طرز تهیه لواشک انبه ???? به 2 روش در فر و آفتاب با طعم عالی

به گزارش فروش برتر، لواشک انبه با طعم شیرینی و رنگ جذابی که دارد، یکی از خوشمزه ترین و مفیدترین است که به خصوص در شهرهای جنوبی که این میوه در آنجا به وفور یافت می گردد، محبوبیت زیادی دارد. در دستور پخت لواشک مانگو درست شبیه به سایر لواشک ها از میوه میکس شده استفاده می گردد. شما می توانید لواشک انبه را هم در فر و هم زیر نور آفتاب درست کنید. در این مقاله از سرویس در می توانید با طرز تهیه لواشک انبه خانگی به 2 روش مختلف آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در خصوص دستور تهیه لواشک انبه پاسخ خواهیم داد.

طرز تهیه لواشک انبه ???? به 2 روش در فر و آفتاب با طعم عالی

طرز تهیه لواشک انبه خانگی در فر

مدت زمان آماده سازی: 15 دقیقه

مدت زمان پخت: 180 دقیقه

مواد لازم برای تهیه لواشک انبه در فر

  • انبه رسیده خرد شده: 4 لیوان فرانسوی دسته دار
  • لیمو ترش (اختیاری): به میزان لازم

مراحل طرز تهیه لواشک انبه در فر

یکی از سریع ترین روش های طرز تهیه لواشک انبه، این است که بعد از آماده کردن مواد لواشک، آن را در فر قرار دهید تا در عرض چند ساعت آماده گردد. در ادامه این مقاله می توانید با مراحل دستور پخت لواشک انبه خانگی و بعلاوه جزئیات تهیه لواشک انبه در فر آشنا شوید.

مرحله اول؛ آماده کردن فر

در اولین مرحله از طرز تهیه لواشک انبه در فر باید فر را با دمای 79 درجه سانتی گراد روشن کنید و اجازه دهید برای حدود 10 تا 15 دقیقه داغ گردد. سینی فر را خارج کنید و روی آن را با کاغذ روغنی بپوشانید.

مرحله دوم؛ میکس کردن انبه

برای درست کردن مواد لواشک باید انبه خرد شده را در مخلوط کن یا غذاساز بریزید. سپس میزانی آب لیموترش تازه به آن اضافه کنید و دستگاه را روشن کنید تا انبه ها کاملاً میکس و یکدست شوند.

مرحله سوم؛ ریختن پوره انبه در سینی فر

در این مرحله از دستور تهیه لواشک انبه باید انبه میکس شده را در سینی فر بریزید و با استفاده از یک کاردک یا لیسک شیرینی پزی مواد را به صورت یکسان در سطح سینی پهن کنید. به خاطر داشته باشید که ضخامت مایه لواشک باید حدود 3 سانتی متر باشد.

مرحله چهارم؛ قرار دادن لواشک انبه در فر

بعد از این که انبه میکس شده را در سینی پهن کردید، باید اجازه دهید لواشک انبه برای مدت 3 تا 4 ساعت در فر بماند تا آماده گردد.

مرحله پنجم؛ آماده شدن لواشک انبه

لواشک انبه باید بعد از آماده شدن به راحتی از کاغذ روغنی جدا گردد. بنابراین اگر بعد از 3 تا 4 ساعت متوجه شدید که هنوز بخشی از آن حالت خیس دارد و به خوبی خشک نشده، باید چند دقیقه دیگر سینی لواشک را در فر قرار دهید. بعد از آماده شدن لواشک باید آن را برای چند دقیقه در محیط آشپزخانه قرار دهید. سپس آن را به صورت نواری برش دهید و لوله کنید.

این بود طرز تهیه لواشک انبه در فر. لواشک انبه سبز در فر را هم به همین روش می توانید آماده کنید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشک انار ملس و خوشمزه

طرز تهیه لواشک انبه در آفتاب

مدت زمان آماده سازی: 15 دقیقه

مواد لازم برای تهیه رول لواشک انبه بدون فر

  • انبه رسیده شیرین: 1 کیلوگرم
  • شکر (اختیاری): 3 تا 4 قاشق غذاخوری

مراحل طرز تهیه لواشک انبه در آفتاب

از زمان های قدیم برای درست کردن لواشک خانگی مواد لواشک را داخل سینی های بزرگ پهن می کردند و آن را برای چند روز در مقابل نور آفتاب قرار می دادند تا لواشک آماده گردد. هنوز هم بیشتر خانواده ها از همین روش برای تهیه لواشک خانگی استفاده می نمایند و معتقد هستند که لواشک باید به آرامی زیر نور آفتاب آماده گردد. در ادامه می توانید با مراحل طرز تهیه لواشک انبه خانگی در آفتاب آشنا شوید.

مرحله اول؛ میکس کردن انبه

در اولین مرحله از طرز تهیه لواشک انبه در آفتاب باید انبه ها را بشویید و پوست هسته انبه را جدا کنید. سپس انبه را خرد کنید و داخل مخلوط کن بریزید تا میکس گردد.

مرحله دوم؛ رد کردن انبه از صافی

در این مرحله می توانید برای یکدست تر شدن انبه های میکس شده، آن ها را از صافی رد کنید تا پالپ و ذرات میکس نشده از آن جدا گردد و انبه شما کاملاً یکدست و نرم گردد.

مرحله سوم؛ پختن انبه میکس شده

بعد از این که انبه ها را از صافی رد کردید، می توانید آن را همراه با شکر در قابلمه بریزید و روی حرارت ملایم قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا انبه آغاز به جوشیدن کند و شکر کاملاً در آن حل گردد. بعد از این که مواد لواشک انبه کمی غلیظ شد، می توانید شعله گاز را خاموش کنید.

مرحله چهارم؛ ریختن مواد لواشک انبه در سینی

بعد از آماده شدن پوره انبه، باید آن را با قطر حدود 3 سانتی متر در سینی هایی که از قبل چرب نموده اید، بریزید. سپس سطح آن را با کاردک کاملاً پهن کنید تا قطر لواشک انبه در تمام بخش های آن یکسان باشد.

مرحله پنجم؛ آماده شدن لواشک انبه

بعد از اینکه مواد لواشک انبه را در سینی ریختید، باید سینی ها را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا آماده شوند. برای جلوگیری از نشستن گرد و غبار روی لواشک می توانید یک روز لواشک ها را در برابر نور آفتاب قرار دهید و بعد یک لایه تور روی آن ها بگذارید.

مرحله ششم؛ رول کردن لواشک انبه

بعد از چند روز لواشک انبه شما آماده می گردد. در این مرحله باید کناره های لواشک را با چاقو خراش دهید و سپس آن را به صورت نواری برش دهید و رول کنید.

نکته: طرز تهیه لواشک انبه سبز در آفتاب و بدون فر هم به همین ترتیب است.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه بستنی انبه با ثعلب و بدون ثعلب

نکات و فوت و فن های طرز تهیه لواشک انبه

*مدت زمان پخت لواشک انبه در فر به ضخامت لواشک شما و بعلاوه دمای فر بستگی دارد، اما به یاد داشته باشید که برای تهیه لواشک انبه در فر باید از دمای پایین بهره ببرید.

*بعد از تهیه لواشک انبه در فر می توانید آن را در ظرف درب بسته قرار دهید و برای 1 هفته در یخچال بگذارید.

*برای شیرین کردن لواشک انبه می توانید به جای شکر از میزانی عسل بهره ببرید.

*اگر دوست دارید طعم لواشک انبه شما کمی ترش باشد، می توانید میزانی آب لیموترش تازه، و یا تمر هندی آب شده به مایه لواشک انبه اضافه کنید.

*برای تهیه لواشک انبه در آفتاب، هر چقدر آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، گرم تر و خشک تر باشد، لواشک ها سریع تر آماده می شوند. خشک شدن لواشک در هوای مرطوب معمولاً بیشتر طول می کشد.

*در طرز تهیه لواشک انبه سبز بدون فر باید انبه های نرسیده و سبز رنگ را انتخاب کنید و انبه ها را به روشی که پیش تر به آن اشاره شد، میکس کنید و در سینی بریزید و زیر نور آفتاب قرار دهید تا لواشک های شما آماده گردد.

*برای درست کردن لواشک انبه در فر می توانید به جای سینی و کاغذ روغنی از ورقه های سلیکون مت که نیازی که چرب کردن ندارند و برای تهیه و آبنبات مورد استفاده قرار می گیرند نیز بهره ببرید.

*برترین روش مصرف لواشک انبه این است که آن را به صورت نوارهای حدود 5 سانتی متری برش دهید و سپس رول کنید و در ظرف درب دار قرار دهید. با این روش هم لواشک ظاهر بهتری پیدا می نماید و هم نگهداری آن راحت تر است.

*برای تهیه لواشک انبه می توانید آن را با میوه های شیرین و ملس دیگری که دوست دارید ترکیب کنید.

*اگر برای تهیه لواشک انبه از انبه رسیده استفاده می کنید، پس بهتر است شکر و عسل را حذف کنید، زیرا طعم انبه فوق العاده شیرین است و نیازی به اضافه کردن سایر شیرین نماینده ها ندارد.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ترشی انبه به روش بندرعباسی

سوالات متداول

در طرز تهیه لواشک انبه بدون فر و زیر نور آفتاب چقدر زمان برای آماده شدن لواشک ضروری است؟

برای تهیه لواشک انبه در آفتاب، هر چقدر آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید، گرم تر و خشک تر باشد، لواشک ها سریع تر آماده می شوند. خشک شدن لواشک در هوای مرطوب معمولاً بیشتر طول می کشد. معمولاً در آب و هوای خشک لواشک بعد از 2 تا 3 روز آماده می گردد.

برترین روش برای ترش کردن مزه لواشک انبه چیست؟

اگر دوست دارید طعم لواشک شما کمی ترش باشد، می توانید میزانی آب لیموترش تازه، رب انار و یا تمر هندی آب شده به مواد لواشک اضافه کنید.

منابع: cookpad، theflexitarian

منبع: افق کوروش
انتشار: 9 شهریور 1401 بروزرسانی: 9 شهریور 1401 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1903

به "طرز تهیه لواشک انبه ???? به 2 روش در فر و آفتاب با طعم عالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه لواشک انبه ???? به 2 روش در فر و آفتاب با طعم عالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید