اقیانوس های ابری ایران را کجا ببینیم؟

به گزارش فروش برتر، اقیانوس های ابری ایران تجربه رویایی ایستادن بر فراز ابرهای پایکوبیان را به گردشگران پیشکش می نمایند.

اقیانوس های ابری ایران را کجا ببینیم؟

منطقه ها سحرانگیزی در ارتفاعات ایران وجود دارند که اقیانوسی از ابر در آن ها جریان دارد و می توانید حس بی نظیر حضور در میان ابرها و رویای راه رفتن روی آن ها را تجربه کنید. این منطقه ها که اغلب در بخش های شمالی ایران قرار گرفته اند، نه تنها طبیعت بکر و دلنوازی دارند، بلکه با جنگلی از ابرهای پایکوبیان و زیبا، هر بیننده ای را به حیرت و تحسین وامی دارند.

اقیانوس ابر پدیده ای طبیعی است که سطح ابرها پایین تر از سطح زمین قرار می گیرد و اغلب به علت شرایط اقلیمی یک منطقه مانند ارتفاع زیاد از سطح دریا، رطوبت زیاد هوا به خاطر بارش فراوان باران و وجود کوه ها در اطراف است که از فرار ابرها جلوگیری می نماید. با سرد شدن هوا ابرها افزایش پیدا نموده و سطح زمین و درختان را می پوشانند و فرشی از ابر سطح زمین را فرا می گیرد.

خوشبختانه پدیده اقیانوس ابری در بسیاری از نقاط ایران قابل مشاهده است. در این مقاله از خبرنگاران بعضی از معروف ترین مکان هایی را به شما معرفی می کنیم که در آن ها می توانید پدیده اقیانوس ابر را مشاهده کنید.

در کجا اقیانوس ابر ببینیم؟

 • اولسبلنگاه، ماسال
 • اشکورات
 • فیلبند، بابل
 • سوباتان، تالش
 • جاده اسالم به خلخال
 • جواهرده، رامسر
 • جواهردشت، رودسر
 • جنگل ابر شاهرود
 • ییلاق هلودشت، املش
 • روستای داماش، رودبار
 • روستای اوپرت

اولسبلنگاه، ماسال

اولسبلنگاه (اولسبلانگاه)، روستایی ییلاقی از توابع ماسال گیلان است که در ارتفاع 1,489 متری از سطح دریا قرار گرفته است. اقیانوس ابر در ماسال را می توانید در این ییلاق ببینید. تصور کنید در هوای مه آلود اولسبلنگاه و ابرهایی که پایین دست را پوشانده اند، بتوانید در کلبه های چوبی اقامت نموده و خود را با آتش هیزم گرم کنید، صدای آواز پرندگان به گوش تان برسد و شاهد رفت وآمد گله گاوها و گوسفندان باشید و امکان دیدنی منظره مراتع سرسبز و چشیدن طعم لذیذ فرآورده های بومی مثل شیر، کره، پنیر، عسل طبیعی و نان محلی برایتان میسر باشد؛ واقعا چه چیزی دلچسب تر از این تجربه رویایی است که هیچ گاه از ذهنتان پاک نخواهد شد؟ در صورتی که اطراف تان را فرشی از ابر احاطه ننموده باشد، از ارتفاعات اولسبلنگاه می توانید دریا را نیز ببینید.

برترین زمان سفر به این منطقه ییلاقی، از اواسط اردیبهشت ماه تا سرانجام تابستان است؛ به خصوص که در ماه های اردیبشهت و خرداد می توانید بیشترین مه گرفتگی و ابر را در این منطقه به نظاره بنشینید و اقامتی هیجان انگیز را در کلبه های چوبی آن تجربه کنید.

اشکورات

منطقه ییلاقی اشکورات یکی دیگر از جاهای بکری است که می توانید پدیده مجذوب نماینده اقیانوس ابر را شاهد باشید. این روستا که از دو منطقه بالا اشکور و پایین اشکور (اشکور علیا و اشکور سفلی) تشکیل شده است، از جنوبی ترین بخش شهرستان رودسر آغاز می گردد و تا جنوبی ترین نقطه از شهرستان رامسر ادامه می یابد.

اشکورات به سرزمین عجایب گیلان معروف است و جاذبه هایی همانند کوه عروس و داماد که عظمت خالق هستی را به نمایش می گذارند، دریاچه صمد آباد و غار وادار از نقاط معروف و قدیمی این روستا، چشمه آسمانرود با آبی زلال و صاف، تونل یازن از عجائب هفت گانه اشکورات و... را در خود جای داده است که بی شک دیدن آن ها برای هر توریستی مجذوب نماینده و به یادماندنی خواهد بود. در صورت سفر به اشکورات می توانید در خانه های روستایی این منطقه اقامتی فراموش نشدنی را تجربه کنید.

فیلبند، بابل

فیلبند با حدود 2300 متر ارتفاع از سطح دریا، بهشتی در شهرستان بابل استان مازندران است که در در فصل بهار و تابستان می توانید اقیانوسی از ابر را زیر پای خود ببینید و با استشمام هوای تازه و شنیدن صدای زنگوله دام ها از دوردست، رویایی دوست داشتنی را تجربه کنید. فیلبند را روستایی چهارفصل می دانند؛ چراکه به قول محلی ها، در طول یک روز می توانید شاهد بارش باران، تگرگ، وزش باد، تابش آفتاب و حتی رنگین کمان باشید!

با توجه به اینکه فیلبند در حدود 200 کیلومتری تهران قرار گرفته است، گزینه خوبی برای سفر مرکز نشینان به شمار می رود؛ به طوری که اگر از تهران راهی جاده هراز شوید، نرسیده به جنوب آمل، جاده ای فرعی را خواهید دید که از سمت شرق به روستای فیلبند منتهی می گردد.

سوباتان، تالش

ییلاق سوباتان که در 36 کیلومتری شهر تالش و 21 کیلومتری دریاچه نئور اردبیل قرار گرفته است، به عنوان یکی از زیباترین منطقه ها ییلاقی استان گیلان با هوای مطبوع و خنک و منظرهی پوشیده از ابر، به استقبال توریستان می رود. این منطقه که در ارتفاع 1900 تا 2500 متری از سطح دریا قرار گرفته است، در تابستان به بهشتی برای توریستان تبدیل می گردد؛ به خصوص که همچنان بکر و دست نخورده به جای مانده است. نبود برق و گاز در این منطقه و وجود خانوارهای دامدار و عشایر که در سیاه چادرها و خانه های کاه گلی و چوبی زندگی می نمایند، طبیعت بی نظیر و کوه های سر به فلک کشیده و سرسبز، همگی از مجذوب نمایندهیت های منحصر به فرد این منطقه حکایت دارند. از نیمه دوم اردیبهشت ماه تا آخر بهار، برترین زمان سفر به سوباتان است.

شکردشت نیز که به خاطر آب وهوای خنک و دشت های شقایق، به عنوان عروس تالش شناخته می گردد؛ در نزدیکی سوباتان قرار گرفته است و می توانید سفری مجذوب نماینده و دلنشین به این خطه از گیلان نیز داشته باشید. در این روستا نیز در بعضی از مواقع سال مه غلیظی شکل می گیرد که با ایجاد تصویری رویایی، توریستان را به حیرت وامی دارد.

جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال با طول 70 کیلومتر، به واقع قطعه ای از بهشت است؛ به خصوص که می توانید جنگل، دشت، آبشار و دریاچه را با نیز ببینید و از منظره بی نظیر آن ها نهایت لذت را ببرید. این جاده که از شهر اسالم در استان گیلان آغاز می گردد، به شهر خلخال در جنوب استان اردبیل می رسد و در کل سال، هوای خنک و مطبوعی همراه با رطوبت و مه دارد. علاوه بر طبیعت بکر و مجذوب نماینده این منطقه می توانید از طعم بی نظیر غذاهای محلی، عسل طبیعی، نان و لبنیات تازه بهره مند شوید.

راستا اسالم به خلخال از دو بخش جنگلی و ییلاقی تشکیل می گردد؛ به طوری که ابتدای جاده از سمت اسالم، منطقه ای بکر و دست نخورده مملو از درختان جنگلی با راستای پرپیچ وخم است. در ادامه و با رسیدن به ارتفاعات، دشت های سرسبزی خودنمایی می نمایند که گاهی اوقات جست وخیز اسب های آزاد و گله های گاو و گوسفند را نیز می توان در آن ها مشاهده کرد. از ویژگی های متمایز و منحصربه فرد این راستا می توان به آب وهوای متغیر آن اشاره نمود که امکان تجربه چهار فصل را برای شما مهیا می نماید؛ زیرا در بخش هایی دارای هوای شرجی و گرم است، گاهی با باران همراه می گردد و در بعضی نقاط سرد و مه آلود و حتی آفتابی است.

جواهرده، رامسر

جواهرده در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا، یکی از منطقه ها زیبای شهرستان رامسر در استان مازندران است که با چشم میزانای دیدنیی، سکوت و آرامش، هوای خنک و اقیانوسی از ابر، توریستان را شگفت زده می نماید. این روستا در 29 کیلومتری شهر رامسر قرار گرفته است و راستا منتهی به آن به لطف وجود آبشارهای فصلی و دائمی، پارک جنگلی صفارود، چشمه آب معدنی و دریاچه قو، در نوع خود بسیار دیدنیی و زیبا است.

جواهرده رامسر، منطقه ای تاریخی با جنگل های سرسبز است که نیمی از سال پوشیده از برف و در فصل تابستان از هوای بسیار مطبوعی برخوردار است و از همین رو هر سال هزاران توریست داخلی و خارجی به این منطقه سفر می نمایند. در جواهرده نیز ضمن لذت بردن از طبیعت بکر و اقیانوس ابر می توانید از آبشارها و چشمه های روستای جواهرده، جنگل، مراتع و قله ها، مسجد جمعه و گورهای تاریخی گبری نیز دیدن کنید. عکاسی از لحظه های ناب این منطقه، کوهنوردی در قله های سربه فلک کشیده روستا و گشت وگذار در طبیعت بی نظیر جواهرده قطعا برای هر توریستی دلچسب و مجذوب نماینده خواهد بود.

جواهردشت، رودسر

جواهردشت، روستایی ییلاقی در رودسر گیلان است که در ارتفاع 2000 متری از سطح دریا قرار گرفته است و از همین رو در گرم ترین روز های سال، با آب وهوای خنک و مطبوع خود توریستان را به وجد می آورد. نه تنها راستا منتهی به جواهردشت، زیبا و دیدنی است؛ بلکه طبیعت بکر، دشت های سرسبز، هوای پاک، زندگی سنتی مردم بومی و سکوت رویایی آن می تواند برای مدتی کوتاه شما را از هیاهو و مشغله های زندگی شهری دور نموده و لذتی وصف ناپذیر را نصیب تان کند.

از سیاهکلرود که به سمت جواهردشت حرکت کنید، در ابتدا با جنگل و همین طور رودخانه سجیدان روبرو خواهید شد. در طول راه ارتفاع راستا دائم تغییر می نماید و شاهد تپه ها و دره هایی خواهید بود که منظره ها دل انگیزی را به وجود آورده اند. در ادامه به مراتع می رسید؛ جایی که گاوها و گوسفندها و اسب ها را در حال چرا می بینید. بی شک دیدنی گل گاوزبان و گل های رنگارنگ که این دشت ها را رنگین نموده اند، برای هر توریستی مجذوب نماینده خواهد بود. قبل از ورود به روستا نیز بقعه امامزاده نقره عباس قرار گرفته است.

علاوه بر جیپ سواری در جاده های جنگلی و کوهستانی و طبیعت گردی در مراتع سرسبز این منطقه، عکاسی و ثبت این منظره ها رویایی و منظره جلگه و دریا و دره های سرسبز را از قلم نیاندازید. از همه مجذوب نماینده تر شاید اقیانوس ابر باشد که تجربه ای بی نظیر را برایتان رقم خواهد زد. علاوه بر این، کمپ زدن در طبیعت یا اقامت در کلبه های ییلاقی جواهردشت، سیاهکلرود و منطقه ها اطراف و لذت چشیدن غذاها و لبنیات محلی، سفرتان را به یادماندنی می نماید.

جنگل ابر شاهرود

جنگل ابر شاهرود در 45 کیلومتری شمال شاهرود در استان سمنان، از زیباترین منطقه ها ایران به شمار میرود که درست در مرز منطقه ها نیمه بیابانی استان سمنان و جنگل های انبوه استان گلستان قرار گرفته است. جنگل ابر که جزو جنگل های هیرکانی محسوب می گردد، گیاهان مختلفی چون گیلاس وحشی، راش، بارانک، بلوط، سرخدار، توسکا و... را در خود جای داده است. با توجه به موقعیت خاص این منطقه، در ماه های گرم سال نیز می توان هوای خنک و دلچسبی را در میان انبوهی از ابرهای رویایی تجربه کرد. نیمه اول سال یعنی از اردیبهشت تا اوایل مهرماه، برترین زمان سفر به جنگل ابر شاهرود و دیدنی اقیانوس ابر است. برای سفری چند روزه به این منطقه باید همراه با راهنمای محلی یا تور به این جنگل بروید.

از آنجا که فضای این جنگل را در اغلب مواقع اقیانوسی از ابر فرامی گیرد، به جنگل ابر مشهور است و ابرها به حدی به درخت ها نزدیک هستند که فکر می کنید جنگل روی ابرها قرار گرفته است.

ییلاق هلودشت، املش

هلودشت (هلی دشت)، دهکده ای در دهستان لات لیل است که با مرکز شهر املش حدود 30 کیلومتر فاصله دارد. این منطقه کوهستانی در ارتفاع 1200 متری از سطح دریا واقع شده است و هرچه در راستا این ییلاق بالاتر بروید، هوا خنک تر و تمیزتر می گردد. راستا رسیدن به هلودشت از میان کوه هایی با پوشش جنگلی توسکا و راش و تپه های سرسبز می گذرد. با عبور از مزارع چای و درختان فندق، ابرها دورتادور شما را در بر می گیرند و به یکباره اقیانوسی از ابر را زیر پای خود خواهید دید.

منطقه ها جنگلی هلودشت املش که چشم هر بیننده ای را نوازش می نمایند، جزو منطقه ها بکر و زیبای استان گیلان محسوب می شوند؛ اما این همه ماجرا نیست و در روزهای آفتابی می توانید از دیدنی منظره منطقه ها جلگه ای شرق گیلان و دورنمای شهرهای لنگرود، رودسر، لاهیجان و حتی آستانه اشرفیه نهایت لذت را ببرید.

در قهوه خانه ای در هلودشت، چند خانه محدود وجود دارد که به شکل سوئیت هستند و ضمن اقامت در آن ها می توانید منظره اقیانوس ابرها را نیز دیدن کنید.

خصیل دشت نیز ییلاقی دیگر در املش است که در نزدیکی هلودشت قرار گرفته است و به راحتی می توانید با یک تیر، دو نشان بزنید و از مدت زمان حضورتان در این منطقه نهایت استفاده را ببرید. چندین ویلا برای اقامت توریستان در نظر گرفته شده است که در فصل بهار و تابستان باید از قبل آن ها را رزرو کنید.

روستای داماش، رودبار

داماش، روستایی واقع در ارتفاع 1,800 متری از توابع بخش عمارلو در شهرستان رودبار است که یکی از منطقه ها ییلاقی گیلان به شمار می رود. علاوه بر جاذبه های این منطقه نظیر چشمه آب معدنی که آبی گوارا و قابل شرب دارد و همین طور گونه ای نادر از گل های سوسن چلچراغ که فقط در دو ناحیه از دنیا یافت می گردد و در سال 1354 به عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد، طبیعتی بکر در مکانی مرتفع و در میان ابرها دارد که لذت سفر به داماش را دوچندان می نماید. آب وهوای خنک که در بیشتر مواقع با مه همراه است؛ منظرهی خاطره انگیز را به وجود می آورد که در کمتر نقطه ای از ایران به چشم می خورد. در اطراف روستا نیز ارتفاعات و بیشه زارهای سلسله جبال البرز قرار گرفته است که با چشم میزانای بسیار زیبای خود هوش از سر هر بیننده ای می برد. برای اینکه سایر توریستان نیز به میزان ما از این طبیعت لذت ببرند، به آن احترام بگذاریم و در حفاظت و پاکیزه نگه داشتن آن بکوشیم.

در زمان شکوفایی گل های سوسن چلچراغ که اواخر بهار و اوایل تابستان است، اهالی منطقه عمارلو با پوشیدن لباس های محلی زیبا، جشنواره مجذوب نمایندهی برگزار می نمایند که اگر نیز زمان با سفرتان به این منطقه باشد، امکان آشنایی با گوشه ای از آداب ورسوم مردم بومی داماش نیز برای شما فراهم می گردد. چشیدن طعم غذاهای محلی روستای داماش نظیر سیاه قاتق، خورش فسنجان، قیمه پلو و انواع کباب مانند کباب کوبیده، کباب برگ و... نیز بی شک بخش خوشمزه و مجذوب نماینده این سفر است که نباید از دست بدهید.

روستای اوپرت

روستای اوپرت، مرزی طبیعی بین دو استان سمنان و مازندران و محل تلاقی کویر و جنگل است که در 55 کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر (سنگسر) قرار گرفته است. طبیعت سرسبز و بکر، چشمه ها و دشتی دیدنی، تنها بخشی از مجذوب نمایندهیت روستای اوپرت هستند؛ چراکه اقیانوس ابر اوپرت، آن را منحصربه فرد نموده و خود علت مهمی برای جذب توریست شده است. ارتفاعات زیاد اوپرت مانع از عبور ابرهای باران زای منطقه ها جنگلی و شمالی کشور به سمت منطقه ها کویری سمنان می گردد که همین امر به شکل گیری اقیانوسی از ابر در طبیعت بکر این منطقه می انجامد. ماندگاری طولانی تر ابرها و وجود دو منظره جنگلی و کویری در کنار نیز باعث شده است که اقیانوس ابر اوپرت، دیدنیی تر باشد.

کوه نوردی در ارتفاعات باشکوه منطقه، پیاده روی در طبیعت و دشت سرسبز ییلاق اوپرت، روستاگردی، دیدنی سیاه چادرهای ایل سنگسر مهدیشهر و... از جمله سرگرمی هایی است که می توانید در سفر به اوپرت تجربه کنید. اگر به اوپرت رفتید، علاوه بر لذت بردن از منظره ها دلکش و پایکوبی ابرها، با کمپ زدن در دل طبیعت، اقامتی به یادماندنی در زیر آسمان پرستاره آن داشته باشید.

پرسش های متداول

اقیانوس ابر چیست؟

اقیانوس ابر پدیده ای طبیعی است که سطح ابرها پایین تر از سطح زمین قرار می گیرد.

اقیانوس ابر چگونه ایجاد می گردد؟

به علت شرایط اقلیمی یک منطقه مانند ارتفاع زیاد از سطح دریا، رطوبت زیاد هوا به خاطر بارش فراوان باران و وجود کوه ها در اطراف است که از فرار ابرها جلوگیری می نماید. با سرد شدن هوا ابرها افزایش پیدا نموده و سطح زمین و درختان را می پوشانند و فرشی از ابر سطح زمین را فرا می گیرد.

برترین زمان برای مشاهده اقیانوس ابر ماسال کدام فصل است؟

برترین زمان سفر به این منطقه ییلاقی، از اواسط اردیبهشت ماه تا سرانجام تابستان است.

نزدیک ترین مکان به تهران برای دیدنی اقیانوس ابر کجاست؟

با توجه به اینکه فیلبند در حدود 200 کیلومتری تهران قرار گرفته است، گزینه خوبی برای سفر مرکز نشینان به شمار می رود.

منبع: کجارو / دیجیکالا مگ / دیجیکالا مگ / دالاهو / کجارو
انتشار: 24 فروردین 1401 بروزرسانی: 24 فروردین 1401 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1782

به "اقیانوس های ابری ایران را کجا ببینیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقیانوس های ابری ایران را کجا ببینیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید