات مسکن در فروردین

به گزارش فروش برتر، بانک مرکزی در گزارشی از افزایش 3.5درصدی قیمت مسکن پایتخت در فروردین سال جاری نسبت به فروردین سال گذشته اطلاع داد و اعلام نمود: حجم معاملات آپارتمان های مسکونی در مقایسه با فروردین سال گذشته 8.5درصد کاهش یافت.

خانه 3.6درصد گران شد، کاهش 8.5درصد معاملات مسکن در فروردین

جهت دریافت خدمات اجرای روف گاردن با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. روف گاردن و بام سبز با بهترین قیمت و بهترین کیفیت را از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگار مالی فروش برتر، در فروردین ماه امسال تعداد معاملات آپارتمان های مسکونی شهر تهران به 5384 واحد مسکونی رسید که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته 8.5 درصد کاهش نشان می دهد.

آنالیز توزیع تعداد واحدهای مسکونی معاملهشده به تفکیک عمر بنا در فروردین امسال نشان می دهد که واحدهای تا 5 سال ساخت با سهم 45.7 درصد بیشترین سهم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده اند.

سهم مذکور در مقایسه با فروردین پارسال 6.6 درصد کاهش یافته و درمقابل به سهم واحدهای با قدمت بالاتر افزوده شده است.

بر اساس این گزارش در فروردین امسال متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده به وسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران 43.7 میلیون ریال بوده که نسبت به اسفند 95 و فروردین 95 به ترتیب 4.3 درصد کاهش و 3.6 درصد افزایش نشان می دهد.

بیشترین رشد متوسط قیمت در این ماه نسبت به فروردین سال گذشته مربوط به منطقه 22 با 15.7 درصد و بیشتری کاهش مربوط به قیمت منطقه یک با 13.8 درصد است.

همچنین در فروردین امسال شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری نسبت به فروردین 95 به ترتیب 11.1 و 9.2 درصد رشد نشان می دهد.

ماهیت قراردادهای اجاره مسکن که غالباً یک ساله تنظیم می شوند و اثرپذیری شاخص اجاره بهای مسکن از سیاست های کنترل و مهار تورم، سبب تغییر متناسب اجاره بها با تحولات نرخ تورم در کشور شده است.

سهم هزینه مسکن (اجاره بهای مسکن اعم از شخصی و غیرشخصی) در محاسبات شاخص کل بهای کالاها و خدمات مصرفی بر اساس سال پایه 90 معادل 28.4 درصد است.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 664

به "خانه 3.6درصد گران شد، کاهش 8.5درصد معاملات مسکن در فروردین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه 3.6درصد گران شد، کاهش 8.5درصد معاملات مسکن در فروردین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید