ازدیاد مسافرکش ها نشان دهنده نداشتن مهارت کار است

به گزارش فروش برتر، یک مقام مسئول کارگری معتقد است دلیل ازدیاد تاکسی ها و مسافرکش ها در شهرها نداشتن مهارت کافی برای کار است و اگر کارجویان و فارغ التحصیلان از قبل با مهارتهای کسب و کار آشنا شوند دیگر اولین گزینه کسب درآمدشان خرید ماشین و مسافرکشی نخواهد بود.

ازدیاد مسافرکش ها نشان دهنده نداشتن مهارت کار است

فتح اله بیات در گفت و گو با فروش برتر، اظهار کرد: زمانی موضوع انشاهای ما این بود که در آینده می خواهید چه کاره شوید و اکثر دانش آموزان خود را دکتر و مهندس می خواندند ولی امروز با تغییراتی که در بازار کار ایجاد شده همان دکتر مهندس ها بیکارند و این امر نشان می دهد که دستکم طی دو دهه گذشته سیستم آموزشی ما چه در آموزش و پرورش و چه در آموزش عالی نتوانسته افرادی را تربیت کند که به درد جامعه بخورند.

وی ادامه داد: امروز جهان در حال توسعه و حرکت به سمت علوم نوین و فناوری های جدید است و ما باید خودمان را با تکنولوژی های روز وفق بدهیم و از این جریان عقب نمانیم. متاسفانه در نظام آموزشی رشته ها و دروسی را تعریف و سرفصل هایی را پیش بینی نموده ایم که نتوانسته احتیاج بازار کار و جامعه را پوشش دهد در حالی که نظام آموزشی ما مثل نظام دستمزد، نظام بانکداری، نظام بیمه احتیاجمند تغییر وتحول و پوست اندازی است.

فراهم کردن بستر خلاقیت به جای حفظ محفوظات

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی با تاکید بر لزوم بروزرسانی نظام آموزشی در مقطع دبیرستان و دانشگاه گفت: تردیدی نیست که سیلابس های درسی ما در مقطع دیپلم و دانشگاه باید تغییر کند و به روز گردد ولی تنها تغییرات مهم نیست و باید به زیرساختها هم بها بدهیم. اگر فرضا نظام آموزشی 3-3-6 تداوم نمی یابد و دچار مشکل است باید نقاط ضعف آن را شناسایی و نقاط قوتش را تقویت و در نهایت زیرساختهای اجرای آن را فراهم کنیم.

بیات گفت: تنهاتعریف کتب و دروس نظری برای 500 دانش آموز مطرح نیست باید فضای آموزشی لازم را طوری مهیا کنیم که دانش آموز از درس خواندن لذت ببرد و احساس آرامش کند و این رویه در دانشگاه ها نیز باید گسترش یابد تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی به افرادی که ذهنشان را با محفوظات پر نموده ایم و جایی برای خلاقیت نگذاشته ایم تبدیل نشوند.

به اعتقاد این مقام مسئول کارگری، یادگیری آموزش های مهارتی در دوران ابتدایی کم هزینه تر است و اگر در کنار رشته های تئوری و نظری دروس عملی و کار و دانش یا فنی هم به دانش آموز ارائه کنیم در سنین بالاتر آمادگی بیشتری برای ورود به بازار کار خواهد داشت و احتیاجهای شغلی خود را رفع خواهد نمود.

عدم انطباق مدرک تحصیلی و دانشگاهی با کار

وی عدم انطباق مدارک تحصیلی و دانشگاهی با کار را مورد اشاره قرار داد و گفت: جوان ایرانی باید در حین تحصیل و قبل از آن طوری آموزش دیده باشد که وقتی مدرکش را گرفت با دلگرمی وارد بازار کار گردد و از عهده مخارج روزانه اش برآید.

به گفته بیات هر بیکاری که به جامعه اضافه می گردد یک سرمایه ملی است که نظام برایش هزینه نموده ولی این هزینه به نتیجه نرسیده است لذا باید افراد را از سنین پایین تر به کسب مهارت تشویق کنیم تا در سالهای بعد بتوانند روی پای خود بایستند و از عهده راه اندازی یک کسب و کار برآیند.

به گزارش فروش برتر، در حالی که بخش اعظمی از فارغ التحصیلان با چالش بی مهارتی در بازار کار روبرو هستند، آمارها نشان می دهد بیش از 40 درصد افرادی که به قصد اشتغال وارد دوره های مهارتی می شوند، درراهیابی به بازار کار پیروز ترند. کارشناسان معتقدند پیوند میان آموزش با احتیاج بازار کار موجب می گردد تا دانشجویان پس از فارغ التحصیلی شغل مورد نظر خود را سریع تر پیدا نمایند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 42

به "ازدیاد مسافرکش ها نشان دهنده نداشتن مهارت کار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازدیاد مسافرکش ها نشان دهنده نداشتن مهارت کار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید