زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - به گفته یک متخصص عفونی فراوانی کم آنفلوآنزا در امسال و به همین نسبت در سال گذشته نشان می دهد که اقدامات محافظتی مثل فاصله اجتماعی و ضدعفونی کردن دست ها که برای کووید-19 در بسیاری از کشورها رعایت می گردد، باعث شده که اندازه شیوع آنفلوآنزا هم کاهش پیدا کند.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

به گزارش شهفرایند، قبل از اینکه سروکله همه گیری کووید-19 در زندگی بشر پیدا گردد، شاید ویروس های فصلی مثل آنفلوآنزا اصلی ترین نگرانی مردم در فصول سرد سال بود. ویروس کرونا و سویه های متفاوت آن با علایم و شدت های مختلف، طی دو سال گذشته بیشتر بیماری های ناشی از ویروس را تحت الشعاع قرار داد، به طوری که برخی از متخصصان گفتند دیگر سرماخوردگی وجود ندارد و هر بیماری با علایم شبیه به سرماخوردگی را باید کرونا فرض کرد، مگر اینکه خلافش ثابت گردد. آنفلوآنزا اما در عین اینکه علایم مشترک زیادی با کووید-19 دارد، یک ویروس فصلی است و مبتلایان به آنفلوآنزا با کرونایی ها متفاوت هستند. به همین علت هم تا قبل از شیوع همه گیری، واکسن آنفلوآنزا هر سال نزدیک پاییز، از مطالبه های جدی مردم به خصوص گروه های آسیب پذیرتر بود و حتی کمیاب هم می شد.

زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا

از دهم شهریور ماه تا دهم آبان ماه زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزاست و به گفته متخصصان حدود دو هفته زمان احتیاج است تا سیستم ایمنی بدن به واکسن آنفلوانزا پاسخ مناسب دهد. واکسن آنفلوآنزا باید قبل از شیوع بیماری تزریق گردد. ولی از دست رفتن این زمان نگران نماینده نیست و اگر پیروز به تزریق واکسن آنفلوآنزا در فصل پاییز نشدید، امکان تزریق این واکسن تا اواسط زمستان هم وجود دارد.

در پی محدودیت هایی که برای قطع زنجیره کرونا در بسیاری از کشورها اعمال شد و موارد بهداشت فردی و ماسک زدن که تقریبا در همه کشورها نهادینه شده بود، فراوانی شیوع آنفلوآنزا در فصول سرد هم در سال گذشته نسبت به سال های قبل کمتر بود. با این حال در برخی از کشورها که واکسیناسیون کرونا به حداکثر رسیده و محدودیت ها لغو یا خیلی کمتر شده است، هشدارهایی درباره شیوع سنگین آنفلوآنزا و مرگ ومیر چند هزار نفری داده شده است.

هشدار شیوع گسترده آنفلوآنزا در انگلیس

مثلا در انگلیس در پی هشدار کارشناسان درباره اینکه مرگ ومیر آنفلوآنزا در زمستان امسال به 60هزار نفر می رسد، دولت قرار است بزرگ ترین برنامه مقابله با آنفلوآنزا را در تاریخ سیستم بهداشت و درمان این کشور راه اندازی کند. مسئولان سیستم بهداشت انگلیس تهدید سه گانه کرونا، آنفلوآنزا و ویروس تنفسی سینسیتیال (RSV) را تهدید زمستانی این کشور اسم نموده و از مردم درخواست نموده اند در تزریق واکسن آنفلوآنزا تعلل ننمایند. این در حالی است که زمستان گذشته به علت فاصله اجتماعی و محدودیت های کرونا، تعداد بسیار کمی به علت آنفلوآنزا دربیمارستان های انگلیس بستری شدند. با این حال سردتر شدن هوا، کمترشدن مصونیت جمعی به واسطه لغو محدودیت های ارتباطات اجتماعی، به توسعه ویروس آنفلوآنزا یاری می نماید و انتظار افزایش چشمگیر مبتلایان به این ویروس می رود.

آنفلوآنزا امسال در نیم کره جنوبی بسیار کم بوده

بر همین اساس در کشور ما هم سال گذشته فراوانی آنفلوآنزا نسبت به سال های قبل کمتر بود. برای پیش بینی آنفلوآنزا ما معمولا نیم کره جنوبی زمین را آنالیز می کنیم و احتمال شیوع و اندازه شیوع آن در کشورهای نیم کره شمالی را که ایران هم جزو آنهاست، به دست می آوریم. به این علت که تابستان و زمستان در نیم کره های شمالی و جنوبی فرق دارد و ویروس آنفلوآنزا هم یک ویروس فصلی. یک متخصص بیماری های عفونی در شرح پیش بینی شیوع آنفلوآنزا در ایران این شرحات را به شهفرایندآنلاین می دهد.

بر اساس اینکه چه سویه ای از بیماری در نیم کره جنوبی در گردش بوده و در چه اندازهی از فراوانی؛ بر همین اساس واکسن آنفلوآنزا برای ما که در نیم کره شمالی هستیم، طراحی می گردد. آمیتیس رمضانی می گوید: با مشاهده شرایطی که 6 ماه گذشته این ویروس در نیم کره جنوبی داشته، فراوانی بسیار کمی گزارش شده است، به طوری که در کشورهای استرالیا و نیوزلند، حدودا 10 مورد گزارش شده است.

این پزشک معتقد است: فراوانی کم آنفلوآنزا در امسال و به همین نسبت در سال گذشته نشان می دهد که اقدامات محافظتی مثل فاصله اجتماعی و ضدعفونی کردن دست ها که برای کووید-19 در بسیاری از کشورها رعایت می گردد، باعث شده که اندازه شیوع آنفلوآنزا هم کاهش پیدا کند.

بر اساس فرایند حرکت آنفلوآنزای فصلی در کشورهای دیگر، می توان حدس زد که شیوع این ویروس فصلی امسال در ایران هم کم خواهد بود. این متخصص عفونی می گوید: معمولا از نیمه شهریور انتظار داریم که موارد آنفلوآنزا شروع گردد که تا این روزها موردی از آنفلوآنزا نداشته ایم یا ممکن است یک مورد تاییدشده از این بیماری در کشور داشتیم. به همین نسبت در کشورهای همجوار ما هم تا 6-5 روز پیش مواردی از آنفلوآنزا گزارش نشده است.

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟

قرنطینه، فاصله اجتماعی و رعایت بهداشت فردی در این کاهش چشمگیر بسیار موثر بوده است. با این حال گروه هایی هستند که در معرض خطر بوده و تزریق واکسن آنفلوآنزا برای آنها لازم است. رمضانی می گوید: کادر درمان که به صورت مداوم با بیماران در تماس هستند، باید واکسن آنفلوآنزا را بزنند. ولی به طور کلی صرف نظر از قضیه کرونا، توصیه عمومی این است که همه افراد بالای 6 ماه می توانند واکسن آنفلوآنزا را دریافت نمایند. ولی با توجه به اینکه اندازه واکسن آنفلوآنزا در کل جهان محدود است و به علاوه اینکه فراوانی این بیماری با توجه به محدودیت های کووید کم شده، صرفا افراد در معرض خطر مثل کادر درمان، بیماران قلبی، ریوی و کلیوی مزمن، دیابتی ها و سنین بالای 65 سال، کسانی که در خانه سالمندان هستند و مراقبان آنها، خانم های باردار و بچه هایی که به علت بیماری زمینه ای ناچار هستند آسپرین مصرف نمایند، این گروه ها باید واکسن آنفلوآنزا را دریافت نمایند.

همزمان واکسن کرونا و آنفلوآنزا بزنید

از نظر زمان تزریق واکسن، این متخصص بیماری های عفونی شرح می دهد که به طور کلی توصیه می گردد بهتر است واکسن کرونا با واکسن های دیگر دو هفته فاصله داشته باشد. مثلا اگر فردی می خواهد گاردافل برای hpv استفاده کند، باید با این واکسن فاصله دو هفته ای داشته باشد. اما در خصوص آنفلوآنزا و کرونا الان به این نتیجه رسیده اند که احتیاجی به فاصله بین تزریق واکسن ها نیست و حتی می گردد در همان روز هر دو واکسن را همزمان تجویز کرد و در دو اندام متفاوت چپ و راست تزریق گردد.

واکسن 200هزار تومنی آنفلوآنزا و استقبال کم مردم

استقبال مردم برای خرید واکسن آنفلوآنزا کم است. این خبر را نایب رئیس انجمن داروسازان ایران داده است. علی فاطمی با اعلام توزیع واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا در داروخانه ها اسم نموده که قیمت واکسن آنفلوآنزای چهار ظرفیتی نسبت به سال گذشته تقریبا پنج برابر شده است؛ به طوری که در سال گذشته قیمت این واکسن 40هزار تومان بود، اما امسال بیش از 200هزار تومان است. همین موضوع هم باعث شده که مردم کمتر از سال های قبل از این واکسن استقبال نموده اند.

به علت گرانی واکسن آنفلوآنزا، تقاضای زیادی هم برای آن وجود ندارد. نایب رئیس انجمن داروسازان ایران اسم نموده در حال حاضر شرایط توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه ها نسبت به هفته های گذشته بهتر شده است، به طوری که علاوه بر واکسن سه ظرفیتی، توزیع واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا هم از این هفته شروع شده. البته همچنان توزیع واکسن آنفلوآنزا به صورت سهمیه ای است و تقریبا فعلا به داروخانه های روزانه 40 عدد و به داروخانه های شبانه روزی 80 عدد واکسن چهار ظرفیتی آنفلوآنزا تعلق می گیرد.

واکسن های توزیعی آنفلوآنزا وارداتی است اما واکسن داخلی هم می رسد

واکسن هایی که تا به امروز در بین داروخانه ها توزیع شده اند، وارداتی بوده و هنوز هیچ شرکتی برای توزیع واکسن آنفلوآنزای فراوری داخل سفارش نگرفته؛ با این حال روز دوشنبه دبیر انجمن داروسازان کشور اظهار داشت واکسن آنفلوآنزای فراوری داخل تا آخر هفته وارد بازار می گردد. محمدی با اشاره به اینکه نوع فراوری داخل و وارداتی با یکدیگر تفاوتی ندارند، تاکید نمود: چون استانداردهای ما برای فراوری داخل و وارداتی در یک سطح است، قطعا نمونه های فراوری داخل هم نسبت به نمونه خارجی نقصانی ندارد و ما این اطمینان را می دهیم که واکسن آنفلوآنزای داخلی از نظر اثربخشی همان اثربخشی نمونه وارداتی را داشته باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 آبان 1400 بروزرسانی: 8 آبان 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1613

به "زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمان طلایی تزریق واکسن آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید