پیشنهادات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به مجلس یازدهم برای پیشبرد اهداف انقلاب

به گزارش فروش برتر، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در جهت پیشبرد اهداف عالیه انقلاب اسلامی نامه ای را خطاب به منتخبان مجلس یازدهم ارسال کرد.

پیشنهادات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به مجلس یازدهم برای پیشبرد اهداف انقلاب

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور طی نامه ای خطاب به منتخبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن ارائه پیشنهاداتی برای پیشبرد برنامه های مختلف نوشت: امیدواریم منتخبین یازدهمین دوره مجلس با رفتار، عملکرد و ظهور و بروز انقلابی خود، ضمن تقویت فضای امید ایجاد شده در جامعه و با عمل کردن به توصیه های این اتحادیه دانشجویی در جهت پیشبرد اهداف عالیه انقلاب اسلامی محکم تر از گذشته گام بردارند.

متن این نامه به توضیح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

منتخبین محترم یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک مجدد بابت انتخاب شما توسط ملت سرافراز ایران اسلامی، در آستانه دهه پنجم حیات مقدس جمهوری اسلامی و شروع بکار رسمی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل با رویه ای همیشگی مهم ترین نکات، اولویت ها و انتظارات مردمی را با خادمین ملت در میان می گذارد و سپس در طول دوران نمایندگی با مطالبه گری مستمر خواستار اهمیت، پرداخت و عملیاتی شدن موارد مذکور می گردد.

علی رغم نقدها جدی به جریان اصولگرایی در فضای عمومی نوعی چسبندگی نانوشته میان منتخبان مجلس یازدهم و جریان انقلابی وجود دارد. از این رو کارآمدی مجلس یازدهم حیثیت نظام اسلامی و اعتبار جریان انقلابی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

الف) اولویت های حوزه مدیریت عمومی جامعه

-بازگرداندن سرمایه اجتماعی

مجلس شورای اسلامی بعنوان رکن اصلی قانونگذاری و از مهم ترین ارکان نظام مقدس اسلامی، نقشی حیاتی در دمیدن مجدد روح عدالتخواهی، آزادیخواهی و دیگر اشعار و آرمان های انقلاب اسلامی در بدنه حکومتی کشور دارد.

مطمئنا عملکرد بسیار ضعیف و ناکارآمدی مجلس دهم و صد البته مجالس گذشته که نتوانستند صندلی وکیل المله بودن را به نحو شایسته به خاتمه برساند و از طرفی ناکارآمدی دولت های یازدهم و دوازدهم باعث کاهش اعتماد اجتماعی به مجلس شورای اسلامی و دولت شده است که گوشه ای از این نارضایتی در میزان مشارکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی جلوه کرد؛ لذا مجلس یازدهم در برهه ای بسیار حساس و معین نماینده باید بصورت کاملا انقلابی و هشیارانه ضمن جبران کم کاری و انفعال مجالس گذشته، نمایندگی مردم را به صندلی واقعی خود بازگردانده و به جای وکیل الدوله بودن، صدای مستضعفین، اقشار مختلف مردم و احتیاج های اساسی جامعه باشد؛ نتیجه عملکردی شما و بازگردانی اعتماد اجتماعی در اولین مرحله می تواند خود را در انتخابات ریاست جمهوری 1400 نشان بدهد، انتخابی که منجر به روی کار آمدن دولت جوان و حزب اللهی گردد.

- تحقق مجلس مستضعفان

با توجه به این مهم که قشر مستضعف و کمتربرخوردار همیشه بعنوان بدنه اجتماعی متعهد و پای کار نظام اسلامی مطرح بوده و هست؛ اما نحوه قانون گذاری، اولویت ها و پرداخت های مجلس گذشته و دولت مستقر همیشه در جهت تضعیف بیشتر و نادیده دریافت این قشر مظلوم جامعه شده است.

شرایط جنگ اقتصادی از یک سو و تبعیض های اجتماعی از سویی دیگر شکاف طبقاتی را دامن زدند که خود باعث شکاف عاطفی بدنه اجتماعی مستضعف، اما متعهد با جمهوری اسلامی شده است، لذا مجلس یازدهم وظیفه دارد با پرداخت دقیق در جهت تثبیت و اعتلای آزادی ها و عدالت اجتماعی به معنای واقعی کلمه از قشر مستضعف جامعه حمایت کند، صد البته پرداخت هماهنگ و آگاهانه به این دو آرمان و ارزش اجتماعی از جهت شفافیت ساختاری، اقتصادی و سیاسی می گذرد.

- نگاه طبیبانه و راهبردی مجلس یازدهم به مسائل اقتصادی (محور های اصلی طرح نجات پول ملی و حفظ قدرت خرید مردم)

1. پیگیری مسئله مهار و راهنمایی

نقدینگی: با تشکیل فراکسیون مهار و راهنمایی نقدینگی در مجلس

2. پیگیری مسئله مهار خلق پولِ بی ضابطه نظام بانکی: با تشدید نظارت آهنین بر بانک ها و پیگیری اصلاح ساختاری سیستم بانکی

3. پیگیری مسئله اصلاح ساختاری بودجه کشور:

الف) با تشکیل فراکسیون اصلاح ساختاری بودجه برای ممانعت از اقدامات مخرب دولت در راستای تامین کسری بودجه (همچون انتشار اوراق بدهی بی ضابطه، چاپ پول و برداشت از صندوق توسعه ملی)

ب) تعریف پایه های اقتصادیاتی جدید برای تحقق درآمد های پایدار و پاک برای دولت (مانند اقتصادیات بر ثروت های نامولد همچون خانه¬ها و خودرو های لوکس و میلیاردی)

4. کوشش برای ایجاد اشراف اقتصادی بر شریان های حیاتی اقتصاد برای جلوگیری از فساد های کلان: با پیگیری تشکیل و تجمیع بانک های اطلاعات اقتصادی کشور (در راستای اجرای ماده 169 مکرر قانون اقتصادیات های مستقیم مصوب سال 1394)

5. مقابله با پرداخت حقوق های نجومی به مدیران: با پیگیری اجرای ماده 29 برنامه ششم در راستای ثبت حقوق و مزایای مدیران ارشد دستگاه ها در قوای سه گانه

6. کوشش برای بهبود محیط کسب و کار و ایجاد اشتغال بویژه در سطح خرد و میانه: با پیگیری تسهیل صدور مجوز های کسب و کار

7. کوشش برای رونق فراوری ملی و جلوگیری از تخریب آن بوسیله قاچاق: با تشدید نظارت های اقتصادی در مسئله قاچاق با اتکاء به قانون مبارزه با پولشویی مصوب 1397،

8. پیگیری برای تاسیس پتروپالایشگاه های تحریم شکن با ایده محوری طرح تنفس خوراک

تقویت و عملیاتی شدن موارد فوق همگی منجر به جهش فراوری و یاری به تحقق شعار سال نیز می گردد.

ب) اولویت های حوزه مدیریت داخلی مجلس

- آوار برداری قانونی

تورم قانونی یکی از چوب هایی است که در سال های اخیر لا به لای چرخ مدیریت اجرایی کشور قرار گرفته است. این معضل در بیشتر مواقع باب اعمال سلیقه برای اجرای قانون را فراهم نموده و به خودی خود فسادزا است. همچنین موجب شده است که مدیران بلند پایه در دستگاه های مختلف نتوانند نظارتی کلان نگر به عملکرد مجموعه های خود داشته باشند. از این رو به نظر می رسد یکی از دستور کار های اصلی مجلس یازدهم می تواند آوار برداری قانونی از قوانین موضوعه کشور و ایجاد وحدت رویه در مصوبات سالیان اخیر مجلس باشد.

- نظارت و بازرسی

همانقدر که جنبه قانونگذاری مجلس شورای اسلامی مهم است، جنبه نظارت و بازرسی آن هم اهمیت دارد. به عبارتی می توان گفت، مجلس کارآمد پرنده ای است که دو بال دارد. یکی قانونگذاری و دیگری نظارت و بازرسی. فلذا اگر یکی از این دوبال از کار بیافتد، لاجرم پرنده سقوط خواهد نمود.

دیوان محاسبات کشور، رکن تحقیق و تفحص و سوال و استیضاح، امکاناتی هستند که مجلس را در راس امور مستقر می نمایند و تک تک کرسی های نمایندگان مجلس می توانند با استفاده از این ابزار ها مانع ایجاد فساد در دستگاه های گوناگون کشور شوند. البته ناگفته نماند که در هیچ دوره ای دیوان محاسبات کشور، به عنوان بازوی اصلی نظارتی مجلس شورای اسلامی نتوانسته است آن طور که باید به وظیفه خطیر خود عمل کند. از این رو ضروری است که شخصیت حاذق و ضد فساد کرسی ریاست دیوان محاسبات کشور را در مجلس دهم در دست داشته باشد، چرا که اهمیت این کرسی، برای پیشرفت کشور، کمتر از ریاست مجلس شورای اسلامی نیست؛ لذا مجلس یازدهم باید هم در موضع قانون گذاری و هم در بحث مدیریت دیوان محاسبات بازوی قدرتمند نظام قضایی کشور باشد، تا تحقق جامعه سالم و بدون فساد دور از انتظار نباشد.

- معین گزینه های مناسب جهت نقش های اساسی و مسئولیت های مجلس

انتظار می رود در انتخاب مسئولیت ها از سطح ریاست مجلس تا نواب و روسای کمیسیون ها همه و همه بر اساس شاخص های تراز انقلاب اسلامی انتخاب گردد؛ امیدواریم انتخاب مسئولیت های مهم بدون دخالت دستگاه های خارج از مجلس و صرفا با شایسته گزینی صورت پذیرد و این بار حول شاخص ها و نه حول اشخاص وحدت صورت بگیرد.

وحدت حول شاخص هایی نظیر: برنامه و استراتژی داشتن برای هر پست و مقام، سابقه مدیریتی داشتن (لزوما سابقه مدیریت کلان برای پست ریاست)، سلامت شخصی و مدیریتی داشته باشد.

در خاتمه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل امیدوار است رفتار، عملکرد و ظهوروبروز انقلابی منتخبین یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن تقویت فضای امید ایجاد شده در جامعه با عمل کردن به توصیه های این اتحادیه دانشجویی در جهت پیشبرد اهداف عالیه انقلاب اسلامی محکم تر از گذشته گام بردارد، همچنین مجددا اعلام می کنیم اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل تا حصول نتیجه همه موارد توصیه شده را در دست مطالبه جدی قرار خواهد داد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 5 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 773

به "پیشنهادات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به مجلس یازدهم برای پیشبرد اهداف انقلاب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشنهادات اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل به مجلس یازدهم برای پیشبرد اهداف انقلاب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید