داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه ای برای کم کردن وزن!

به گزارش فروش برتر، به تازیگی یک داروی آزمایشی که به عنوان یک درمان بالقوه سرطان، مورد بررسی قرار گرفته بود، کاربرد احتمالی جدیدی پیدا کرده.

داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه ای برای کم کردن وزن!

داروی ADI-PEG 20 ، دارویی است که در حال حاضر به عنوان یک درمان بالقوه برای طیف وسیعی از سرطان ها مانند سارکوم، سرطان پستان و پانکراس مورد مطالعه قرار گرفته. این ماده با تجزیه یک اسید آمینه در خون به نام آرژنین عمل می کند و سلول های سرطانی را از یک منبع سوخت مهم محروم می کند.

دانشمندان پیش از ای دریافته بودند که این دارو، مزایایی برای کاهش وزن و سلامت متابولیک در موش ها دارد. این مزایا به مقدار ای عمیق بود که نویسندگان این مطالعه را کنجکاو کرد که آیا از آن می توانند به به عنوان درمان سریع و کوتاه مدت چاقی استفاده کنند یا خیر.

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیس به این فکر افتادند که آیا می توان از این دارو برای تقلید اثرات روزه داری استفاده کرد و آزمایشاتی را روی موش ها انجام دادند تا این احتمال را کشف کنند. دانشمندان دریافتند که این دارو باعث می شود سلول ها در فرآیندی به نام اتوفاژی درگیر شوند که در آن مواد زائد خود را برای سوخت می سوزانند. این اثری است که در طول روزه داری مشاهده می شود که هیچ سوخت جدیدی به بدن وارد نمی شود.

در موش هایی که مهندسی ژنتیکی شده بودند تا مستعد ابتلا به چاقی باشند، ADI-PEG 20 از آن ها در برابر افزایش وزن معمولی محافظت می کند، و کاهش وزن در موش های چاق با رژیم های پرچرب و قند بالا می شود. علاوه بر این، کلسترول و حساسیت انسولین جوندگان را بهبود بخشید، التهاب را کاهش داده و تجمع چربی در کبد را کاهش می دهد.

در موش های مستعد افزایش وزن، گروهی که دارو را دریافت کردند، حدود 25 درصد وزن کمتری نسبت به موش هایی داشتند که دارو دریافت نکردند، داشتند و در موش هایی که رژیم غذایی پرچرب و قند بالا داشتند، شاهد کاهش وزن مشابه ناشی از این دارو بودیم.

درمان های متابولیک نسبت به شیمی درمانی و پرتودرمانی عوارض جانبی کمتری دارند، اگرچه آزمایش های بالینی هنوز در حال بررسی ایمنی این دارو هستند.

یک مشکل این است که این دارو یک مولکول کوچک نیست که بتوان آن را برای چندین دهه مصرف کرد، بلکه پروتئینی است که می تواند مشکلاتی از جمله پاسخ ایمنی در طولانی مدت ایجاد کند. به همین دلیل، دانشمندان پتانسیل فوری آن را در درمان های کوتاه مدت می بینند.

بسکمک از بیماران مبتلا به چاقی که در فهرست جراحی کاهنده وزن هستند، ابتدا باید مقداری وزن کم کنند تا جراحی برایشان خطری نداشته باشد. برای چنین بیمارانی ممکن است کاهش 10 درصد وزن بدن قبل از جراحی سخت باشد. این نوع درمان به طور بالقوه می تواند به عنوان پلی برای کمک به کاهش وزن بیماران قبل از جراحی چاقی، برای کاهش خطر عوارض حین و بعد از عمل باشد.

منبع

منبع: یک پزشک
انتشار: 14 اسفند 1400 بروزرسانی: 14 اسفند 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1750

به "داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه ای برای کم کردن وزن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داروی تحقیقاتی سرطان، امید تازه ای برای کم کردن وزن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید