سلامت خود را با فست فود ارزان معامله نکنید، پیتزای هفت هزار تومانی بی حکمت نیست

به گزارش فروش برتر، گسترش اغذیه فروشی ها با قیمت کم و فرایند رو به رشد استقبال از آن در جامعه، آگاهی بیشتر از علت ارزانی را ضروری می کند.

سلامت خود را با فست فود ارزان معامله نکنید، پیتزای هفت هزار تومانی بی حکمت نیست

به گزارش خبرنگار از ، میل آدمی به خوراک و صرف خوراکی باعث شده که در نگاهی گذرا به خیابان های شهر کرج، یکی در میان شاهد مغازه ها، فروشگاه ها، رستوران های با هویت فست فود باشیم و در این بین هستند فست فودی ها و رستوران هایی که خریداران برای خرید از آنجا صف بسته اند، فست فودی ها و رستوران هایی با قیمت های باورنکردنی؛ از کباب کوبیده 10 هزار تومانی گرفته تا پیتزا خانواده هفت هزار تومانی.

استقبال خریداران برایم جالب شد و به یکی از صف های طولانی خرید پیتزای هفت هزار تومانی نزدیک شدم، از یکی از شهفرایندان منتظر در صف، علت ارزانی این غذا را جویا شدم، او گفت: درست است که هر ارزانی بی علت نیست، اما احتمال دارد اغذیه فروشی های دیگر گران فروشی کنند و قیمت واقعی محصولات همینی باشد که مردم تصور می کنند ارزان قیمت است.

از خریدار دیگری پرسیدم؛ همیشه مشتری اینجا هستید؟ طعمش چطور است؟ او گفت: خوب باتوجه به قیمتش کیفیت آن پایین تر است و به تبع برای تهیه اش از مواد کمتری هم استفاده شده است.

به سراغ یکی از مغازه داران اغذیه فروشی رفتم که قیمت محصولاتش نه از آن ور بوم افتاده بود و نه از این ور، او گفت: ارزان فروشی و ارائه کیفیت دو موضوع جداگانه هستند که تعدادی از همکارانم تمایل دارند ارزان فروشی را اولویت خود قرار دهند و آن طور که باید از کیفیت برای مشتری مایه نمی گذارند، این کار باعث می شود که ضرر بزرگی به تمامی اغذیه فروشی ها وارد شود چرا که کیفیت پایین باعث می شود مردم بعد از مصرف برای همیشه با مصرف فست فود خداحافظی کنند یا از طرفی هم ممکن است فروش اغذیه با قیمت کم و کیفیت پایین نیز بین مشتری ها عرضه شود.

او با اشاره به دلیل ارزانی اغذیه های برخی فست فود ها، اضافه کرد: به طور مثال کارخانه های تولید همبرگر مختلفی وجود دارد که درصد گوشت این همبرگر ها از 30 درصد تا 90 درصد متغیر است و هر کدام قیمت متفاوتی دارد و خوب می توان گفت برخی اغذیه فروشی ها برای ارزان فروختن اغذیه خود از همبرگر با 30 درصد گوشت استفاده می کنند.

او همچنین گفت: نمی خواهم بگویم که در مواد غذایی که همکارانم با قیمت مناسب عرضه می کنند تخلفی صورت می گیرد، اما برای مثال پنیر پیتزا، سوسیس، کالباس و دیگر مواد هایی که در پیتزا استفاده می شود انواع و قیمت های مختلفی دارد که تاثیر قابل توجهی در کیفیت محصول دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر از کیفیت اغذیه های ارزان قیمت و تأثیر آن بر سلامت افراد به سراغ رئیس انجمن تغذیه استان البرز رفتم و با او به گفت و گو پرداختم.

فرزانه باقرزاده با ابراز نگرانی از گسترش پیتزا های ارزان قیمت و افزایش استقبال شهفرایندان از این اغذیه گفت: در پخت این پیتزا ها از مواد مرغوب استفاده نمی شود و همین موضوع می تواند باعث به وجود آمدن مسائل جدی برای سلامت افراد شود.

او با اشاره به عوارض مصرف فست فود اضافه کرد: مسائل گوارشی، کبد چرب، بیماری های قلبی و عروقی، اضافه وزن، فشار خون و خطر ابتلا به دیابت از جمله خطرات احتمالی مصرف پیتزا و ساندویچ است، حال وقتی افراد اغذیه های ارزان قیمت با مواد نامرغوب و با کیفیت پایین عرضه می کنند، به طور قطع باید بیش از پیش منتظر ابتلای خریداران به انواع بیماری ها با شدت بیشتری بود.

رئیس انجمن تغذیه البرز گفت: اغذیه ارزان قیمت دارای چربی و نمک بالایی هستند و این فست فود های با قیمت پایین باعث بروز بیماری های غیرواگیر و حتی فشار خون در بین مصرف کنندگان می شود، به همین منظور افراد باید از خوردن اغذیه های ارزان قیمت پرهیز کنند.

به دیدار ابوالفضل دهقان، رئیس اتحادیه اغذیه فروشان مرکز استان البرز رفتم و علت ارزانی برخی اغذیه ها را از او جویا شدم.

دهقان گفت: دلایل مختلفی برای قیمت پایین محصولات برخی اغذیه فروشان وجود دارد، برای نمونه اغذیه فروشان ارزان قیمت از کاهوی ساده استفاده می کنند، در صورتی که برخی از اغذیه فروشان که محصولات خود را با قیمت بالاتر ارائه می دهند از کاهوی پیچ و فرانسوی در تهیه اغذیه خود استفاده می کنند.

او دیگر دلایل ارزانی برخی فست فودها را فروش مربوط به سوسیس و کالباس مطرح نمود و اضافه کرد: سوسیس و کالباس با مارک و قیمت های مختلف از درجه یک تا سه در بازار موجود است که همه آنها مورد تایید وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو قرار گرفته اما از لحاظ کیفیت با هم فاصله دارند که باعث ارزان بودن برخی از این مواد غذایی می شود.

رئیس اتحادیه اغذیه فروشان مرکز استان البرز در ادامه گفت: بازرسی ها توسط بازرسان سازمان صمت، بهداشت و اتحادیه به صورت هفتگی از اغذیه فروشان و فست فودی ها انجام می شود طی این بازرسی ها سود قانونی فست فود ها مشخص شده و هرگونه افزایش قیمت نسبت به قیمت مشخص شده که بر اساس مقدار وزن و کیفیت مواد مورد استفاده آن محصول مشخص می شود، گرانفروشی به شمار می رود و با آن برخورد می شود.

او اضافه کرد: سامانه 124 سازمان صنعت معدن و تجارت و همچنین شماره تماس اتحادیه اغذیه فروشان و فست فودی های مرکز البرز به شماره 3342137 آماده دریافت هرگونه شکایت و انتقاد شهفرایندان از اغذیه فروشی ها است.

ارائه محصولات با قیمت کم برای هر شهفرایندی در هر کجای دنیا وسوسه برانگیز است بنابراین اجتناب از مصرف اغذیه های بی کیفیت را نمی توان تنها به عنوان یک مسئولیت اجتماعی و فردی به شهفرایندان واگذار کرد بلکه انتظار می رود هم مسئولان و هم شهفرایندان آستین همت را بالا بزنند و فرایند گزارش دهی و نظارت را قوت بیشتری ببخشند تا بجای تقویت درمان در بیمارستان ها، پیشگیری از بیماری های فست فودی را قوت بیشتری ببخشیم.

د.خ

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 805

به "سلامت خود را با فست فود ارزان معامله نکنید، پیتزای هفت هزار تومانی بی حکمت نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلامت خود را با فست فود ارزان معامله نکنید، پیتزای هفت هزار تومانی بی حکمت نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید