کمتر از یک ماه دیگر از زمان نمایش تابلوی سوخت معرق به جای مانده است

به گزارش فروش برتر، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین گزارش های منتشر شده، کمتر از یک ماه دیگر از زمان نمایش تابلوی سوخت معرق به جای مانده است.

کمتر از یک ماه دیگر از زمان نمایش تابلوی سوخت معرق به جای مانده است

اثر فاخر سوخت معرق گروه خسروان با عنوان در میکده جانان نخستین تابلوی سوخت گوهرنشان ایران است که به وسیله گروه هنری خسروان به سرپرستی استاد حمید فرهمند بروجنی با همکاری بیش از 10 هنرمند برتر کشور خلق شده و در آفرینش آن از بیش از 10 هنر اصیل ایرانی اسلامی بهره گرفته شده است.

این اثر الهام گرفته از مکتب هنری میرزا آقا امامی، از روز دهم خرداد 1402 که طی مراسمی با حضور جمعی از هنرمندان هنرهای سنتی ایران، مسئولان و مدیران موزه ها رونمایی شد، تا کنون در تالار نگارین موزه هنر ایران در معرض نمایش گذاشته شده و بازدید نمایندگان فرصت دارند تا روز 15 مرداد از آن بازدید نمایند.

این اثر نخستین تابلوی سوخت گوهرنشان ایران، کاری از گروه هنری خسروان است که در ابعاد 80 در 92 سانتیمتر خلق شده و هنرهای اصیل ایرانی اسلامی نظیر طراحی، نگارگری، خوشنویسی، صحافی، تذهیب، تشعیر، اسلیمی سازی، معرق و مشبک چرم، گوهرنشانی، ختایی سازی، زرنگاری و مشبک فلز در آن کار شده است.

این اثر برگرفته از مضمون غزلی 7 بیتی در مدح امام علی (ع)، سروده حمید فرهمند بروجنی است. متن تابلو شمایل مبارک امام علی و حسنین علیهم السلام است که در حاشیه، نیم تنه دو تن از یاران ایشان و کتیبه خوشنویسی به قلم نستعلیق سبک قاجار زینت افزای کتیبه پیرامون متن دیده می گردد.

بسمله نستعلیق پیشانی تابلو ملهم از خط مرحوم میرزا غلامرضا اصفهانی و نقش خط پایین آن با عبارت علی بن ابیطالب کرم الله وجهه و رضی الله عنه از اثری منسوب به مجنون رفیقی هروی است که هر دو به روش معرق اجرا شده است. اسلیمی، ختائی ها و زنجیره های زرنگار زمینه تابلو با طلای الوان اجرا شده و از 36 قطعه یاقوت، 8 قطعه جیبسون و یک قطعه عتیق در آرایش اثر بهره برده شده است.

بر پیشانی قاب چوب گردویی تابلو که جزئی از طراحی اصلی اثر است، یک شمسه مشبک محدب قلم زنی و مرصع شده و در جای نمادی از حضرت پیامبر (ص)، کار 3 استاد هنرمند اصفهانی جلوه گری می نماید.

طراحی عمومی این اثر یگانه و غیراقتباسی است و فراوری آن چهار سال ناپیوسته زمان برده و 13 نفر مستقیم و غیر مستقیم در خلق آن مشارکت داشته اند.

منبع: همگردی
انتشار: 19 تیر 1402 بروزرسانی: 19 تیر 1402 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 2042

به "کمتر از یک ماه دیگر از زمان نمایش تابلوی سوخت معرق به جای مانده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمتر از یک ماه دیگر از زمان نمایش تابلوی سوخت معرق به جای مانده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید