افزایش مرگ های خاموش

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - سرد که می شود سروکله اش پیدا می شود. کافی است کمی لوله بخاری را مطابق استانداردهایش نبندیم آن وقت است که راهش را پیدا می کند تا جانت را بگیرد. آنقدر موذیانه و آرام به سمتت سینه خیز می آید که متوجه سایه مرگش نمی شوی.

افزایش مرگ های خاموش

به گزارش شهفرایند، هر سال نهادهای متولی بارهاوبارها عوارض گاز مونواکسیدکربن را گوشزد می کنند اما باز هم با شروع فصل سرد سال شاهد مرگ های زیادی به دست این گاز خطرناک هستیم. در واقع مرگ خاموش در کمین خانواده های بی احتیاطی است که در روزهای سرد سال با بخاری های غیراستاندارد جان خود و دیگران را به مخاطره می اندازند.

بسکمک از کارشناسان هر سال توصیه هایی را در مورد خطرات گاز مونواکسیدکربن ارایه می دهند اما هر سال هم بی احتیاطی ها راه جولان را به گاز مونواکسیدکربن داده و دست این قاتل خاموش را برای گرفتن جان مردم باز نگه می دارد.

گاز طبیعی آنقدر هم بی خطر نیست

چندی پیش شرکت گاز آمار سال گذشته را اعلام کرد؛ براساس آمار موجود، تعداد کل حوادث مرتبط با گاز طبیعی در سال 99، 2 هزار و 189 مورد بوده که نسبت به سال 98 فرایند افزایشی داشته و این در حالی است که افزایش مشترکان در این سال ها، حدود 3 درصد و افزایش مصرف گاز طبیعی حدود هشت درصد بوده است.

امسال با توجه به اینکه سرمای پاییز از نیمه های آبان ماه خودش را نشان داده و نسبت به سال گذشته هوا کمی سردتر به نظر می رسد گمان می رود که بازهم از دست این گاز در امان نخواهیم بود. متاسفانه سال گذشته تعداد کل فوت شدگان مشترکان گاز طبیعی 393 نفر بود که از این تعداد، 152 فوتی ناشی از آتش سوزی و انفجار و 241 فوتی ناشی از استنشاق گاز مونواکسیدکربن بوده است.

شرکت گاز اعلام کرد که دودکش ها با سهم 79.36 درصد، نبود تهویه مناسب 11.61 درصد و استفاده از وسایل پخت وپز برای گرم کردن محیط 9.03 درصد، شایع ترین عوامل مؤثر در انتشار گاز سمی مونواکسیدکربن هستند.

فرهنگ سازی مهم ترین عامل جلوگیری از گازگرفتگی

اما درد ماجرا اینجاست که بر اساس ادعای کارشناسان بیش از 80 درصد این حوادث را می توان جلوگیری کرد. زیرا بسکمک از این حوادث، علل ساده ای دارند که بیشتر روی نبود آگاهی فرد اتفاق می افتد که به نظر من با فرهنگ سازی، آموزش همگانی و استفاده از تجهیزات مناسب و با تلاش همه ارگان ها و سازمان های ذی ربط، خیلی راحت می توانیم جلوی برخی از این اتفاق های ناخواسته را بگیریم.

غلامرضا بهمن نیا، رئیس واحد بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت ملی گاز ایران توضیح می دهد: هر ساله تعداد مشترکان شبکه گاز طبیعی بیشتر می شود و تنها راهی که در این میان می تواند تاثیرگذار باشد و از مقدار مرگ و میرها بکاهد فرهنگ سازی مردم به منظور استفاده بهینه از گاز طبیعی در سطوح مختلف جامعه است. او تاکید دارد که گاهی با مرگ هایی در این فصل روبه رو هستیم که کافی بود کمی احتیاط برای جلوگیری از آن صورت گیرد. به همین دلیل باید از فضای مدرسه و مسجد و بیش از همه از فضای مجازی برای آگاه سازی مردم بهره جست تا امسال بتوانیم آمارهای مرگ خاموش را کاهش دهیم.

مرگ های بی خودی

جواد نوفرستی، رئیس کارگروه ملی پیشگیری از مرگ های خاموش نیز توضیح می دهد که هرسال شاهد مرگ های زیادی بر اثر استنشاق گاز مونواکسیدکربن هستیم و این می تواند بسیار ناگوار باشد. این در حالی است که فقط کافی است مردم کمی بیشتر احتیاط کنند تا این شرایط رخ ندهد.

ساختمان ها ایمن نیستند

او تاکید می کند: یکی از مهم ترین مشکلاتی که رخ می دهد به علت عدم ایمنی ساختمان ها است. اصولا ما در خانه هایی زندگی می کنیم که ایمنی لازم را ندارند و در کنار همه مصالح ناایمنی که در ساخت خانه ها به کار می رود دودکش ها نیز ناایمن هستند و در واقع تا به امروز تعریفی برای دودکش ایمن نداشته ایم و استانداردی برای آن وجود ندارد. در واقع اگر بنا را بر این بگذاریم که کسی بخواهد همه اجزای خانه را ایمن بسازد و تصمیم بگیرد دودکش ایمن تهیه کند نمی تواند آن را در بازار پیدا کند.

او بر این باور است که علت بیشتر این حوادث در ساختمان های ناایمن رخ می دهد روکش های فلزی رابط بین دیوار و زانویی ها و کلاهک، استاندارد نیست و در واقع می توان گفت بسکمک از آمار فوتی ها بر اثر سوانح گازگرفتگی، ارمغان ساختمان های ناایمن هستند.

اشتباهاتی که کاش رخ نمی داد

اما اشتباهات انسانی نیز در این میان نقش بیشتری را ایفا می کند که نوفرستی به آن اشاره می کند و می گوید: نمی توانیم نقش اشتباهات را در افزایش آمار مرگ ومیرهای گاز مونواکسیدکربن نادیده بگیریم. اصولا ما ایرانی ها تا حادثه ای برای خودمان یا اطرافیان مان رخ ندهد آن را جدی نمی گیریم و به توصیه هایی که در مورد آن داده می شود توجهی نمی کنیم. همین هفته گذشته در دورود استان لرستان 6 عضو یک خانواده همگی قربانی لوله بخاری شدند که از دیوار جدا شده بود و کسی هم آن را ندیده بود. این نمی تواند منطقی باشد که هیچ کدام از اهالی منزل توصیه های مربوط به گازگرفتگی را ندانند، اما مسأله اینجاست که گاهی باورمان نمی شود که حادثه از رگ گردن به ما نزدیک تر است.

گاهی اشتباهات ما به خاطر سهل انگاری ماست بیش از 70 درصد مردم در خانه هایشان بخاری دارند و اصولا در بهار که هوا گرم و بخاری ها جمع می شود تنها دریچه آن گذاشته می شود و در زمستان ها دوباره دریچه برداشته و بخاری نصب می شود این در حالی است که در این فاصله 6 تا 7 ماهه ممکن است نخاله ای راه دودکش را مسدود کرده باشد یا اینکه پرنده ای در جهت لوله لانه کرده باشد. هر مانعی می تواند حادثه ساز باشد و این موضوعی است که نباید از آن به سادگی گذشت. او تاکید می کند که اصولا بارها وبارها توصیه های ایمنی گفته می شود و گاهی غفلت از یکی از آنها می تواند فاجعه آفرین باشد. رئیس کارگروه ملی پیشگیری از مرگ خاموش تاکید می کند: امسال شرایط کمی سخت تر است زیرا شرایط اقتصادی مردم و گران شدن وسایل گازسوز سبب شده است که مردم از خرید وسایل تازه گازسوز سر باز زنند و مجبور به تعمیر وسایل و بخاری های قدیمی خود کنند و این سبب می شود که باز هم شاهد برخی اتفاقات باشیم. او با اشاره به اینکه سال گذشته 962 نفر بر اثر انواع حوادث گازگرفتگی جان خود را از دست داده اند، ادامه می دهد: آمار حوادث در سال گذشته 18,2 درصد بالاتر است. کرونا در این میان بی تقصیر نبوده و قرنطینه و حضور حدبیشتری در خانه شاید به بالاتر رفتن آمار کمک کرده است. توجه کنید حتی ممکن است یک توپ بازی ساده و اصابت آن به بخاری سبب شود لوله بخاری کمی جا به جا شده و فاجعه ای رخ دهد.

قانونی که اجرا نمی شود

نوفرستی با اشاره به مبحث 22 مقررات ملی ساختمان گفت: بحث نگهداری از ساختمان در این قانون مطرح شده است. سیستم های مختلف مثل گاز و برق و دودکش ها در این مبحث مطرح می شود اما با وجودی که 8 سال از تدوین این قانون گذشته است اما هنوز هم اجرا نمی شود.

چطور بفهمیم دچار گازگرفتگی شدیم

آنهایی که دچار گازگرفتگی شده اند و از دست این قاتل، جان سالم به در برده اند همگی بر این موضوع اتفاق نظر دارند که نشانه های گازگرفتگی چیزی شبیه آنفلوآنزاست یعنی سردرد، سوزش چشم، خش در صدا، سرگیجه، تنگی نفس و کاهش سطح هوشکمک می تواند از نشانه های فردی باشد که در معرض گازگرفتگی قرار گرفته است که در نهایت هم فرد به اغما می رود و می تواند به مرگ او منجر شود. علائم مسمومیت با مونو اکسیدکربن می تواند طیف وسیعی از علائم را شامل شود که در بیماری های مختلفی دیده می شود. متأسفانه بسکمک از این علائم شبیه به علائم سرماخوردگی است و بیشتر افراد فکر می کنند به علت سردی هوا دچار سرماخوردگی شده اند و سعی در خوابیدن می کنند، در صورت ابتلای تمام افراد خانواده به علایمی شبیه آنفلوآنزا، بروز مسمومیت در افراد را نشان می دهد. در صورتی که خودتان یا اطرافیان شما دچار مسمومیت با گاز مونواکسیدکربن شدند، لازم است در همان دقایق اولیه مراتب را از طریق شماره تلفن 115 به همکاران ما در اورژانس اطلاع داده و فورا وسیله گرمایشی را خاموش، در و پنجره های خانه را باز و سریعا از محل موردنظر دور شوید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 3 دی 1400 بروزرسانی: 3 دی 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1671

به "افزایش مرگ های خاموش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش مرگ های خاموش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید