دولت: میراث فرهنگی نفایس ملی را شناسایی کند ؛ انتقال ابنیه تاریخی فقط یک راه دارد ، میراث فرهنگی: وزارتخانه ها همکاری نمی نمایند

به گزارش فروش برتر، معاون امور حقوقی دولت گفت: از میراث فرهنگی می خواهیم اموال غیرمنقول را شناسایی کند تا نه دولت و نه غیر دولت تعرضی نسبت به این اموال نداشته باشند؛ اینها میراث کشور هستند.

دولت: میراث فرهنگی نفایس ملی را شناسایی کند ؛ انتقال ابنیه تاریخی فقط یک راه دارد ، میراث فرهنگی: وزارتخانه ها همکاری نمی نمایند

خبرنگاران: فریدون نهرینی در پنجاه و هشتمین جلسه شورای هماهنگی امور حقوقی دستگاه های اجرایی کشور که با حضور معاونان وزرا و مدیران کل حقوقی در نهاد ریاست جمهوری برگزار گردید با تاکید بر شناسایی اموال غیرمنقول دولت اضافه نمود: نفایس ملی کشور تابع دیرینگی و قدمت هستند یا اساساً ممکن است نو باشند و به خاطر انحصاری بودن در شمار اموال غیرمنقول دولت قرار گیرند.

وی ادامه داد: قانون اساسی این اموال را به چند دسته تقسیم نموده است همچنین در قانون محاسبات عمومی کشور چهار دسته اموال استثنا شده اند.

نهرینی اضافه نمود: بر اساس این قانون دولت حق فروش بناهای تاریخی را ندارد؛ این اموال غیرمنقول در شمار نفایس ملی و از نوع منحصر به فرد هستند و حتی مجلس شورای اسلامی هم نمی تواند انتقال دهد. به هیچ وجه هیچ مرجعی حق انتقال آنها را ندارد اما مهمتر از همه این است که باید توسط دستگاه های اجرایی شناسایی شوند.

معاون امور حقوقی دولت درباره بناهای تاریخی گفت: طبق قانون اساسی ابنیه تاریخی دیگر فقط با مصوبه مجلس شورای اسلامی قابل انتقال و معین تکلیف هستند.

وی یادآور شد: همه این اموال تحت اختیار قوه اداره و جزو اموال عمومی محسوب می شوند. هیئت وزیران برای انتقال این اموال می تواند درخواست بدهد اما باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

بعضی از وزارتخانه ها برای ثبت اموال غیرمنقول میراثی همکاری نمی نمایند

محمد رضا کارگر مدیر کل موزه ها و اموال غیرمنقول سازمان میراث فرهنگی در واکنش به سخنان فریدون نهرینی معاون امور حقوقی دولت گفت: بعضی از وزارتخانه ها برای ثبت اموال غیرمنقول میراثی همکاری نمی نمایند. تعهد شناسایی، ثبت و نظارت آثار تاریخی و فرهنگی که در فهرست اموال نهادها و وزارتخانه های دولتی قرار گرفته است، در اختیار سازمان میراث است بنابراین در اجرای این تعهد وزارتخانه ها باید همکاری داشته باشند که این اتفاق نمی افتد.

وی اضافه نمود: بخش کمی از وزاتخانه ها و نهادهای دولتی در این خصوص همکاری می نمایند و بیشتر نهادها همکاری نمی نمایند. البته سازمان میراث فرهنگی قصد تصرف و تغییر آثار غیرمنقول را ندارد و تنها آئین نامه ها و نحوه نگهداری اموال را در اختیار وزارتخانه ها قرار می دهد و بر نگهداری صحیح آن نظارت دارد.

وی از نهادها و وزارتخانه ها در خواست کرد در این خصوص با میراث فرهنگی، همکاری های لازم را داشته باشند.

منبع: چمدان
انتشار: 3 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 88

به "دولت: میراث فرهنگی نفایس ملی را شناسایی کند ؛ انتقال ابنیه تاریخی فقط یک راه دارد ، میراث فرهنگی: وزارتخانه ها همکاری نمی نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت: میراث فرهنگی نفایس ملی را شناسایی کند ؛ انتقال ابنیه تاریخی فقط یک راه دارد ، میراث فرهنگی: وزارتخانه ها همکاری نمی نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید