پوتین: روسیه خواستار گسترش روابط با عربستان است

به گزارش فروش برتر، رئیس جمهور روسیه در دیدار با پادشاه عربستان سعودی با بیان اینکه مسکو به همکاری با ریاض در چارچوب اوپک پلاس اهمیت فراوانی می دهد چرا که این همکاری ها تاثیر بسزایی در بازار انرژی جهان دارد، گفت: روسیه خواستار گسترش همکاری با عربستان است.

پوتین: روسیه خواستار گسترش روابط با عربستان است

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین امروز دوشنبه در آغاز دیدار رسمی خود با پادشاه عربستان با تاکید برگسترش روابط و همکاری های روسیه و عربستان سعودی گفت: امیدوار به توسعه روابط محبت آمیز خود با عربستان سعودی هستیم.

وی با یادآوری اینکه 90 سال از برقراری روابط دیپلماتیک بین روسیه و عربستان می گذرد، گفت: اتحاد جماهیر شوروی اولین کشوری بود که حکومت عربستان سعودی را به رسمیت شناخت.

پوتین گفت: همکاری های روسیه و عربستان به صورت سودمند و متقابل در حال توسعه است و روابط دوجانبه هر روز مستحکم تر از گذشته می شود.

وی سپس به سفر دو سال پیش پادشاه سعودی به روسیه اشاره کرد و اضافه کرد: توافق های به دست آمده با موفقیت در حال اجراست و حجم مبادلات بازرگانی دوجانبه سال گذشته با 15 درصد رشد از یک میلیارد دلار فراتر رفت.

رئیس جمهوری روسیه سپس با موثر توصیف کردن عملکرد کمیسیون مشترک همکاری های روسیه و عربستان گفت: همایش اقتصادی روسیه و عربستان سعودی تشکیل شده و کارفرمایان و سرمایه گذاران دو کشور در آن در حال گفت وگو و یافتن راه های گسترش همکاری ها هستند ضمن اینکه من هم امروز در این نشست شرکت می کنیم و قرار است در جریان آن موافقتنامه ها و تفاهمنامه های متعددی امضا شود.

رئیس جمهوری روسیه گفت: سال آینده عربستان ریاست گروه بیست کشور صنعتی را برعهده خواهد داشت و ما امروز در این باره نیز مصاحبه خواهیم کرد.

پوتین گفت: در جریان مذاکرات امروز در خصوص طرح های زیربنایی بین دو کشور و نیز مسائل مهم بین المللی گفت وگو می کنیم.

گفتنی است، ولادیمیر پوتین ظهر امروز به وقت مسکو وارد ریاض شد و از طرف فیصل بن بندر بن عبدالعزیز حاکم استان ریاض و تارق فریس شهردار ریاض مورد استقبال رسمی قرار گرفت.

پوتین تا ساعاتی دیگر ضمن دیدار و گفت وگو با ملک سلمان و ولیعهد این کشور در نشست شورای اقتصادی روسیه و عربستان نیز شرکت خواهد کرد.

این سفر از مدتی پیش در دستور کار کرملین قرار داشته است و رئیس جمهوری روسیه با دستور کار بررسی اوضاع در خاورمیانه و شمال آفریقا که از اهمیت بالایی بر خوردار است به ریاض رفته است.

پوتین پس از حضور در عربستان، به امارات متحده عربی هم خواهد رفت.

رئیس جمهوری روسیه برای اولین بار در تاریخ، سال 2007 به عربستان رفته بود و 10 سال پس از این سفر، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی از روسیه دیدن کرد.

صاحبنظران روس مهمترین هدف سفر پوتین به عربستان را جلب نظر مساعد ریاض و دبی به بازگشت سوریه به اتحادیه عرب عنوان می کنند که می تواند مهمترین دستاورد منطقه ای پوتین در بازگشت از عربستان و امارات به حساب آید.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 4 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 265

به "پوتین: روسیه خواستار گسترش روابط با عربستان است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پوتین: روسیه خواستار گسترش روابط با عربستان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید