چرا ماینرها از سامانه بهین یاب استقبال نکردند؟

به گزارش فروش برتر، تنها یک هفته برای ثبت نام ماینرها در سامانه بهین یاب که برای خوداظهاری دستگاه های ماینینگ (استخراج رمزارز) راه اندازی شده، فرصت باقی مانده است. بیش از 20 روز است که از راه اندازی این سامانه می گذرد از آنجایی که برای ثبت نام و خوداظهاری ماینرها در این سامانه مهلت یک ماهه در نظر گرفته شده، در یک هفته مانده به پایان ثبت نام، به سراغ فعالان حوزه صنعت ماینینگ رفتیم تا ببینیم آیا از این سامانه استقبال شده و توانسته مسائل پیش روی فعالان این صنعت را حل نماید.

چرا ماینرها از سامانه بهین یاب استقبال نکردند؟

کار سخت ماینرها

محمدرضا شرفی عضو انجمن بلاکچین معتقد است در سامانه بهین یاب (behinyab.ir) تنها ماینرهایی که در تعزیرات پرونده دارند، ثبت نام کرده و اطلاعات خود و دستگاه هایشان را وارد کرده اند.

عضو انجمن بلاکچین به ایران گفت: البته هنوز آنها هم نتوانسته اند از این سامانه به درستی بهره برداری کنند، چرا که قرار بود با خوداظهاری، سریع پرونده های تعزیراتی مختومه شود که متأسفانه نه تنها مختومه نشد، بلکه شعبه های تعزیراتی در استان ها و شهرستان ها رسیدگی به این پرونده ها را سرعت بخشیدند و حتی به سرعت کار را به بخش اجرای احکام رسانده اند و با اینکه فعالان دارای پرونده تعزیراتی، مصوبه دولت را ضمیمه لایحه کرده و ارائه می کنند، مورد پذیرش واقع نمی شود و این اقدام ها کار را برای فعالان صنعت ماینینگ سخت کرده است.

شرفی با اشاره به اینکه سامانه بهین یاب وزارت صمت ناقص است، اضافه نمود: هنوز بخش های مهم دیگر آن مبهم بوده و کاربردی نیست. دو دستگاه دیگری که در این سامانه نقش دارند یعنی سازمان گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این سامانه فعال نشده اند و کارها بسیار کند پیش می رود.

این فعال حوزه ماینینگ یکی از دغدغه های ماینرها را بحث قیمت گذاری دستگاه ها از سوی گمرک بیان کرد و گفت: بیش از 20 روز است این سامانه راه اندازی شده ولی هنوز قیمت ها و ارزشگذاری دستگاه ها از سوی گمرک اعلام نشده و اگر قیمت هایی که گمرک در زمینه ارزشگذاری دستگاه ها اعلام کند غیرمنطقی باشد، ماینرها متضرر می شوند به همین دلیل بیشتر ماینرها از این سامانه استقبال نکرده اند.

وی اضافه نمود: ماینرها دستگاه ها را یک یا دو سال پیش وارد کشور کرده اند و به دلیل تشکیل پرونده تعزیراتی بلااستفاده مانده و ارزش خود را از دست داده اند بنابراین اگر گمرک بخواهد با قیمت قدیم این دستگاه ها را ارزشگذاری کند کار بر ماینرها سخت خواهد شد از این رو امیدواریم گمرک هم سرعت عمل به خرج دهد و دستگاه ها را بر مبنای واقعیات ارزشگذاری کند.

عضو انجمن بلاکچین ایران در ادامه به چالش های صنعت ماینینگ اشاره کرد و گفت: تعرفه گذاری غیرمنطقی کماکان چالش این صنعت محسوب می شود و ماینینگ مقرون به صرفه نیست. امکان استفاده از انشعاب های قدیمی واگذار شده یا فروخته شده نیز وجود ندارد. از سوی دیگر فعالان صنعت ماینینگ امکان ورود به شهرک های صنعتی را ندارند و برخی از شهرک ها به صنعت ماینینگ مجوز نمی دهند.

ماینرها در برزخ

سامانه بهین یاب که قرار بود 25 مردادماه راه اندازی شود تقریباً سرموقع و تنها با دو روز تأخیر یعنی 27 مردادماه برای خوداظهاری دستگاه های ماینینگ از سوی وزارت صمت راه اندازی شد ولی فقط از سوی فعالانی که دارای پرونده تعزیراتی هستند، با استقبال روبرو شده است.

امید علوی فعال صنعت ماینینگ با بیان مطلب فوق به ایران گفت: این سامانه از سوی بقیه ماینرها مورد استقبال واقع نشده است، چرا که این سامانه قرار بود در سه فاز راه اندازی شود که فعلاً فاز اول آن که ورود اطلاعات دستگاه هاست اجرا شده و هنوز فاز دوم و سوم آن که به گمرک (ارزشگذاری دستگاه ها) و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز (اجرایی و نهایی شدن فرآیندها) مربوط است، راه اندازی نشده و تا این دو بخش شفاف نباشد بقیه ماینرها در این سامانه ثبت نام نخواهند کرد. علوی اضافه نمود: به عبارتی تعیین نیست گمرک چه میزان قرار است بابت ارزشگذاری دستگاه های ماینینگ از فعالان آن دریافت کند. ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز هم باید دستورالعمل های خود را آماده و ارائه کند تا نهادهای ذیربطش برخوردها را کاهش دهند.

این فعال حوزه ماینینگ گنجاندن یک بخش در این سامانه را نیز غیرضروری بیان کرد و اضافه نمود: در این سامانه از ماینرها خواسته شده تا محل دستگاه های خود را اعلام کنند از آنجایی که ماینرها به دلیل برخوردهای نامناسب گذشته، زمینه ذهنی خوبی از حاکمیت در این باره ندارند از این رو به ثبت این بخش از اطلاعات خود بی اعتماد هستند و این موضوع نیز مزید بر علت شده تا در این سامانه ثبت نام نکنند.

علوی در ادامه گفت: از سوی دیگر طبق آخرین گزارشی که وزارت صمت ارائه داده، 1100 مجوز تأسیس در حوزه ماینینگ در این سامانه ثبت شده و در کنار آن فقط دو تا پروانه بهره برداری ارائه شده است. این در حالی است که صدور تنها دو پروانه بهره برداری برای بخش خصوصی واقعاً تأسف بار است.

وی معتقد است از آنجایی که قیمت حامل های انرژی بالاست، فعالان این حوزه رغبتی برای راه اندازی مزرعه های ماینینگ به صورت قانونی ندارند از این رو ماینینگ کماکان در کشور زیرزمینی انجام می شود از این رو امیدواریم با فکر و ایده جدید، مسئولان راهکاری ارائه دهند تا این صنعت از شرایط کنونی خارج شود.

امیر بیات دیگر فعال صنعت ماینینگ نیز اعتقاد دارد سامانه بهین یاب تقریباً بموقع راه اندازی شد و به خاطر رویدادی هم که انجمن بلاکچین برای معرفی این سامانه برگزار کرد، استقبال خوبی از آن شده است.

بیات به ایران گفت: البته بیشتر ماینرهایی که دستگاه های آنها توقیف شده و در تعزیرات پرونده دارند برای نجات از مسائلی که با آن دست به گریبان هستند در این سامانه ثبت نام کرده اند اما بقیه فعالان انگیزه ای برای ثبت نام در این سامانه ندارند.

وی نیز به بحث ثبت محل و نبود ارزشگذاری دستگاه ها اشاره کرد و اضافه نمود: فعالان به دلیل برخوردهای قبلی با ماینرها به این سامانه اعتمادی ندارند و نگران هستند برخورد خوبی بعد از اعلام مکان دستگاه ها با آنها صورت نگیرد از سوی دیگر نگران هستند در سامانه ثبت نام کنند و ارزشگذاری غیرمنطقی باشد و چون ثبت نام کرده اند مجبور به پرداخت عوارض معین شده باشند. از سوی دیگر بخش مورد نظر اجرایی که به ستاد قاچاق کالا و ارز مربوط است هم اعلام نشده و چون فرآیند با هم جلو نرفته است به نظر نمی رسد نتیجه خوبی در بر داشته باشد.

این فعال استخراج رمز ارز معتقد است بهتر بود هر سه فاز از سوی وزارت صمت، گمرک و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز همزمان راه اندازی می شد تا فعالان بدانند قرار است در آینده چه اتفاقاتی روی دهد و ابهام در دو فاز دیگر مانع از ثبت نام گروه دوم در این سامانه نشود.

وی نیز به برخورد سلیقه ای با پرونده تعزیراتی ماینرها اشاره کرد و گفت: هنوز هیچ دستوری برای منع تعقیب صادر نشده و همه ماینرها در برزخ بسر می برند و شرایط برای کسی که دستگاه خود را یک سال قبل وارد کرده و چندبرابر ارزش آن جریمه شده است، بسیار سخت می گذرد.

بیات نیز به مسائل پیش روی بخش خصوصی این صنعت اشاره کرد و گفت: مشکل اصلی این است که هنوز مدیران ما به این باور نرسیده اند که صنعت ماینینگ می تواند در شرایط کنونی گره مسائل کشور را باز کند و به نظر می رسد درک درستی از اینکه داشتن سهمی در ماینینگ جزو اهرم های با اهمیت در حوزه دارایی های دیجیتالی جهان است، ندارند.

این فعال حوزه ماینینگ اضافه نمود: زمان در این صنعت مهم است و هنوز راهکارهای عملی خوبی برای برون رفت از مسائل صنعت ماینینگ ارائه نشده و مدیران با گذر زمان در حال نابود کردن این صنعت هستند چون در این صنعت فرصت از دست برود، صنعت نیز از بین می رود.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 3 آبان 1399 بروزرسانی: 3 آبان 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 983

به "چرا ماینرها از سامانه بهین یاب استقبال نکردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ماینرها از سامانه بهین یاب استقبال نکردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید