ویروس شورتکات چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟

به گزارش فروش برتر، به احتمال زیاد تا به امروز عبارت ویروس شورتکات (Shortcut) به گوشتان خورده باشد و حتی شاید با آن دست و پنجه نرم نموده باشید. در این مطلب شما را با این ویروس آشنا می کنیم و نحوه از بین بردن آن را آموزش می دهیم.

ویروس شورتکات چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟

ویروس شورتکات ترکیبی از تروجان و کرم رایانه ای است که تمام فایل ها و فولدرهای شما را پنهان می نماید و سپس آن ها را با شورتکات هایی که دقیقا شبیه فایل ها و فولدرها هستند، جایگزین می نماید. زمانی که شما یکی از این شورتکات های ساختگی را اجرا کنید، فعالیت یک بدافزار شروع می گردد که ویروس را کپی نموده و سیستم شما را آلوده می نماید که نتیجه آن، سرقت اطلاعات و تضعیف عملکرد سیستم خواهد بود.

ویروس شورتکات اغلب دستگاه های فیزیکی انتقال فایل مانند فلش USB، هارد اکسترنال و کارت های حافظه SD را آلوده می نماید، اما امکان انتقال آن به کامپیوتر در زمان اتصال دستگاه های آلوده وجود دارد. این ویروس از ویژگی Autorun یا Autoplay در کامپیوتر سوءاستفاده می نماید.

بسیاری از ویروس های شورتکات توسط آنتی ویروس ها قابل شناسایی نیستند، بنابراین استفاده از این نرم افزارها تضمینی برای عدم ابتلای سیستم شما به این ویروس ها نیست. با این وجود می توانید به راحتی و به صورت دستی ویروس Shortcut را از سیستم خود حذف کنید.

حذف ویروس شورتکات از دستگاه خارجی

اگر فلش USB، هارد اکسترنال یا کارت حافظه SD شما به این ویروس مبتلا شده باشد، با اتصال هرکدام از آن ها به سیستم، شاهد آلوده شدن کامپیوتر ویندوزی خود خواهید بود. برای حذف و از بین بردن ویروس شورتکات از دستگاه خارجی آلوده مراحل زیر را باید انجام دهید:

 1. دستگاه آلوده را به کامپیوتر وصل کنید.
 2. فایل اکسپلورر را اجرا کنید (می توانید این کار را با فشردن دکمه های ویندوز + E انجام دهید) و سپس در بخش Devices and drives دنبال دستگاه خارجی باشید. نام این درایو، برای مثال E را بخاطر بسپارید.
 3. ابزار کامند پرامپت (Command Prompt) را با باز کردن منو پاور یوزر اجرا کنید، البته می توانید با فشردن همزمان دکمه های ویندوز و X نیز به این منو دسترسی پیدا کنید. در این منو، روی گزینه (Command Prompt (Admin کلیک کنید.
 4. در این بخش باید نام درایو که در مرحله 2 گفتیم را وارد کنید (برای مثال :E). پس از این کار، کلید Enter را فشار دهید.
 5. تمام شورتکات دستگاه را با دستور del *.lnk پاک کنید.
 6. تمام فایل ها و فولدرهای موجود روی این دستگاه را با دستور *.* attrib -s -r -h /s /d بازیابی کنید.

attrib یک دستور در ویندوز است که ویژگی های یک فولدر یا فایل خاص را تغییر می دهد. بخش های مختلف این دستور و کارهایی که انجام می دهد به توضیح زیر هستند:

 • s-: این عبارت شرایط سیستم فایل را از تمام فایل ها و فولدرهای مدنظر پاک می نماید.
 • r-: این عبارت شرایط read-only را از تمام فایل ها و فولدرهای مدنظر حذف می نماید.
 • h-: این عبارت شرایط پنهان را از تمام فایل ها و فولدرهای مدنظر حذف می نماید.
 • s/: این عبارت باعث می گردد که دستور به صورت بازگشتی روی تمام فایل ها و فولدرها در دایرکتوری فعلی و تمام زیرشاخه ها یا به عبارتی تمام دستگاه اعمال گردد.
 • d/: این عبارت اعمال دستور روی تمام فولدرها را در پی دارد.
 • *.*: این عبارت به معنای آن است که نام تمام فایل ها و فولدرها باید مطابقت داشته باشند.

پس از انجام مراحل بالا، تمام فایل های خود را از دستگاه خارجی کپی کنید و سپس به صورت کامل آن را فرمت کنید تا ویروس ها حذف شوند. پس از فرمت کردن، می توانید دوباره فایل ها خود را داخل آن کپی کنید.

نحوه حذف ویروس شورتکات از کامپیوتر

اگر کامپیوتر شما به ویروس شورتکات آلوده گردد، هر موقع که دستگاه خارجی به آن متصل می کنید، این ویروس به آن ها نیز سرایت می نماید. نحوه حذف این ویروس با استفاده از CMD در کامپیوترهای ویندوزی به صورت زیر است:

 1. تسک منیجر (Task Manager) را با فشردن همزمان دکمه های Ctrl + Shift + E باز کنید.
 2. در تب Process، دنبال wscript.exe یا wscript.vbs بگردید و روی آن راست کلیک کنید. در این پنجره روی گزینه End Task کلیک کنید. اگر هر دو عبارت بالا در تب Process وجود داشت، چنین فرایندی را برای هردوی آن ها انجام دهید.
 3. تسک منیجر را ببندید.
 4. منوی استارت را باز کنید و کلمه regedit را جستجو و سپس Registry Editor را اجرا کنید.
 5. در این بخش، در پنل سمت چپ به این راستا بروید: HKEY-CURRENT-USER/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Run
 6. در پنل سمت راست بدنبال کلیدهای عجیب مانند odwcamszas ،WXCKYz ،OUzzckky یا عبارت های مشابه باشید. هرکدام از آن ها را در گوگل جستجو کنید تا ببینید ارتباطی با ویروس شورتکات دارند یا خیر.
 7. اگر مرتبط بودند، روی آن ها راست کلیک و سپس حذفشان کنید. در این مرحله باید مراقب باشید چرا که اگر کلید اشتباهی را پاک کنید، عملکرد ویندوز ناپایدار می گردد.
 8. بخش Registry Editor را ببندید.
 9. با فشردن دکمه های ویندوز + R، پرامپت Run را باز کنید. در این بخش عبارت msconfig را وارد کنید و سپس برای باز شدن پنجره پیکربندی سیستم روی گزینه OK کلیک کنید.
 10. در این تب دنبال برنامه های exe. یا vbs. با ظاهر عجیب باشید. هرکدام از آن ها را انتخاب و سپس روی گزینه غیرفعال کردن کلیک کنید.
 11. پنجره پیکربندی سیستم را ببندید.
 12. دوباره پرامپت Run را باز کنید ولی این بار عبارت %TEMP% را وارد و سپس روی OK کلیک کنید یا فولدر Windows Temp باز گردد. بدون هیچ گونه نگرانی تمام فایل های موجود در این فولدر را حذف کنید.
 13. در فایل اکسپلورر به این راستا بروید: C:Users[username]AppDataRoamingMicrosoftWindowsStart MenuProgramsStartup
 14. دنبال فایل های exe. یا vbs. با ظاهر عجیب باشید و آن ها را حذف کنید.

اگر محل نصب ویندوز به ویروس آلوده شده باشد، حذف تمام شورتکات های ساختگی فرایندی زمانبر و سخت خواهد بود. در این هنگام بهتر است در ویندوز 8.1 و ویندوز 10، ویندوز را ریست کنید و در ویندوز 7، دوباره ویندوز را نصب کنید.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 842

به "ویروس شورتکات چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ویروس شورتکات چیست و چگونه آن را حذف کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید