از هر پنج بیمار کووید 19، یک نفر دچار مسائل روانی می شود

به گزارش فروش برتر، تجزیه و تحلیل داده های آماری مراجع بهداشتی ایالات متحده، نشان می دهد بسیاری از افراد مبتلا به کووید 19 طی سه ماه پس از تشخیص بیماری، دچار مسائل روانی می شوند.

از هر پنج بیمار کووید 19، یک نفر دچار مسائل روانی می شود

بر اساس مطالعه ای که پیشنهاد می کند برای کاهش عوارض سلامت روان ناشی از دنیاگیری کووید 19 باید اقدام کرد، تقریبا از هر 5 نفری که دچار کووید 19 می شوند، یک نفر طی سه ماه پس از مثبت شدن آزمایش ویروس کرونا، دچار نوعی اختلال روان پزشکی مانند اضطراب، افسردگی یا بی خوابی می شود. در این مطلب از خبرنگاران درباره مسائل روانی ناشی از کرونا می خوانید.

تجزیه و تحلیل جدید که به وسیله پژوهشگران دانشگاه آکسفورد و مرکز پژوهش های زیست پزشکی NIHR انجام شده است، نشان می داد احتمال تشخیص ابتلا به کووید 19 در افرادی که از قبل ابتلای آن ها به مسائل سلامت روان تشخیص داده شده بود، حتی پس از در نظر دریافت اثر عوامل خطری مانند سن، جنس و مسائل جسمی زمینه ای 65 درصد بالاتر بود.

محاسبات مورد بحث بر اساس حدود 70 میلیون رکورد سلامتی به دست آمد؛ شامل بیش از 62 هزار مورد کووید 19 که به ماندن در بیمارستان یا مراجعه به بخش اورژانس نیاز نداشتند. فراوانی هرگونه تشخیص مشکل سلامت روان طی 14 تا 90 روز پس از تشخیص کووید 19، برابر 18.1 درصد بود که 5.8 درصد موارد، اولین تشخیص بودند.

پژوهشگران به منظور بررسی این موضوع که آیا خطر اضافه با کووید 19 ارتباط مستقیمی دارد یا نه، داده ها را با 6 شرایط دیگر طی مدت مشابه مقایسه کردند: آنفلوانزا، سایر عفونت های دستگاه تنفسی، عفونت پوست، سنگ های صفراوی، سنگ های مجاری ادراری و شکستگی استخوان بزرگ. بر اساس مقاله آن ها، طی سه ماه پس از تشخیص کووید 19، 5.8 درصد از بیماران اولین تشخیص ثبت شده از مسائل روانی را داشتند که این رقم در بیماران حاضر در گروه های مقایسه 2.5 و 3.4 درصد بود که نشان دهنده دو برابر خطر بیشتر است.

عوامل عمومی که روی سلامت جسمی اثر دارند مانند شرایط اجتماعی- اقتصادی، مصرف دخانیات یا مصرف مواد مخدر در رکوردهای تجزیه و تحلیل شده در نظر گرفته نشده بود. به گفته هریسون، این احتمال نیز وجود دارد که محیط استرس زای عمومی دنیاگیری در این مسئله نقش داشته باشد. پژوهش ها نشان می دهند احتمال دچار شدن افرادی که دارای شرایط اجتماعی- اقتصادی ضعیف تر هستند، به مسائل سلامت روان بیشتر است. همچنین فقر به خاطر عواملی مانند محل سکونت شلوغ و شرایط کاری ناامن، میزان مواجهه با ویروس کرونا را افزایش می دهد.

یافته ای که خصوصا نگران کننده بود، دوبرابر شدن تشخیص زوال عقل (که معمولا غیر قابل بازگشت است)، سه ماه پس از آزمایش مثبت برای کووید 19 در مقایسه با دیگر شرایط های سلامتی بود. به گفته هریسون، ممکن است این طور باشد که مراجعه به پزشک برای تشخیص کووید 19 امکان تشخیص شرایط های قبلی (مانند زوال عقل) را فراهم کرده باشد.

مطالعاتی در زمینه تأثیر ویروس کرونا روی مغز و سیستم عصبی مرکزی در حال انجام است. در ماه جولای، عصب شناسان جزئیات مطالعه بیش از 40 بیمار بریتانیایی مبتلا به کووید 19 را منتشر کردند که دچار عوارض مختلفی از التهاب مغز گرفته تا روان آشفتگی و سکته شده بودند. به گفته نویسندگان، تنها زمان نشان خواهد داد که آیا شیوع مسائل روانی پس از کووید 19، پس از دوره سه ماهه همچنان ادامه خواهد داشت یا افزایش می یابد.

بیشتر بخوانید: برای مطالعه بیشتر مطلب کشف ژن پنهان درون ژن دیگر در ویروس کرونا را بخوانید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1092

به "از هر پنج بیمار کووید 19، یک نفر دچار مسائل روانی می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از هر پنج بیمار کووید 19، یک نفر دچار مسائل روانی می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید