آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، ملخ های تهران بومی هستند

به گزارش فروش برتر، سخنگوی سازمان حفظ نباتات گفت: در سطحی معادل 398 هزار و 677 هکتار مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی در استان های جنوبی کشور اجرا شده است.

آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، ملخ های تهران بومی هستند

محمدرضا میر سخنگوی سازمان حفظ نباتات کشور در گفت و گو با خبرنگار ، درباره آخرین شرایط مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی اظهار کرد: بنابر آخرین آمار تا 2 روز گذشته در سطحی معادل 398 هزار و 677 هکتار در 9 استان جنوبی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی کشور صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سیستان و بلوچستان با 181 هزار و 586 هکتار بالاترین سطح مبارزه را به خود اختصاص داده است، اضافه کرد: استان های هرمزگان با 69 هزار و 450 هکتار، بوشهر 42 هزار و 805 هکتار، جنوب کرمان 38 هزار و 722 هکتار، فارس 30 هزار و 805 هکتار، خراسان جنوبی 25 هزار و 187 هکتار، خوزستان 6 هزار و 17 هکتار، شمال کرمان 4 هزار و 100 هکتار و خراسان رضوی 5 هکتار در رده های بعدی مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی قرار دارند.

میر با اشاره به اینکه ریزش جدیدی از آفت ملخ صحرایی نداشتیم، خاطرنشان کرد: در استان های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و کرمان در بازه زمانی 48 ساعت گذشته مبارزه در حال انجام است که آن هم مربوط به ملخ هایی بوده که در کانون قبلی حضور داشتند و ریزش جدیدی نداشتیم.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه شرایط کشور از نظر هجوم آفت مناسب است، گفت: این درحالی است که رصد و دیدبانی به صورت 24 ساعته انجام می شود.

وی ادامه داد: با هجوم آفت ملخ صحرایی طی ماه های اخیر پیش بینی می شد که سطح مبارزه علیه این آفت به یک میلیون هکتار برسد، اما در شرایط فعلی که از لحاظ ریزش در حالت استراحت قرار داریم، برآورد می شود که سطح مبارزه کمتر از یک میلیون هکتار باشد.

میر با بیان اینکه گزارشی از خسارت آفت ملخ صحرایی به باغات و مزارع نداشتیم، گفت: با توجه به بحث های رصدبانی و دیدبانی انتظار می رود که خسارتی به باغات و مزارع نداشته باشیم.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات درباره آخرین شرایط کوتاهی کشور های عربی در خصوص مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی که ریزش جدیدی نداریم، نمی توان اظهار نظری در خصوص مبارزه یا کوتاهی کشور های عربی داشت.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه شیوع آفت ملخ در تهران ارتباطی به ملخ صحرایی ندارد، خاطرنشان کرد: ملخ های استان تهران از انواع ملخ های بومی داخل کشور هستند که به سبب شرایط اقلیمی و اکوسیستمی کشور ظهور و بروز پیدا می کنند.

وی با بیان اینکه قدرت جابه جایی ملخ های تهران در طول عمرشان بیش از 40 تا 50 کیلومتر نیست، اضافه کرد: اگرچه در شرایطی ملخ های بومی تهران می تواند خسارت زا باشد و به منابع کشاورزی آسیب بزند، اما قابل قیاس با ملخ های صحرایی نیست.

سخنگوی سازمان حفظ نباتات در پایان شرح داد: با توجه به بررسی کارشناسان نیازی به مبارزه شیمیایی در اغلب مناطق نیست و تنها در مناطق ورامین و رباط کریم مبارزه شیمیایی صورت گرفته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 861

به "آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، ملخ های تهران بومی هستند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین جزئیات مبارزه علیه آفت ملخ صحرایی، ملخ های تهران بومی هستند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید