خبرنگاران 18 روستای بوکان در معرض خطر سیلاب قرار گرفته است

به گزارش فروش برتر، مهاباد- خبرنگاران- سرپرست فرمانداری بوکان گفت: در صورت طغیان رودخانه سیمینه، 18 روستای این شهرستان در معرض خطر سیلاب قرار می گیرند.

خبرنگاران 18 روستای بوکان در معرض خطر سیلاب قرار گرفته است

لقمان خسروپور روز پنجشنبه در نخسین جلسه ستاد پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان که به صورت ویدیو کنفرانس با حضور فرمانداران استان برگزار گردید گفت: این تعداد روستای مورد تهدید در بخش سیمینه بوکان و در راستا این رودخانه قرار دارند که در صورت طغیان آن باعث وارد آمدن خسارت های جدی به بخش های زیرساختی و اراضی کشاورزی این منطقه خواهد شد.

وی با تاکید بر احداث یک دهنه پل بر روی این رودخانه در این محل اضافه نمود: در سال گذشته و در کمیته برنامه ریزی این شهرستان در زمینه احداث این پل بر روی رودخانه سیمینه رود در حدفاصل روستای قره داغ و حمزه آباد از توابع بخش سیمینه، 30 میلیارد ریال با مسوولیت دستگاه های اجرایی راهداری و حمل ونقل جاده ای تصویب شد.

وی همچنین با تاکید بر معین پیمانکار برای لایروبی رودخانه و پروژه احداث پل توسط شرکت آب منطقه ای استان و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای افزود: طبق اطلاعیه های سازمان هواشناسی، بهار سال جاری نیز نظیر سال گذشته، فصل پربارشی در آذربایجان غربی پیش بینی شده است که برای جلوگیری از خسارت های احتمالی باید تمهیدات جدی در این خصوص به کار گرفته گردد.

حجم ورودی آب به سیمینه رود که در حال حاضر به رودخانه فصلی تبدیل شده است در فصول بارشی سال به بیش از 9 متر مکعب در ثانیه نیز می رسد.

رودخانه سیمینه یکی از رودهای مهم آذربایجان غربی است که از کوهستان های منطقه مهاباد، سقز، بانه و شمال عراق سرچشمه می گیرد و پس از عبور از شهر بوکان و اطراف شهر میاندوآب به دریاچه ارومیه می ریزد.

این رودخانه در راستا خود شاخه های زیادی از رودهای عراق دریافت نموده و از غرب بوکان گذشته، در سر راه خود شاخه های چندی از رودهای کوچک به آن می پیوندد و در موازات زرینه رود حرکت نموده وارد جلگه میاندوآب می گردد.

طول سیمینه رود 200 کیلومتر و مساحت حوضه آبگیر آن در محل داشبند 2 هزار و 90 کیلومتر مربع و متوسط آب سالانه آن معادل 640 متر مکعب بوده و آبدهی آن 9.67 مترمکعب در ثانیه است.

شهرستان بوکان در جنوب استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 683

به "خبرنگاران 18 روستای بوکان در معرض خطر سیلاب قرار گرفته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 18 روستای بوکان در معرض خطر سیلاب قرار گرفته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید