درخت انجیر بکارید، خیلی ساده است!

به گزارش فروش برتر، گیاه انجیر گیاهی زیبا و مقاوم است. ممکن است شما تنها یک نوع از آن را بشناسید اما در واقع این گیاه انواع بسیاری با عادات رشدی متفاوت دارد. پیشنهاد من این است که گیاه تان را از میان انواعی که میوه خوراکی دارند انتخاب کنید!

درخت انجیر بکارید، خیلی ساده است!

همانطور که گفتیم درخت انجیر گونه های متفاوتی دارد از گیاهان خزنده بگیرید تا درختان قائم غول آسا. در گونه های مختلف شکل برگ اندکی با هم فرق دارد. این گیاه را می توان در آب و هواهای مختلفی پرورش داد و اگر فکر می کنید فضای بیرون خانه تان برایش مناسب نیست، آن را به درون خانه بیاورید.

جالب است بدانید که انجیر از تیره درخت توت است! این گیاه به خشکی مقاوم است و حتی اگر در منطقه با باران های زیاد زندگی می کنید اصلا احتیاج به آبیاری ندارد! بعد از آنکه نهال جوان انجیر را در خاک باغچه یا درون گلدان کاشتید و گیاه به محیط عادت کرد، نگهداری زیادی لازم ندارد.

شرایط نگهداری

- نور

انجیرتان را در مکانی پر نور با آفتاب مستقیم بکارید. این گیاه برای رشد مناسب به نور مستقیم احتیاج دارد و برای رسیدن میوه هایش هم آفتاب زیاد می خواهد. اگر انجیرتان را در گلدان و در درون خانه کاشته اید، آن را به جلوی یک نپنجره نورگیر منتقل کنید.

- آبیاری

همانطور که گفتیم گیاه انجیری که در خاکش مستقر شده به خشکی مقاوم است و اگر گیاه را در بیرون از خانه کاشته اید و در منطقه تان در طول سال باران زیادی دارید احتیاج به آبیاری ندارد.

در طول فصول رشد و میوه دهی زمانی که سطح خاک گیاه خشک شد انجیرتان را آبیاری کنید و آبیاری را منظم انجام دهید. در طول زمستان گیاه به آبیاری کمتری احتیاج دارد (همانطور که می دانید انجیر درختی خزان کننده است). زردی برگ ها یکی از نشانه های کم بودن آبیاری است.

- دما

انجیر به دماهای بالا مقاوم است اما به سرمای زیاد مقاوم نیست و نباید در دمای کمتر از منفی 11 درجه قرار بگیرد. اگر در منطقه ای خیلی سرد زندگی می کنید و گیاه تان را درون حیاط و در گلدان کاشته اید، با فرا رسیدن زمستان گیاه را به درون خانه آورید. اگر گیاه درون باغچه کاشته شده باید آن را از سرما حفظ کنید (در صورتی که دما هوا در طول زمستان در شهر شما از منفی 11 درجه پایین تر می رود).

- خاک

درخت انجیر طیف زیادی از خاک ها را تحمل می نماید اما برترین خاک برای کاشت آن، خاکی است که حاوی آهک باشد. اگر می خواهید محصول بیشتری از گیاه بگیرید آن را در خاکی شنی - لومی بکارید. انجیر به خاک های شور هم تقریبا مقاوم است.

در هنگام تهیه خاک برای انجیزتان به زهکشی خاک هم دقت کنید، این گیاه به خاکی با زهکشی خوب احتیاج دارد.

تکثیر

درخت انجیر را به طرق مختلفی می توان تکثیر کرد. برای تکثیر گیاه تان می توایند از قلمه گیری، خوابانیدن و پاجوش هایی که گیاه فراوری می نماید بهره ببرید. البته کاشت بذر هم ممکن است اما خیلی رایج نیست.

برای تکثیر گیاه به روش قلمه گیری، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی یا شن کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و مرطوبت قرار دهید. بعد از چند وقت رشد نو را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است. بعد از آنکه جوانه ها به اصطلاح جان گرفتند آنها را به باغچه یا گلدان اصلی منتقل کنید.

برای تکثیر گیاه به روش خوابانیدن در فصل بهار یا اوایل تابستان یکی از شاخه های زیرین گیاه را به زیر خاک ببرید به طوری که نوک شاخه بیرون باشد. خاک روی شاخه را همیشه مرطوب نگه دارید. بعد از چند وقت شاخه خوابانیده شده باید ریشه زده باشد. شاخه را از محل اتصال به گیاه مادری جدا کنید و آن را به عنوان گیاهی نو در گلدان یا قسمتی دیگر از باغچه بکارید.

برای تکثیر گیاه به وسیله پاجوش هایی که گیاه مادر فراوری می نماید در اواخر زمستان دست به کار شوید. پاجوش های ریشه دار را از گیاه مارد جدا کنید و آنها را در گلدان یا قسمت دیگری از باغچه بکارید. سپس آنها را به خوبی آبیاری نمایید.

منبع: فوت و فن / bhg.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1892

به "درخت انجیر بکارید، خیلی ساده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت انجیر بکارید، خیلی ساده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید