تا سرانجام تیر 13 میلیون نفر گروه پرخطر واکسینه می شوند

به گزارش فروش برتر، دویست و بیست و سومین جلسه ستاد هماهنگی مالی دولت روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهور برگزار گردید. در ابتدای این جلسه پیرو تصمیمات ستاد هماهنگی مالی دولت برای تامین منابع لازم و اولویت بخشی در پرداخت های ضروری تهیه، تامین و خرید واکسن ، دستگاههای مختلف گزارش های اقدامات اجرا شده در این زمینه را ارایه کردند.

تا سرانجام تیر 13 میلیون نفر گروه پرخطر واکسینه می شوند

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، تهیه و تامین واکسن از صندوق کوواکس و خرید و واردات واکسن مطابق توافقات صورت گرفته با بعضی از کشورها ، تسریع در پرداخت منابع تخصیص یافته و هماهنگی های لازم میان دستگاه ها برای پیشبرد امور ، از جمله مباحث مطرح شده در این جلسه برای تامین فوری واکسن بود.

رییس جمهور با اشاره به اهمیت اجرای سند واکسیناسیون،گفت: اگرچه جهت تهیه و تامین واکسن چندان هموار و آسان نیست اما به رغم محدودیت هایی که در این خصوص در دنیا وجود دارد و همچنین به جهت محدودیت های تحریمی در زمینه اختصاص منابع ارزی آن، با عنایت به کوشش ها و اقدامات صورت گرفته می توانیم امیدوار باشیم که تامین و واردات واکسن به یک روال قطعی با سرعت لازم برسد به گونه ای که هیچ ناهماهنگی و مانعی در این جهت وجود نداشته باشد.

روحانی با اشاره به ماموریت و وظایف دستگاه های مختلف در این خصوص اضافه نمود: همان طور که دولت اعلام کرده است، تهیه ، تامین و ساخت واکسن اصلی ترین اولویت کاری سازمان برنامه و بودجه ، بانک مرکزی و وزارت بهداشت و درمان بوده که البته در این زمینه وزارت امور خارجه نیز اهتمام ویژه و موثری در دستور کار خود قرار داده است .

رییس جمهور تاکید نمود: اولویت سیاستی دولت ، ایجاد توان فراوری داخلی در امر واکسن است ، ولی از نظر زمانی تا رسیدن به نقطه تکافوی تامین داخلی، برای حفظ جان مردم نباید زمان را از دست داد و احتیاج کشور باید از محل واردات واکسن تامین گردد به همین منظور وزارت بهداشت همزمان با واردات، برای خرید واکسن فراوری داخل از فراوری کنندگان داخلی، قرارداد منعقد کرده و پرداخت های لازم را صورت می دهد.

رییس جمهور با تاکید بر الزام اجرای سند واکسیناسیون،گفت: طبق برنامه وزارت بهداشت و درمان تا سرانجام تیرماه 13 میلیون نفر گروه پرخطر در کشور، واکسینه خواهند شد و فرایند اجرای عملیات واکسیناسیون به نحوی انجام خواهد گرفت که تزریق روزانه واکسن در سایت مربوطه ثبت و بطور منظم افزایش یابد.

در این جلسه، حمایت از خانوارها و کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در سال 1400 با ارائه بسته های حمایتی مورد بحث و آنالیز نهاده شد و تاکید شد با توجه به اینکه اصناف در طول یکسال گذشته با همه توان خود به میدان آمدند و با وجود زیان مالی گسترده، به ادامه حیات مالی کشور یاری کردند، ضروری است حمایت های جامع دولت از اصناف، خانواده ها و کسب و کارهای آسیب دیده تا سرانجام شیوع کرونا ادامه یابد.

روحانی پس از گزارش سازمان برنامه و بودجه از میزان حمایت های مختلف از جمله کسب و کارها و خانوارهای آسیب دیده از کرونا در سال گذشته و برنامه های حمایتی در امسال در این زمینه، گفت: آسیب گسترده پاندمی کووید 19 به اقتصاد، مانند خود این بیماری امری فراگیر و دنیای بوده و هیچ کشوری از خسارت های آن مصون نمانده است اما فشار مالی این بیماری به کشور و ملت ما بسیار بیشتر و مضاعف بوده چرا که ایران در شرایط سخت ترین و غیر انسانی ترین جنگ مالی دنیا، با این بیماری و عوارض ناشی از آن مقابله کرده است.

رییس جمهور با اشاره به اقدامات صورت گرفته در این زمینه گفت: در شرایط جنگ مالی با وجود کمترین میزان فروش نفت و دریافت ارز به سبب تحریم های سخت دشمن، دولت در سال گذشته با تمهیدات قانونی لازم، به کسب و کارها و خانوارهای آسیب دیده از کرونا و تقویت زیرساخت های بهداشت و درمان و تامین تجهیزات پزشکی و بدهی خود به گروه های مختلف از جمله پرستاران به صورت پرداخت مستقیم ، تسهیلات بانکی و یا افزایش توان خرید یاری کرده است و تصمیمات لازم را برای تسهیل کار و امهال فرصت های مالیاتی و تامین اجتماعی را اتخاذ کرده است.

روحانی اضافه نمود : برای سال 1400 هم، پیش بینی های لازم برای تامین واکسن و حمایت های مالی و بانکی صورت گرفته و به مرحله اجرا درخواهد آمد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1425

به "تا سرانجام تیر 13 میلیون نفر گروه پرخطر واکسینه می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا سرانجام تیر 13 میلیون نفر گروه پرخطر واکسینه می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید