حضور کارشناسان بنیاد پژوهش آلمان در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی

به گزارش فروش برتر، ایسنا/ براساس آخرین اخبار واصله، حضور کارشناسان بنیاد پژوهش آلمان در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی بچشم می خورد.

حضور کارشناسان بنیاد پژوهش آلمان در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی

با تور آلمان از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

داستان چیست؟

حسن رمضانی با بیان اینکه محوطه کله کوب در سال 1386 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد و به منظور جلوگیری از تخریب آن در سال 1387 معین حریم شده است، ادامه داد: براساس مطالعات و پژوهش های باستان شناختی که تا به امروز در مورد این محوطه صورت گرفت، قدمت آن مربوط به اواخر دوران نوسنگی تا عصر مفرغ است و یکی از آثار دوران پیش از تاریخ در خراسان جنوبی محسوب می گردد.

وی با بیان اینکه محوطه کله کوب تا قبل از ثبت در فهرست آثار ملی به دلیل فعالیتهای کشاورزی، آسیب زیادی دیده و بخشی از آن تخریب شده، اضافه نمود: به همین دلیل، انجام کاوش های باستان شناختی و انتشار نتایج این کاوش ها را لازم است.

او با اشاره به انجام دو فصل کاوش در این محوطه در سالهای 1397 و 1398 به سرپرستی حسین عزیزی خرانقی از اعضای هیات علمی پژوهشکده باستان شناسی، ادامه داد: در این فصل پژوهشگر اصلی مطالعات فلزگری باستان در حوزه شهرستان خوسف، امید عود باشی و پژوهشگر اصلی کاوش های باستان شناسی در محوطه کله کوب سرایان حسین عزیز خرانقی معرفی شده اند.

وی به انجام بخشی از مطالعات آزمایشگاهی این محوطه در کشور ژاپن در دو فصل گذشته اشاره نمود و اضافه نمود: در جریان آنالیز های باستان شناسی که در سال 1392و 1393 در شهرستان خوسف به سرپرستی حسین صدیقیان انجام شد، 238 اثر باستانی شناسایی شد که در این بین تعدادی معادن باستانی نیز بود که وجود آنها حاکی از پیشینه طولانی استحصال فلزات از مواد معدنی در استان خراسان جنوبی است.

رمضانی گفت: در این معادن شواهدی از معدن کاری، بقایای کوره های ذوب فلز و سرباره های فلزات موجود است که تا به امروز تحقیقاتی که در برگیرنده مطالعات آزمایشگاهی باشد در آنها انجام نشد.

بنیاد پژوهش آلمان(DFG) یک نهاد دانش بنیان بوده که با بیش از نود سال سابقه بزرگترین موسسه غیر دولتی حامی پژوهش در این کشور است. رسالت اصلی این بنیاد فراهم کردن حمایت های پایدار از پژوهشگران جوان، میان رشته ای سازی علوم و تسهیل در برقراری ارتباط میان رشته های مختلف پژوهشی هست. اعضای بنیاد پژوهش آلمان را دانشگاه ها، موسسات پژوهشی غیردانشگاهی، انجمن های علمی و فرهنگستان های علوم تشکیل می دهند.

منبع: همگردی
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 846

به "حضور کارشناسان بنیاد پژوهش آلمان در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور کارشناسان بنیاد پژوهش آلمان در دو محوطه تاریخی خراسان جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید