آیا نوشیدن چای و قهوه باعث کم آبی بدن می گردد؟

به گزارش فروش برتر، بعضی از افراد می گویند نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه باعث کم آبی بدن شما می گردد. این ممکن است دقیق نباشد. این مقاله را بخوانید تا بدانید اگر کل روز فقط چای و قهوه بدون آب بنوشید چه اتفاقی برای بدن شما می افتد.

آیا نوشیدن چای و قهوه باعث کم آبی بدن می گردد؟

جنبه های آبرسانی چای و قهوه بیشتر از اثر ادرار آور کوچکی است که می توانند داشته باشند.

برخی به علت احساس خشکی که اینها در دهان دارند، نوشیدنی های کافئین دار را با کمبود آب بدن ارتباط می دهند اما این نوشیدنی ها، به کم آبی بدن تبدیل نمی شوند.

مصرف زیاد کافئین می تواند عوارض جانبی ناخواسته دیگری ایجاد کند.

نظارت بر ادرار ساده ترین راه برای ارزیابی هیدراتاسیون است.

گفته های افرادی که هر روز مقدار زیادی آب می نوشند ممکن است تا حدی بی اساس باشد یا حداقل تمسخر آنها برای افرادی که فقط چای و قهوه می نوشند ممکن است اشتباه باشد.

بسیاری از متعصبان در حوزه سلامت و افراد تأثیرگذار بر تناسب اندام از نوشیدن روزانه چندین لیتر آب هواداری می نمایند. برخی بعلاوه استدلال می نمایند که نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه به همان مقدار که مواد خالص بدن شما را آبرسانی می نماید، شما را هیدراته نمی نماید و حتی باعث کمبود آب بدن می گردد.

اما آیا این فقط یک شایعه است؟

جنبه های آبرسانی چای و قهوه بیشتر از اثر ادرار آور آن است

همانطور که گفته شد با یک روز نوشیدن فقط چای و قهوه شما احتمالاً بیش از حد کافئین خواهید داشت.

هنگامی که در دوزهای زیاد مصرف گردد - تقریباً پنج فنجان قهوه - کافئین می تواند اثر ادرارآوری کمی ایجاد کند، به این معنی که بدن ما فراوری ادرار را افزایش می دهد تا مایعات بیشتری را از بدن خارج کند.

با این حال این لزوما به این معنی نیست که مقدار هیدراتاسیون آنها کم است.

جنبه های آبرسانی چای و قهوه بیشتر از افزایش جزئی تخلیه مایعات است، بنابراین این نوشیدنی ها تأثیر مثبت خالصی بر آبرسانی دارند.

علاوه بر این، ایجاد تحمل به کافئین - مانند آنچه که وقتی فنجان قهوه صبحگاهی شما به سه فنجان قهوه تبدیل می گردد باعث کاهش اثر ادرار آور می گردد.

احساس خشکی دهان

یکی دیگر از دلایل این که نوشیدنی های کافئین دار معمولاً با کمبود آب بدن همراه هستند، این است که برخی از افراد پس از نوشیدن آنها احساس خشکی در دهان می نمایند.

این به علت تانن است که ترکیباتی است که در چای، قهوه، برخی میوه ها و حتی شکلات تلخ یافت می گردد. وقتی این غذاها را می خوریم یا می نوشیم، تانن به بزاق ما متصل می گردد و باعث ایجاد احساس خشکی و قابض بودن می گردد.

با این حال این به کم آبی تبدیل نمی گردد زیرا این نوشیدنی ها بیشتر آب هستند.

قهوه می تواند دارای کیفیت هیدراتاسیون مشابه آب باشد

محققان دانشکده علوم ورزشی در دانشگاه بیرمنگام مستقیماً اثرات مصرف قهوه را در مقایسه با آب مصرفی در طیف وسیعی از تکنیک های ارزیابی هیدراتاسیون مقایسه کردند.

در این مطالعه 50 مرد قهوه خور که معمولاً سه تا شش فنجان در روز می نوشند، در دو آزمایش سه روزه شرکت کردند.

در موارد جداگانه، هر شرکت نماینده در هر روز چهار فنجان 200 میلی لیتری قهوه یا همان مقدار آب مصرف کرد.

آنها گفتند: داده های ما نشان می دهد که در دامنه وسیعی از نشانگرهای خون و ادرار از نظر مقدار هیدراتاسیون تفاوت معنی داری بین آزمایشات وجود ندارد.

آنها نتیجه گرفتند که این نشان می دهد که قهوه، اگر به طور میانه مصرف گردد، کیفیت هیدراتاسیونی مشابه آب را فراهم می نماید.

البته گفتنی است که این یک مطالعه کوچک بود. خدمات بهداشت ملی انگلستان (NHS) قبلاً توضیحی در خصوص محدودیت های این مطالعه منتشر کرد و تأکید کرد که دوره کوتاه آن به این معنی است که دیگر اثرات طولانی مدت قابل تحلیل نیستند.

بعلاوه گفت که از آنجا که شرکت نمایندگان همه سالم بودند، ممکن است در خصوص افرادی که از اسهال، استفراغ یا زندگی در شرایطی مانند بیماری کلیوی رنج می برند که در معرض خطر کمبود آب قرار دارند، صحت نداشته باشد.

کافئین سنگین می تواند عوارض جانبی دیگری ایجاد کند

نوشیدن قهوه یا چای به اسم یک نوشیدنی مورد علاقه خوب است اما تا حدی.

برای بیشتر عظیمسالان سالم، مصرف حداکثر 400 میلی گرم کافئین در روز بی خطر است - این حدود چهار فنجان قهوه معمولی یا هشت فنجان چای سیاه است. چای سبز نسبت به چای سیاه (حدود 25 میلی گرم در هر فنجان) کافئین کمتری دارد و بعلاوه گیاهی است. دمنوش ها معمولاً کافئین ندارند.

با این حال مصرف زیاد کافئین می تواند عوارض جانبی ناخواسته دیگری مانند ناراحتی معده، سوزش معده، بی قراری، افزایش اضطراب یا عصبییت، بی خوابی، لرزش عضلات و افزایش ضربان قلب را ایجاد کند.

از این نظر بهتر است مایعات دیگری که حاوی کافئین نیستند، به ویژه آب مصرف کنید.

به طور میانه ، حدود 80٪ از آب دریافتی ما به وسیله مایعات نوشیده می گردد و 20٪ دیگر از مواد غذایی حاصل می گردد به ویژه آنها که مقدار آب زیادی دارند مانند بسیاری از میوه ها و سبزیجات.

مصرف مایعات روزانه برای خانم ها حدود 11 لیوان آب یا 2.2 لیتر و برای آقایان حدود 13 لیوان یا سه لیتر است. با این حال برخی از افراد ممکن است به بیش از این دستورالعمل ها احتیاج داشته باشند، اگر آنها بسیار فعال هستند یا در آب و هوای گرم زندگی می نمایند.

نوشیدن آب به مقدار کافی برای دفع مواد زائد حاصل از متابولیسم طبیعی بدن مهم است. در افرادی که کلیه هایشان به درستی کار می نمایند، آب اضافی در دستگاه گوارش جذب می گردد، به وسیله کلیه ها فیلتر می گردد و به وسیله ادرار از بدن خارج می گردد.

افراد مبتلا به انواع خاصی از بیماری کلیوی یا افرادی که در مدت زمان کوتاهی مقدار زیادی آب می نوشند، ممکن است نتوانند به طور موثر آب اضافی را فیلتر نموده و این امر منجر به احتباس آب می گردد.

احتباس آب به تجمع مایعات بیش از حد در سیستم گردش خون، بافت های بدن یا حفره ها اشاره دارد. می تواند باعث تورم در دست ها، پاها و سایر نواحی بدن گردد.

یک روش ساده برای کنترل مقدار آبرسانی بدن وجود دارد

برترین راه برای حفظ تعادل آب در بدن، نظارت بر رنگ ادرار است - مانند رنگ لیموناد باید زرد کم رنگ باشد و به احساس تشنگی توجه کنید.

اگر احساس تشنگی می کنید، احتمالاً کمی از آب بدن شما کم شده است. اگر تشنگی ندارید و ادرار زرد کم رنگ است، احتمالاً آب کافی دریافت می کنید.

اکنون آیا آنچه در خصوص نوشیدنی خود فکر می کنید واقعیت دارد یا اشتباه است؟ برای فهمیدن این امر، باقی مطلب را بخوانید تا هوشمندانه تر هیدراته شوید.

1. درست یا نادرست: نوشیدن قهوه و چای باعث آبرسانی می گردد.

درست است. حتی اگر کافئین ادرارآور است و باعث می گردد آب به وسیله ادرار دفع گردد، بدن ما به سرعت جبران می نماید. بنابراین حتی نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه و چای هم دارای اثر آبرسانی خالص هستند. مطمئناً، نوشیدن آب ساده و گازدار باعث آبرسانی بیشتر شما می گردد اما با این وجود می توانید روی قهوه بعد از ظهر هم حساب کنید.

2. درست یا نادرست: آب نارگیل بهتر از آب هیدراته می نماید.

نادرست است. این یکی کاملاً در گروه اعتیاد به مواد مخدره است. در سال 2012، یک هوادار عظیم آب نارگیل، ویتا کوکو، یک شکایت تنظیم کرد که این شرکت را به ارائه نادرست از مزایای بهداشتی محصولات خود متهم کرد، از جمله ادعاهای اغراق آمیز به اسم فوق العاده آب رسان. این شرکت از این طریق بازاریابی محصولات خود را متوقف کرد اما این ادعا همچنان در اینترنت بیداد می نماید. این بدان معنا نیست که آب نارگیل هیدراته نماینده نیست - بلکه تنها بیش از آب ساده نیست.

3. درست یا نادرست: نوشیدن آب اضافی پوست شما را مرطوب می نماید.

نادرست. اگرچه خشکی پوست یکی از علائم کم آبی بدن است اما به محض آبرسانی کافی، نوشیدن آب بیشتر باعث نرمی پوست نمی گردد. خوردن چربی مناسب مانند ماهی، آجیل و روغن های مفید برای بدن به مقدار کافی به شما یاری می نماید. این چربی ها عناصر اساسی برای دیواره سلول های پوستی سالم هستند که رطوبت را در بدن نگه می دارند و برای یک چهره درخشان کلیدی هستند.

4. درست یا نادرست: غذاهایی که می خورید می توانند به شما یاری نمایند تا بدن خود را مرطوب نگه دارید.

درست است. رطوبت در غذاهای جامد به طور معمول حدود 20 درصد از آب مصرفی ما را تشکیل می دهد و شما می توانید با کاوش در مقدار زیادی غذای غنی از آب که شامل بسیاری از میوه ها و سبزیجات در فصول مختلف سال است، این تعداد را افزایش دهید. کاهو، کدو تابستانی، گوجه فرنگی، خیار، خربزه، انگور و غیره را در نظر بگیرید. آنها را در اسموتی ها با شیر مخلوط کنید یا در سوپ های مختلف بریزید.

5. درست یا غلط: نوشیدن آب ممکن است به کاهش وزن شما یاری کند.

درست است. اگرچه این یک کار جادویی نیست اما شواهدی وجود دارد که دریافت آب کافی از چند طریق به کاهش وزن یاری می نماید. از طرف دیگر، می تواند بر متابولیسم تأثیر بگذارد. هنگامی که به خوبی هیدراته شویم، سلول های ما کالری بیشتری نسبت به کمبود آب بدن می سوزانند نه مقدار زیادی بیشتر، بلکه کمی یاری می نماید. یک مطالعه منتشر شده در چاقی در سال 2008 نشان داد زنانی که قصد کاهش وزن دارند و در طی یک سال مصرف آب خود را به بیش از یک لیتر (حدود چهار فنجان) می رسانند، در طی یک سال حدود دو و نیم کیلوگرم بیشتر از کسانی که کمتر آب نوشیده اند وزن از دست می دهند. سپس مسئله سیری وجود دارد. غذاهای غنی از آب مانند میوه ها، سبزیجات، سوپ ها و ماست مقدار سیری بالایی را ایجاد می نمایند و برخی شواهد نشان می دهد که نوشیدن آب قبل از غذا می تواند به شما یاری کند در این وعده کمتر غذا بخورید. البته نوشیدن آب به جای نوشیدنی هایی مانند نوشابه هم روشی آسان برای کاهش کالری است.

6. درست یا غلط: اگر در حال دویدن، فوتبال بازی کردن و سایر فعالیت های موردعلاقه خود یا در گرمای زیاد هستید، نوشیدنی ورزشی لازم است.

نادرست. اگر شما یک ورزشکار هستید که هر بار بیش از یک ساعت به شدت تمرین می کنید شاید اینطور باشد اما در غیر این صورت در حین ورزش یا بعد از ورزش احتیاجی به نوشیدنی ورزشی ندارید. مایعات و الکترولیت هایی که به وسیله عرق از دست می دهید به راحتی و با سلامتی بیشتری با آب و یک تکه میوه جایگزین می شوند. اگر طعم نوشیدنی های طعم دار شما را به نوشیدن تشویق می نماید، سعی کنید یک چاشنی برای آب با تکه های میوه اضافه کنید تا آب شما چاشنی دار گردد.

7. درست یا غلط: قبل از تشنگی احتیاج به نوشیدن دارید.

نادرست. در بیشتر عظیمسالان سالم، تشنگی شاخص قابل اعتمادی برای احتیاج به مایعات است و یک شاخص مهم هم هست زیرا مقدار احتیاج به نوشیدن شما بسته به مقدار فعالیت شما و گرم بودن بیرون بسیار فرق دارد. تا زمانی که ورزش طولانی در گرما انجام ندهید یا مکانیسم تشنگی شما به خطر نیفتد (همانطور که ممکن است در افراد مسن یا افرادی که دارای شرایط پزشکی هستند)، احتیاجی به به زور خوردن مایعات برای جلو ماندن از تشنگی ندارید. فقط به احساس و توجه خود توجه کنید که هر زمان احساس تشنگی می کنید، می توانید به خوبی هیدراته شوید.

8. درست یا غلط: شما باید نوشیدن هشت لیوان آب هشت اونس در روز را هدف قرار دهید.

نادرست. این عدد که به طور گسترده نقل شده هیچ پایه علمی ندارد. مقدار آب مورد احتیاج شما برای آبرسانی مطلوب به متغیرهای زیادی از جمله آب و هوایی که در آن زندگی می کنید و مقدار فعالیت شما بستگی دارد. مقدار دریافت مرجع غذایی از آموزشگاه های ملی علوم، مهندسی و پزشکی و بخش بهداشت و پزشکی 13 فنجان نوشیدنی برای مردان و 9 فنجان برای زنان را به اسم میانه دریافت مناسب برای آبرسانی مناسب در آب و هوای معتدل تعیین می نماید و تأکید بر کل نوشیدنی هاست. این عدد فرض می نماید که شما حدود 20 درصد مایعات خود را از غذا دریافت می کنید و این بدان معنی است که هر چیزی که می نوشید به منظور هیدراتاسیون محسوب می گردد، از جمله شیر، آب، نوشابه و حتی قهوه و چای. این اعداد بر اساس مقدار میانه دریافتی افراد با رطوبت خوب است، بنابراین می توانید بیشتر یا کمتر به آن احتیاج داشته باشید. بگذارید تشنگی شما راهنمایتان باشد.

می توانیم به جای آب، قهوه و چای بنوشیم؟

نه دقیقاً. با این وجود قهوه و چای می توانند در مصرف مایعات روزانه شما حساب شوند اما نوشیدن حداقل 8 فنجان (یا حدود 2 لیتر) آب در روز هنوز هم هوشمندانه است. توصیه می گردد به قهوه صبحگاهی خود به اسم منبع اضافی آب فکر کنید.

وقتی که می خواهید به درستی هیدراته شوید، آب ساده برترین گزینه شماست (آب لیمو هم جواب می دهد). این ماده به حفظ سطح انرژی پایدار یاری می نماید، سموم را از سیستم دفع می نماید و هضم غذا را بدون مشکل ادامه می دهد. به علاوه، مصرف زیاد آب منجر به عوارض جانبی نمی گردد. از طرف دیگر، مصرف بیش از حد کافئین، ممکن است در برخی افراد باعث سردرد، مسائل دستگاه گوارش، افزایش فشار خون، حالت تهوع، بی خوابی و حتی اضطراب گردد.

البته نحوه تهیه قهوه یا چای هم مهم است. مواد افزودنی مانند خامه و قند و شکر می توانند نوشیدنی ها را به غذاهای شیرین تبدیل نمایند. با لذت بردن چای و قهوه با کمترین افزودنی، فنجان خود (و سطح قند خون خود) را کنترل کنید. سعی کنید فقط کمی شیر کامل یا شیر گیاهی شیرین نشده اضافه کنید. اگر واقعاً باید مقداری شیرینی اضافه کنید، یک قاشق عسل طبیعی یا یک شیرین نماینده طبیعی مانند استویا را انتخاب کنید. فقط مواظب باشید: مطالعات نشان می دهد هرچه شیرینی بیشتری بخوریم، شیرینی بیشتری هوس می کنیم.

کافئین زیاد چقدر است؟

هر کس واکنش متفاوتی نسبت به کافئین نشان می دهد، بنابراین هیچ توصیه واحدی برای مصرف قهوه یا چای وجود ندارد. در عوض، به نحوه پاسخ بدن به منابع مختلف کافئین توجه کنید. برای برخی ها، یک فنجان قهوه در صبح عالی است در حالی که دیگران فکر می نمایند با نوعی چای سبز بهتر سرحال می شوند. هنوز هم برخی دیگر احساس می نمایند که حدود ساعت ناهار یا بعد از ظهر به یک نوشیدنی کافئین دار احتیاج دارند. با این حال، مصرف کافئین در اواخر روز می تواند توانایی خوابیدن شما را تحت تأثیر قرار دهد و کیفیت خواب را مختل کند.

به طور کلی، متخصصان توصیه می نمایند روزانه یک تا دو فنجان مصرف کنید، در حالت ایده آل قبل از ظهر. بعد از ظهر یک چای گیاهی را انتخاب کنید تا بدون مصرف کافئین اضافی از این مراسم لذت ببرید و بی خواب نشوید.

انتها، اگر شمردن فنجان هایتان برای آنالیز کم آبی بدن خیلی چالش برانگیز است، کافی است به ادرار خود نگاهی بیندازید تا از آبرسانی کافی برخوردار شوید. اگر ادرار زرد کم رنگ به نظر می رسد، کار خوب را ادامه دهید. رنگ های تیره تر ممکن است کم آبی بدن را نشان دهند.

منبع:

denverpost

businessinsider

eatthis

منبع: هفت گنج
انتشار: 2 مرداد 1400 بروزرسانی: 2 مرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1497

به "آیا نوشیدن چای و قهوه باعث کم آبی بدن می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا نوشیدن چای و قهوه باعث کم آبی بدن می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید