گزارش، پاسخ مناسب روسیه به ادعای موشکی بولتون

به گزارش فروش برتر، سخنگوی وزارت خارجه روسیه، در پاسخ به ادعای جدید جان بولتون درباره اینکه روسیه فناوری موشک های مافوق صوت را از آمریکا سرقت نموده، گفت: نمونه های متعددی از دزدی های واشنگتن، از جمله غارت اموال دیپلماتیک روسیه وجود دارد.

گزارش، پاسخ مناسب روسیه به ادعای موشکی بولتون

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه در پاسخ به اظهارات اخیر جان بولتون مشاور رئیس جمهوری آمریکا در مسائل امنیت ملی درباره اینکه روسیه فناوری های موشکی را از ایالات متحده سرقت نموده، به موضوع توقیف اموال و ساختمان های دیپلماتیک روسیه توسط دولت آمریکا اشاره نمود و گفت: جالب است محاسبه کنیم که آمریکا از کشورهای مختلف دنیا چه مقدار فناوری ربوده است. البته آنالیز این مسئله به وقت زیادی احتیاج دارد و باید به رویدادهای تاریخی متعدد و همچنین اطلاعات دوران معاصر زیادی رجوع کنیم.

این دیپلمات روس یادآور شد: اگر جان بولتون به مسئله دزدی اشاره نموده، من هم به این مسئله اشاره می کنم که دولت ایالات متحده ساختمان های کنسولگری روسیه در شهرهای سیاتل و سانفرانسیسکو را به سرقت برده است. ضمن اینکه مهمتر از آن ربودن تعدادی از شهروندان روسی توسط آمریکا در کشورهای ثالث است. بنابراین باید به آقای بولتون گفت اگر مسئله بر سر دزدی است، آنچه به روسیه تعلق دارد و شما ربوده اید را پس بدهید.

روسیه حتی روی دفاع در برابر موشک های مافوق صوتی که هنوز آمریکا ندارد، هم کار می نماید

روزنامه نیزاویسیمایا گازیتا، چاپ مسکو نیز در تحلیلی در این رابطه نوشته است: جان بولتون مشاور دونالد ترامپ روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو صدای آمریکا، روسیه را به سرقت فناوری های آمریکایی از جمله در رابطه با فراوری موشک های مافوق صوت متهم کرد. وی در این مصاحبه در تفسیر حادثه انفجار اخیر اتفاق افتاده در یک پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک روسیه مدعی شد که این حادثه نشان دهنده کوشش روسیه برای پیشرفت در زمینه فراوری موشک های حامل سلاح هسته ای است

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز مدعی شده بود که آمریکا دارای توانایی های مدرن تری در عرصه موشکی در مقایسه با روسیه است.

ترامپ در صفحه تویئتر خود نوشته بود، آمریکا از انفجار اتفاق افتاده در جریان آزمایش موشک دارای سوخت مایع در پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک روسیه اطلاعات زیادی بدست آورده است. به گفته وی، واشنگتن فناوری های مشابهی در اختیار دارد، هر چند مدرن تر از فناوری روسی است.

در پاسخ به این ادعا دمیتری پسکوف سخنگوی سخنگوی کرملین بیان کرد سخنان رئیس جمهوری آمریکا درباره توسعه توان موشکی ایالات متحده برای مقامات مسکو خبر تازه ای نیست. طی چند سال اخیر بارها از زبان مقامات نظامی آمریکایی، شنیده شده که این کشور در حال اجرای برنامه های تحقیقاتی این چنینی است و مسلماً عجیب این بود، اگر آمریکا بعنوان قدرت بزرگ دنیای است که هزینه نظامی آن بیشتر از تمامی کشورهای دنیا است، چنین برنامه هایی نداشته باشد.

سخنگوی کرملین همچنین تأکید کرد که روند توسعه روسیه در عرصه فراوری تسلیحات نظامی جدید تا سطح قابل توجهی نسبت به سایر کشورها پیشرفته تر و نسبتاً منحصربه فرد است.

بر اساس اطلاعات وزارت دفاع روسیه، انفجار در یک پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک روز پنجشنبه گذشته، در تاریخ 8 آگوست (17 مرداد ماه) در زمان آزمایش به روی یک موشک دارای سوخت مایع رخ داد. البته جزئیات این حادثه به دلیل محرمانه بودن این برنامه فاش نشده است. شرکت راس اتم روسیه از کشته شدن پنج نفر و همچنین زخمی شدن سه تن دیگر از متخصصانی که روی این آزمایش کار می کردند، اطلاع داده است.

مقامات روس امکان انتشار مواد رادیواکتیو در منطقه پس از این حادثه ، آنطور که بعضی رسانه های غربی مدعی شده اند را تکذیب نموده و یادآور شده اند که تردیدی درباره تامیت امنیت شهروندان روسی در مناطق مجاور این منطقه نظامی وجود ندارد.

سرگرد ولادیمیر دورکین کارشناس مسائل نظامی که زمانی ریاست مرکز تحقیقات علمی وزارت دفاع روسیه را بر عهده داشت، در واکنش به ادعای مقامات واشنگتن یادآور شده است که روسیه نمی توانسته فناوری مافوق صوت را از آمریکا ربوده باشد، برای اینکه برنامه کار بر روی سلاح های مافوق صوت از مدتها قبل از آمریکایی ها و در زمان اتحاد جماهیر شوروی آغاز شده بود، در حالیکه این طرح در آمریکا جدید است.

لازم به یادآوری است که چند ماه قبل در پنتاگون اعلام شد که وظیفه رسیدن به روسیه و چین در زمینه فراوری سلاح های مافوق صوت، از جمله وظایف پیش روی صنایع نظامی و دفاعی آمریکا قرار گرفته است.

کار به روی برنامه توسعه تسلیحات مافوق صوت در روسیه مدت ها قبل از آمریکا آغاز شده بود

به نوشته این روزنامه، روسیه بسیار قبل از آمریکا آغاز به فراوری موشک های مافوق صوت نموده و در حال حاضر هیچ کس در دنیا چنین سلاح هایی را در اختیار ندارد. واقعیت این است که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی کار به روی این سلاح ها مسکوت ماند، ولی متوقف نشد و سپس پس از خروج آمریکا از پیمان مربوط به سپر ضدموشکی در سال 2001 ، این طرح ها بار دیگر مورد توجه قرار گرفته و با قدرت تازه ای آغاز شده و در سال 2005 نتایج مثبتی در زمینه آزمایشات موشک های مافوق صوت به دست آمد.

در همان زمان ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام نموده بود: ما در حال کار بر روی سامانه های راهبردی جدیدی هستیم که هیچ کس در دنیا آنها را در اختیار ندارد. ما روی سلاح های مافوق صوت کار می کنیم که تحول زیادی در عرصه تسلیحات نظامی به وجود می آورد و عملاً کسی قدرت مقابله با آن را ندارد. پوتین سپس در ماه مارس سال 2018 در پیغام سالانه خود به مجمع فدرال روسیه از خاتمه فراوری این نوع سلاح ها اطلاع داد.

سرهنگ الکساندر اوچینیکوف کارشناس نظامی در گفت وگو با این روزنامه یادآور شه است: مجتمع صنایع نظامی روسیه علاوه بر ساخت انواع جدید سلاح های مافوق صوت، روی سیستم های دفاعی در برابر این سلاح ها نیز کار نموده است.

این کارشناس با اشاره به اینکه دقیقا چنین وظیفه ای را ولادیمیر پوتین در دستور ماه مه خود برای توسعه نیروهای مسلح و صنایع دفاع روسیه معین نموده بود، اضافه نمود: مسلماً آمریکا نگران وجود چنین تسلیحات نظامی جدیدی در روسیه است. به همین دلیل آنها علاقه زیادی به این آزمایشات به ویژه به آزمایشات ناموفق در این زمینه نشان می دهند و اظهارات و تفاسیر رسمی، پیش بینی های مختلفی از سوی مقامات بلندپایه آمریکایی در این باره شنیده می گردد.

آمریکا به دنبال بهانه برای یافتن آزادی عمل در توسعه برنامه موشکی خود است

پیش از این خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خبری خود در دولت ایالات متحده بیان کرد که در کاخ سفید بر این عقیده هستند که آزمایشات اجرا شده در روسیه به روی موشک های کروز مافوق صوت مسئله تمدید پیمان استارت-3 را زیر سئوال برده است.

در همین رابطه ولادیمیر ارماکوف مدیر بخش عدم گسترش و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه معتقد است که آمریکا هدفمندانه با هدف جلوگیری از تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی معروف به استارت-3، بهانه تراشی می نماید.

این دیپلمات بلندپایه، کوشش واشنگتن برای مرتبط دانستن تمدید این پیمان با آزمایشات به روی موشک های کروز مافوق صوت در روسیه، به ویژه در رابطه با حادثه انفجار اخیر در پایگاه نظامی در منطقه آرخانگلسک را بی پایه و اساس نامیده و یادآور شد، چنین اظهاراتی از سوی آمریکایی ها تنها بهانه جویی برای جلوگیری از تمدید این توافق نامه و یافتن آزادی عمل کامل آنها برای افزایش تعداد زرادخانه های هسته ای این کشور است که مسلماً به ثبات راهبردی و امنیت بین المللی آسیب جدی می رساند.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 22 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 62

به "گزارش، پاسخ مناسب روسیه به ادعای موشکی بولتون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، پاسخ مناسب روسیه به ادعای موشکی بولتون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید