هرمزگان در میان 3 استان پر زلزله کشور، باید قوانین ساخت و ساز سخت گیرانه تر اجرا گردد

به گزارش فروش برتر، یک استاد دانشگاه گفت: هرمزگان یکی از 3 استانی است که بیشترین زلزله را در کشور در طول ماه تجربه می نماید و این مهم ضرورت سخت گیری در اجرای ساخت وسازها را یادآوری می نماید.

هرمزگان در میان 3 استان پر زلزله کشور، باید قوانین ساخت و ساز سخت گیرانه تر اجرا گردد

به گزارش فروش برتر به نقل از فارس، رضا صمیمی زاده اظهار کرد: استان هرمزگان یکی از استان های پر زلزله در کشور است که مهم ترین نشانه فعال بودن گسل های موجود در این استان است.

وی اضافه نمود: تقریباً هفته ای نیست که در هرمزگان یک یا چند زلزله بالای 4 ریشتر رخ ندهد و در طول سال نیز چندین زلزله بالای 5 ریشتر در مناطق مختلف استان بخصوص غرب، جزایر و مرکز استان رخ می دهد که این ها نشانه روشنی از زلزله خیزی استان و فعال بودن تمامی گسل های مهم هرمزگان است و ما باید این نشانه ها را جدی بگیریم.

این استاد زمین شناسی دانشگاه گفت: سابقه وقوع چندین زلزله مخرب در استان نیز در 2 دهه اخیر وجود دارد، یکی از اولویت ها درزمینهٔ مدیریت بحران در استان، مساله پیشگیری است بدین معنا که شهرداری ها و سازمان نظام مهندسی استان هرمزگان وظیفه بسیار مهمی را درزمینهٔ نظارت بر ساخت وسازها بر عهده دارند و کوچک ترین کوتاهی در این زمینه ممکن است به قیمت جان مردم تمام گردد.

وی با ابراز نگرانی در خصوص وجود بافت های وسیع فرسوده در بندرعباس تأکید کرد: بعضی خانه های مسکونی در محلات فرسوده بندرعباس به قدری در برابر زلزله سست هستند که اگر زلزله ای بالاتر از 5. 5 ریشتر در عمق کمتر از 10 کیلومتر به کانون بندرعباس رخ دهد، فروریزش آنها حتمی است.

صمیمی زاده اضافه نمود: به دلیل نبود نظارت مناسب در ساخت وسازهای بعضی خانه های مسکونی و مجتمع های مسکونی و تجاری در بندرعباس در گذشته، شاهد شرایط ناپایدار و نامناسب این ساختمان ها حتی در محلات برخوردار شهر هستیم.

این استاد دانشگاه اعلام کرد: ضرورت دارد تا الزامات ساخت وساز در بندرعباس بخصوص درزمینهٔ استحکام بنا جدی گرفته شده و کوچک ترین اغماضی در این زمینه صورت نگیرد. از طرفی دیگر باید درزمینهٔ ساخت سازه های بلندمرتبه در سطح شهر نیز دقت کافی در جانمایی آنها صورت گیرد تا زمان بروز بحران، فروریختن یک ساختمان 10 طبقه در یک معبر کم عرض، فرایند امدادرسانی را مختل نکند.

وی عمده ترین چالش سازه های شهری پس از وقوع زلزله های زیر 5 ریشتر را فروریختن نمای ساختمان ها عنوان نمود و گفت: در این زمینه نیز در بندرعباس شاهد اهمال کاری هایی هستیم که باید دقت نظر بیشتری در آنها صورت گیرد. ساختمان هایی در بندرعباس دارای سرانجام کار هستند که وقتی در زیرزمین آنها به ستون ها می نگریم از شدت سستی و عدم رعایت استانداردهای بتن ریزی دچار وحشت می شویم.

صمیمی زاده تغییرات اخیر در نظام ساخت و نظارت بناهای مسکونی و تجاری را مورداشاره قرار داد و گفت: این تغییرها تا حدودی در بهبود کیفیت ساخت سازه ها مؤثر است اما حقیقت آن است که باید وجدان عمومی را در کشور تقویت و اجازه سوءاستفاده افراد از این شرایط را ندهیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 2 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 479

به "هرمزگان در میان 3 استان پر زلزله کشور، باید قوانین ساخت و ساز سخت گیرانه تر اجرا گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرمزگان در میان 3 استان پر زلزله کشور، باید قوانین ساخت و ساز سخت گیرانه تر اجرا گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید