تفاوت دانشگاه ها در آمریکا و کانادا

به گزارش فروش برتر، سیستم آموزش عالی در آمریکا و کانادا مانند بسیاری از مسائل دیگر تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. نگاهی به تفاوت های اساسی آموزش عالی در این دو کشور داریم.

تفاوت دانشگاه ها در آمریکا و کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاه های دنیا گروه دانشگاه خبرگزاری فروش برتر از بیزنس اینسایدر، با وجود این که کانادا و ایالات متحده آمریکا همسایه های نزدیک هم هستند؛ اما تفاوت های کلیدی میان این دو کشور، از ساختار دولتی گرفته تا سیستم بیمه و بهداشت، وجود دارد. این تفاوت ها در سیستم آموزشی کانادا و آمریکا نیز دیده می گردد.

دانشگاه رفتن در آمریکا یا کانادا تفاوت زیادی با هم دارند از جمله میزان شهریه و فضای دانشگاه. به همین بهانه دانشگاه اتاوا به آنالیز تفاوت های سیستم آموزش عالی در کانادا و آمریکا پرداخته است.

آنچه در آمریکا کالج نامیده می گردد اغلب در کانادا دانشگاه خوانده می گردد. درست مانند دیگر کشورهای مشترک المنافع، کالج در کانادا دانشگاه خوانده می گردد. با این حال مؤسسات آموزش عالی کوچک تری در کانادا با نام کالج وجود دارند که در خاتمه دوره تحصیلی به دانشجویان گواهینامه و دیپلم ارائه می دهند.

در آمریکا فرقی ندارد که برای ادامه تحصیل به دانشگاه بروید یا به کالج؛ معمولاٌ از اصطلاح به کالج رفتن برای تحصیل در هر نوع مؤسسه آموزش عالی استفاده می گردد. شهریه و هزینه های تحصیلی در کالج های آمریکایی پرهزینه تر از کاناداست. هزینه تحصیل در یک کالج در کانادا کمتر است. در واقع به همین دلیل است که تعداد زیادی از دانشجویان آمریکایی و بین المللی برای ادامه تحصیل در مقاطع عالی به کانادا می فرایند.

براساس گزارش های دنیای، در سال 2019-2018 هزینه یک مؤسسه آموزش عالی خصوصی در آمریکا به طور متوسط 35 هزار و 676 دلار است، هزینه تحصیل در یک مؤسسه آموزش عالی دولتی نیز 9 هزار و 716 دلار در سال است. در کانادا بسته به منطقه متوسط شهریه برای دانشجویان از 6 هزار و 653 دلار تا 2 هزار و 172 دلار در سال است.

سیستم بودجه گذاری برای آموزش دانشگاهی در کانادا بهتر و منصفانه تر از آمریکاست. بودجه آموزش عالی در کانادا از سوی دولت فدرال و مقامات ایالتی تأمین می گردد. این امر یکی از دلایل اعتراض دانشجویان در کبک به افزایش شهریه ها بود.

یکی از تفاوت های کلیدی میان کانادا و آمریکا این است که کانادا آموزش عالی را یک حق می داند تا یک مزیت. پذیرش در دانشگاه های کانادا اغلب براساس معدل نمرات امتحان جامع دوره دبیرستان است و بسیار ساده تر از آمریکاست. در آمریکا پیش از پذیرش در دانشگاه از دانشجو آزمون استانداردی گرفته می گردد.

داوطلبان برای تحصیل در دانشگاه های کانادا به جز کبک، باید دوره ای را بگذرانند و دیپلمی در مطالعات فنی و پیش دانشگاهی دریافت نمایند. مردم کانادا برای پذیرش در دوره تحصیلی کارشناسی به گواهینامه خاتمه دوره هدایت احتیاج دارند.

به طور کلی دانشگاه ها و کالج های کانادا متقاضیان با معدل نمرات امتحان جامع دوره دبیرستان 70 درصد یا بالاتر (2.7 تا 3) را می پذیرند. همچنین فرایند تقاضا برای تحصیل در مؤسسات آموزش عالی کانادا به پیچیدگی آمریکا نیست، رقابت برای پذیرش در دانشگاه های کانادا نیز کمتر است.

برخلاف آمریکا که اقامت در پردیس دانشگاهی برای بیشتر دوره های چهار ساله اجباری است و دانشجو باید بخشی از زمان تحصیل را در خوابگاه دانشگاه مستقر گردد، ارائه امکانات اقامتی تا خاتمه دوره تحصیلی به دانشجویان بسیار نادر است. در کانادا به فرهنگ استقلال بهای بیشتری داده می گردد. برای مثال تمام دانشجویان دانشگاه مک گیل بعد از خاتمه سال اول موظف به تخلیه خوابگاه های خود هستند.

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی در آمریکا و کانادا این است که بسیاری از دانشجویان کانادایی برای ادامه تحصیل، دانشگاهی نزدیک به محل سکونت خود را انتخاب می نمایند. در آمریکا بسیاری از دانشجویان کالج ها و دانشگاه هایی را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند که در ایالت دیگری قرار دارند. براساس نظرسنجی در سال 2012، تنها 10 درصد از دانشجویان کانادایی برای ادامه تحصیل ایالت محل سکونت خود را ترک می نمایند.

فارغ التحصیل شدن سر موقع در آمریکا بسیار مهم است. با این حال در بیشتر دانشگاه های کانادا دروه تحصیلی سه یا چهار ساله شامل 90 تا 120 واحد درسی ارائه می گردد؛ با این حال مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجو دوره تحصیلی را تکمیل کند اهمیت زیادی ندارد.

4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 18 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 669

به "تفاوت دانشگاه ها در آمریکا و کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت دانشگاه ها در آمریکا و کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید