دستان خالی آموزش و پرورش برای پیشگیری از کرونا در مدارس

به گزارش فروش برتر، در حالی که مراقبت و پیشگیری از بیماری کرونا روز به روز بیشتر می گردد، اما آموزش و پرورش نقش انفعالی در این موضوع دارد.

دستان خالی آموزش و پرورش برای پیشگیری از کرونا در مدارس

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات شرایط تحصیل در استرالیا 2020 هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

به گزارش خبرنگار ، ماجرا به آخرین روز های سال میلادی گذشته بر می گردد، اما آثار و بقایای آن همچنان باقی است، کرونا ویروس موجود ریز ذره بینی که حالا بلایای جان مردم دنیا شده است.

این روز ها آنقدر از کرونا ویروس، این مهمان ناخوانده چینی، گفته اند و شنیده ایم که دیگر اخبار و اطلاعات مربوط به آن جزئی از زندگی روزمره شده است، آنقدر حساسیت در این مورد بالا رفته که گاه واکنش های وسواسی در این مورد ایجاد می گردد و بعضی هر سرفه یا عطسه آلرژیک یا سرماخوردگی معمولی را هم به حساب ابتلا به کرونا ویروس می گذارند.

علی رغم تمام حدس و گمان هایی که نسبت به ابتلای بیماری کرونا در کشور وجود دارد، اما مسئولان ارشد وزارت بهداشت و آمار های رسمی این موضوع را رد نموده اند و حتی دانشجویان ایرانی مقیم چین که به کشور بازگشته اند، تا به امروز علائمی از بیماری کرونا نشان نداده اند.

بیشتر بخوانید: شرایط دانشجویان بازگشته از چین در قرنطینه +فیلم

از این حدس و گمان های درگوشی که زبان به زبان می چرخد بگذریم، اما همانطور که محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت هم پیشتر اشاره نموده بود این ویروس وارد ایران خواهد شد، اگر کشوری مدعی گردد که اجازه نمی دهم ویروس وارد گردد، حرف غیرعلمی زده شده است. همه کشور ها چهار وظیفه داده اند.

او گفته بود که کشور ها موظفند مسائل را به مردم آموزش دهند، اگر کسی مبتلا شد، کار او به بیمارستان کشیده نگردد، اگر فرد در بیمارستان بستری شد، مراقبت خوبی از او صورت گیرد و بیشتر از گروه های پرخطر مانند افراد مسن و بیماران قلبی و ریوی مراقبت گردد.

حال با وجود این شرایط بحرانی که مرز های جغرافیایی را هم درنوردیده است و با آمار مرگ و میر بیش از 630 هزار نفر به عبارتی در آستانه حالت پاندمیک واقع شده است، رعایت بهداشت و پیشگیری، بیش از پیش نقش پر رنگی ایفا می نماید.

وزارت بهداشت در این مورد اقدامات بهداشتی را در قالب پیامک، بنر و برنامه های تلویزیونی مورد توجه قرار داده است و آنطور که از شرایط فعلی پژوهشگران و پزشکان در سراسر دنیا بر می آید به سبب نوپدید بودن این نوع از کرونا ویروس هنوز روش درمانی برای آن وجود ندارد و قرنطینه و مراقبت بهداشتی بهترین تمهید برای جلوگیری از گسترش بیماری است.

بیشتر بخوانید:ویروس کرونا وارد ایران خواهد شد

مراقبت های بهداشتی از سوی وزارت بهداشت دنبال می گردد و مرجع اصلی رسیدگی به اوضاع بهداشتی هم همین وزارتخانه است، اما حال که صحبت از آموزش و پیگیری به میان آمده است، نقش آموزش و پرورش را هم نمی توان در این عرصه نادیده گرفت.

دستگاهی عیالوار و پر نفوذ که قریب به اتفاق مردم جامعه با آن مستقیم و غیرمستقیم در ارتباطند و چه دستگاهی بهتر از آن برای آموزش بهداشت و پیشگیری کردن از این بیماری ویروسی نوپدید.

مدارس علاوه بر پتانسیل بالایی که در آموزش و پیشگیری از کرونا دارند به دلیل شرایط حاکم بر آن و تجمع دانش آموزانی که در سنین کودکی و نوجوانی قرار دارند، به شدت احتمال ابتلا به بیماری های واگیر در آن ها بالاست.

پیش از این دفتر سلامت آموزش و پرورش در زمان طغیان بیماری آنفلوانزا دستورالعملی برای آن به مدارس ابلاغ کرد، اما در خصوص بیماری کرونا گویی مسئولان گوی و میدان را به وزارت بهداشتی ها سپردند تا وارد شدند و عملا دفتر سلامت و تندرستی وزارت آموزش و پرورش خود را به حاشیه رانده است و فقط به یک پوستر مقابله با بیماری های تنفسی واگیر که در سایت اینترنتی این دفتر منتشر شده بسنده نموده است.

بیشتر بخوانید: چگونه کرونا را از آنفلوآنزا تشخیص دهیم؟

در حالی که زنگ خطر مسائل بهداشتی چندین سال بوده که در آموزش و پرورش به صدا درآمده است، اما گویی تمهید چندانی برای آن وجود ندارد که حال معلوم نیست این موضوع به دلیل کم ارزش جلوه دادن مقوله بهداشت در مدارس است یا آنکه توان مطالبه در این عرصه وجود ندارد.

معاونت تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش که نسبتا بخشی آرام، کم خبر و در حاشیه این وزارتخانه محسوب می گردد، بار ها به وسیله مدیرانش این کمبود را اعلام نموده است، اما راهکاری برای آن وجود ندارد.

در اظهار نظر های قدیمی و حتی نستا جدید حسن ضیاالدینی مدیرکل دفتر سلامت از کمبود 50 درصدی مربیان بهداشت در مدارس خبر داده بود و این در حالی است که در شرایط فعلی حدود 6 هزار مربی بهداشت در مدارس سراسر کشور داریم.

حال از شیوع شپش، آموزش بلوغ نوجوانی، سرماخوردگی معمولی در فصول سرد سال و رسیدگی به ناخوش احوالی های سرپایی دانش آموزان که بگذریم، در شرایطی که بیماری واگیرداری، چون کرونا سلامت دنیای را تهدید می نماید، جای خالی متولیان بهداشتی تخصصی به شدت خودنمایی می نماید.

به نظر می رسد در شرایط کنونی آنقدر جای خالی این نیروی تخصصی احساس می گردد که به اذعان خانواده ها در بعضی مدارس آموزشی برای پیشگیری و بهداشت مقابله با کرونا ویروس وجود ندارد البته ضیاالدینی گفته است که معاونت تربیت بدنی و سلامت استان ها با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی آموزش های لازم برای دانش آموزان را مدنظر دارند که گویی این قضیه حداقل در پایتخت که چندان رمقی نداشته است.

حال معین نیست این انفعال در جذب نیروی تخصصی از سوی آموزش و پرورش و به ویژه معاونت تربیت بدنی و سلامت تا کی ادامه دارد و آیا مدارس با وجود این شرایط بحرانی بیماری کرونا برای مقابله با آن پیروز خواهند بود یا خیر؟!

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 542

به "دستان خالی آموزش و پرورش برای پیشگیری از کرونا در مدارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستان خالی آموزش و پرورش برای پیشگیری از کرونا در مدارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید