اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد؟

به گزارش فروش برتر، همان طور که می دانید تحلیل تکنیکال در فرآیند معاملات سهام در بازار سهام، یکی از ابزارهای مهم به شمار می آید.

اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد؟

از تحلیل تکنیکال برای ارزیابی سهام با توجه به فرایند نمودارها و سایر داده ها می توان بهره برد. در تحلیل تکنیکال ما به دنبال به دست آوردن ارزش ذاتی سهام نیستیم بلکه کوشش می کنیم با استفاده از ابزارهای موجود در این بخش، به الگوها و پیش بینی هایی از آینده سهم دست پیدا کنیم. در این مقاله قصد داریم آنالیز کنیم که اندیکاتور چیست و در تحلیل تکنیکال چه کاربردی دارد.

منظور از اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور یکی از ابزارهای مهم در تحلیل تکنیکال است که با استفاده از محاسبات ریاضی و معادلات پیچیده روی قیمت سهم و حجم معاملات آن، اطلاعات مهمی را در اختیار تحلیل گر قرار می دهد. اندیکاتور به عنوان یک ابزار مهم در تحلیل تکنیکال به منظور کشف الگو و پیش بینی فرایند سهم استفاده می گردد. همچنین از اندیکاتور می توان برای کشف نقاط مهم در نمودار سهم به منظور سیگنال خرید و فروش نیز استفاده کرد.

در ادامه ضروری است بدانید که اندیکاتورها به صورت کلی به دو دسته پیشرو (leading) و دنباله رو (lagging) تقسیم می شوند. عملکرد اندیکاتورهای پیشرو به این شکل است که با توجه به نوسانات و اتفاقاتی که روی قیمت سهم در بازار رخ می دهد، پیش بینی لازم را به شخص اعلام می نمایند. اندیکاتورهای دنباله رو نیز با کمی تأخیر، اتفاقاتی که روی سهم انجام می گردد را پیش بینی نموده و هشدار لازم را اعلام می نمایند.

1 -: اندیکاتورها پتانسیلی دارند که می توانند قبل از تغییر فرایند و با توجه به تغییرات قیمتی که در سهم رخ می دهد، هشدارهای لازم را اعلام نمایند. به این ترتیب اندیکاتورها گزینه بسیار مناسبی برای اعلان هشدار تغییرات پیش رو برای هر سهم به شمار می آیند.

2 -: در بازار بورس ابزارهای مختلفی وجود دارد که با استفاده از آن ها می توانید نقطه ورود به سهم را کشف کنید. در این میان اندیکاتورها از بهترین ابزارهای ممکن در تحلیل سهم به منظور کشف نقطه ورود به شمار می آیند.

3 -: یکی از مهمترین کاربردهای اندیکاتور در تحلیل تکنیکال، دریافت تایید از تشخیص صحیح فرایند سهام یا پیش بینی آن است. این فرآیند زمانی رخ می دهد که تحلیل گر با استفاده از داده های در دسترس، فرآیند تحلیل را شروع می نماید و در نهایت به دنبال یک تایید برای تشخیص فرایند سهم و پیش بینی آینده آن است.

انواع اندیکاتورها را بشناسیم!

اندیکاتور باندهای بولینگر (bollinger bands)

این نوع از اندیکاتور همان طور که از نامش پیدا است، توسط جان بولینگر توسعه داده شد و شامل دو نوار نوسانی است که به نوعی در قسمت بالایی و پایینی نمودار اصلی در حرکت هستند. زمانی که در بازار بورس هیجانات قالب گردد و سهم از نظر قیمتی در نوسان های شدید باشد این نوارهای بالا و پایینی پهن تر می شوند.

در مقابل زمانی که نوسانات در قیمت سهم کاهش یابد، فاصله این دو نوار از هم کمتر خواهد شد. تحلیل گران و فعالان بورس با استفاده از همین فاصله بین دو نوار در این اندیکاتور قادر به کشف نقاط مهم به منظور ورود به سهم هستند. پس با این تفاسیر کارشناسان با استفاده از اندیکاتور باندهای بولینگر می توانند نقاط ورود و خروج از سهم را تشخیص داده و معاملات خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت نمایند.

ساختار باندهای بولینگر:

 • : این میانگین متحرک معمولا در بازه زمانی 20 روزه قابل تنظیم است.

 • : با استفاده از 2 انحراف معیاری تخمین زده می گردد که از میانگین متحرک ساده بیشتر هستند.

 • : با استفاده از 2 انحراف معیاری تخمین زده می گردد که از میانگین متحرک ساده کمتر هستند.

کاربردهای باندهای بولینگر:

باندهای بولینگر پایین به نوعی نمایانگر محدوده حمایتی سهم هستند. زمانی که نمودار اصلی با باندهای پایین برخورد داشته باشد یعنی فشار فروش در آن نقطه بیش از حد است و در ادامه تمایل به خرید در این سهم افزایش پیدا خواهد نمود. چرا که سهم افت خود را نموده است و الان زمان مناسب برای ورود به سهم است.

برخورد نمودار اصلی قیمت با باندهای بالا نیز به این معنی است که تقاضا برای خرید سهم بالا است. زمانی که این برخورد انجام گردد به نوعی سهامداران به فروش سهم تمایل پیدا خواهند کرد. در نظر داشته باشید که برخی اندیکاتورها با هم قابل آنالیز و ارزیابی هستند که در این مورد اندیکاتور RSI نیز از گزینه های خوب به شمار می آید. شما با استفاده و ترکیب این دو اندیکاتور در تحلیل های خود قادر هستید که نقاط ورود و خروج از سهم را به راحتی پیش بینی کنید.

1. اندیکاتور ابر ایچیموکو (ichimoku cloud)

اندیکاتور ابر ایچیموکو، به عنوان یک اندیکاتور مهم و همه کاره در فرآیند تحلیل تکنیکال قابل استفاده است. شما از این اندیکاتور می توانید برای تشخیص نقاط حمایت و مقاومت، تشخیص فرایند قیمت، سنجش شتاب و یافتن سیگنال های معاملاتی بهره ببرید.

اندیکاتور ابر ایچیموکو در نگاه اول بر روی نمودار کمی پیچیده به نظر می رسد اما در صورت آشنایی با این اندیکاتور خواهید فهمید که به راحتی قابل آنالیز و ارزیابی است. با استفاده از این اندیکاتور به راحتی سیگنال خرید و فروش در سهم را می توانید پیش بینی کنید.

 • کاربرد اندیکاتور ابر ایچیموکو:

 • شناسایی فرایند سهم

 • شناسایی نقاط حمایت و مقاومت

 • شناسایی جهت و قدرت فرایند

 • کسب اطلاعات مهم از سهم در بازه زمانی کوتاه

 • سیگنال های ورود و خروج از سهم

 • معین حد ضرر

 • شناسایی نقاط برگشت سهم

2. اندیکاتور میانگین متحرک (moving average)

در ادامه بحث اندیکاتور چیست به میانگین متحرک می رسیم که در اصل از نوع اندیکاتورهای دنبال نماینده است و از تغییرات قیمت سهم، اطلاعات لازم را کسب می نماید. بر عکس حالات قبلی در اندیکاتورهایی که اشاره کردیم، این نوع اندیکاتور قیمت آینده سهم را پیش بینی نمی نماید، بلکه کاربرد اصلی آن به نوعی معین کردن راستا فعلی سهم در بازار است. همین طور در نظر داشته باشید که تحرک و نوسان اندیکاتور میانگین متحرک نسبت به قیمت سهم کمتر است چون بر اساس میانگین قیمت های گذشته رسم می شوند.

این اندیکاتورها در اصل به عنوان پایه و اساس برخی اندیکاتورهای دیگر مانند باندهای بولینگر، مکدی و… به حساب می آیند. دو نوع از اندیکاتورهای مشهور میانگین متحرک، اندیکاتورهای میانگین متحرک ساده و میانگین متحرک نمایی هستند.

: این اندیکاتور مربوط به تعقیب فرایند و مقدار حرکت است. به زبان ساده زمانی که اندیکاتور مکدی در نمودار به سطح بالایی رسیده باشد نشان دهنده فرایند صعودی و مناسب در سهم مورد نظر است و در نقطه مقابل زمانی که این اندیکاتور در سطح پایین تری قرار داشته باشد، سهم در حالت نزولی خواهد بود. همواره به یاد داشته باشید که خطوط متقاطع اندیکاتور MACD، سیگنال محل خرید و فروش در سهم را به شما نمایش می دهد.

: اندیکاتور RSI نشانگر قدرت فرایند سهم در بازار است و قدرت حرکت را از آن دریافت می کنیم. همچنین کندل صعودی و نزولی را می توان از این اندیکاتور دریافت نمود. فعالان بازار معمولاً در تحلیل های خود از این نوع اندیکاتور به وفور استفاده می نمایند.

: شما با استفاده از این اندیکاتور می توانید به جزئیات دقیقی که در قیمت یک سهم نهفته است پی ببرید. همین طور سیگنال های ارسال شده از این اندیکاتور را نمی توان در خود قیمت مشاهده کرد. واگرایی ها اغلب برای شناسایی نقاط برگشتی یا زمان معامله بکار می فرایند و قادر هستند حرکت آرام و فرایند ضعیف را نمایان نمایند.

: از این اندیکاتور بیشتر در صندوق های سرمایه گذاری استفاده می گردد و با استفاده از آن می توان بازده سالیانه سرمایه را حمایت کرد. ضمناً به شما این امکان را می دهد که موقعیت مکانی تاریخی را در برابر حرکت قیمت تاریخی، دنبال کنید و استراتژی های تجاری سودآور را به راحتی ایجاد کنید.

تحلیل تکنیکال یکی از بازوان قدرتمند تحلیل سهم در بازار سرمایه است. در فرآیند تحلیل تکنیکال شما قادر هستید از ابزارهای متنوعی بهره ببرید. در این میان اندیکاتورها از بهترین ابزارهای تحلیلی در این فرایند هستند. در این مطلب ابتدا آنالیز کردیم که اندیکاتور چیست و برخی از اندیکاتورهای پرطرفدار و ویژگی های آن ها را معرفی کردیم.

به منظور یادگیری تکنیک های تحلیل تکنیکال، مخصوصا چگونگی استفاده از اندیکاتورها می توانید به مراکز آموزش بورس مطلع مراجعه کنید. کارگزاری مطلع، با برگزاری دوره تحلیل تکنیکال این امکان را برای علاقه مندان مهیا نموده است تا بتوانند به یاری ابزارهای پیشرفته تحلیل تکنیکال، فرایند بازار را پیش بینی و معاملات موفقی را تجربه نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1357

به "اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید