نگاهی به ظرفیت های گردشگری آبی در استان گلستان

به گزارش فروش برتر، خبرنگاران/گلستان سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) توریسم را پدیده ای اجتماعی، فرهنگی، تجاری می داند که مستلزم جابجایی مردم به مکانی غیر از محل سکونت و کار خود است. تعریف این سازمان برای گردشگری عبارت است از: مجموعه ای از فعالیت ها که فرد یا افرادی به مکانی غیر از مکان عادی زندگی خود نقل مکان نموده و حداقل یک شب و حداکثر یک سال در آنجا اقامت می نمایند و هدف از مسافرت آنان گذراندن اوقات فراغت است.

نگاهی به ظرفیت های گردشگری آبی در استان گلستان

از سفر با تور کانادا نوروز لذت ببرید. سفری فراموش نشدنی به تورنتو و آبشار نیاگارا که حسابی حال شما را دگرگون خواهد کرد.

زمانی که گردشگران به محلی وارد می شوند می بایست هزینه هایی را بپردازند و این باعث پیدایش صنعتی به نام صنعت گردشگری شده است. صنعت گردشگری به مجموعه ای از فعالیت ها، خدمات و صنایع می گویند که امکانات رفاهی را برای مسافران فراهم می آورد.

صنعت گردشگری در دهه های اخیر رشد سریعی در توسعه اقتصادی دنیا داشته است. نقش گردشگری به عنوان منبع جدیدی برای اشتغال، کسب درآمد، دریافت های اقتصادیاتی بیشتر، جذب ارز و تقویت زیرساخت های اجتماعی که موجب رشد و توسعه صنایع دیگر می گردد، تائید شده است. این صنعت در دنیا به عنوان منبع درآمدی پراهمیت تعریف شده و موجب رشد بخش خصوصی کشورها می گردد. یکی از مهم ترین آثار رشد گردشگری، اشتغال زایی است که در توسعه و گسترش فرصت های شغلی برای اقشار مختلف جامعه مؤثر است.

امروزه گردشگری یکی از بخش های اقتصادی با رشد بسیار بالا در دنیا است. صنعت گردشگری به عنوان صنعتی پویا، بخش مهمی از فعالیت های اقتصادی کشورها را به خود اختصاص داده است. بر اساس پیش بینی سازمان دنیاگردی، در سال 2020 حدود یک و نیم میلیارد نفر به گردشگری خواهند پرداخت و درآمدهای ناشی از گردشگری بین المللی در این سال به یک و نیم تریلیون دلار خواهد رسید.

انواع فعالیت های گردشگری، هم مناسب سرمایه گذاران کلان است که به کسب وکارهای بزرگ فکر می نمایند و هم کارآفرینانی که سرمایه کلان ندارند. موارد متعدی وجود دارد که یا فی ذاتِ فعالیت گردشگری محسوب شده و یا به عنوان مکمل عملیات گردشگری در نظر گرفته می شوند ازجمله: بلیط فروشی و رزرو خدمات، خدمات راهنمای گردشگری (که در این زمینه تسلط به زبان خارجی و شناخت منطقه مورد بازدید ضروری است.)، خدمات رستوران و کافه (با انواع غذاهای ایرانی و فرنگی و به ویژه غذاهای محلی و سایر خوراکی ها)، انواع هتل و اقامتگاه ها ازجمله اقامتگاه های بوم گردی، خدمات حمل ونقل (مانند اتوبوس های باکیفیت، تاکسی ها، ون ها و...)، خدمات کرایه اقلام مختلف (ازجمله خودرو، جت اسکی، قایق، اسب، شتر و… و آنچه گردشگران لازم دارند ولی نمی توانند آنها را در سفر همراه خود داشته باشند.)، تهیه و عرضه سوغات (صنایع دستی و شیرینیجات محلی، هدیه های جذاب، لباس های سنتی و مانند آن)، ارائه مشاوره در زمینه گردشگری و کسب وکار با دامنه متنوعی از مشتریان از شرکت های خصوصی تا سازمان های دولتی یا گردشگران شخصی، خدمات گردشگری جنبی و بازدید از مکان های دیگر، ارائه تور برای همایش ها، جشنواره ها، مراسم ها نمایشگاه ها و رخدادهای جذاب (برای جذب افراد و شرکت هایی که به دنبال معرفی و بازاریابی محصولات و خدماتشان هستند.)، وبلاگ نویسی و طراحی فضای مجازی درباره سفر و گردشگری (اگر مطالب جذاب و سودمندی نوشته و بازدیدنمایندگان زیادی جذب گردد، با تکیه بر ترافیک بالای وبلاگ می توان درآمد تبلیغاتی آنلاین در سایت به دست آورد...)، ارائه طرح های پرداخت پس از سفر از سوی مؤسسات اقتصادی برای افرادی که امکان پس انداز پول را ندارند با لحاظ سودی که بابت دریافت این خدمات پرداخت می نمایند، محافظت از گردشگران (در قالب خدمت رسانی توسط محافظ شخصی به ویژه برای افراد مشهور) و فعالیت های دیگری از این قبیل.

استفاده از ظرفیت بسترهای آبی برای راه اندازی مراکز تفریحی و گردشگری، از راه های توسعه بازار گردشگری است. محدوده اجرای مکان ها و موقعیت های گردشگری شامل دریاچه سدهای بزرگ و اراضی اطراف آنها، رودخانه ها و بستر و حریم آنها، چشمه ها، آب های معدنی گرم، آبشارها، سدهای کوچک، آب بندان ها، قنات ها و سازه های فرهنگی و تاریخی آبی است که فعالیت های گردشگری و تفریحی در این مکان ها یا پیرامون آنها طبق ضوابط مربوطه قابلیت انجام دارد که به نمونه هایی از آن در استان گلستان پرداخته می گردد:

1 - آبشارها: در شهرستان های جنوبی استان گلستان، در اعماق جنگل های هیرکانی به دلیل عوارض زمین شناسی و گسل ها و چین های متعدد، آبشارهای زیبایی در جهت رودخانه ها به وجود آمده که چشم هر بیننده ای را خیره می نماید. ازجمله این آبشارها می توان به موارد زیر اشاره نمود: شهرستان بندرگز: (آبشارهای: لوارد و شرشر)، شهرستان کردکوی: (آبشارهای: دو آب، سرکلاته و شادان یا هفت طبقه)، شهرستان گرگان: (آبشارهای: باران کوه، رنگو، دو قلوی زیارت و نومل)، شهرستان علی آبادکتول: (آبشارهای: کبودوال، الامن، اوشرشر، وجادره و چلی)، شهرستان رامیان: (آبشارهای: اوبن، اوتره، پشمکی، جوزک، سرخه کمر، سید کلاته، شفیع آباد، نیلبرگ و آبشارهای 12 گانه شیرآباد)، شهرستان مینودشت: (آبشارهای: باقرآباد، شارلوق، حسینا، ساسنگ، سران، سرخو، لولومو و آبشارهای یکه سور) و شهرستان گالیکش: (آبشارهای: آق سو، جنگل گلستان، سو و مجموعه آبشارهای پلکانی لوه).

2 - چشمه ها و گل فشان ها: چشمه های متعدی در استان جاری هستند که می توانند به عنوان محلی برای گردشگری موردتوجه بیشتر قرار گیرند ازجمله: چشمه آبگرم زیارت و چشمه گل زرد در گرگان، چشمه گل در رامیان، چشمه پیرغار، چشمه کرنکفتر، چشمه لوه، چشمه لال، چشمه گوگل و یل چشمه پایین در گالیکش، چشمه زاو، چشمه آق سو، یل چشمه بالا در کلاله و دهها چشمه دیگر. همچنین وجود گل فشانهای نفتلیجه، قارنیارق، اینچه و گوبکلجه در شهرستان گمیشان نیز می توانند ظرفیت هایی از منابع آبی برای گردشگری به شمار فرایند.

3 - سدهای بزرگ و کوچک مخزنی: حدود 180 سد بزرگ در کشور احداث شده که در اطراف بیشتر آنها ظرفیت ایجاد فضا برای تفریح و اقامت وجود دارد، به خصوص از دریاچه سدهایی که مصرف کشاورزی دارند می توان برای تفریحات و ورزش های آبی استفاده کرد. در استان گلستان نیز 14 سد بزرگ مخزنی شامل: کوثر، شهید چمران، بوستان، گلستان، شهید ایمری، شهید قربانی، نگارستان (کبودوال)، وشمگیر، شهید دستغیب، کرند، دانشمند، اینچه برون، تالاب - سد آلماگل و تالاب - سد آلاگل و سه سد تنظیمی لاستیکی در جهت گرگانرود به نام های گنبد، دیگچه و خواجه نفس احداث شده و در دست بهره برداری است. همچنین سدهای در دست ساخت نرماب و آقدکش و سدهای در دست مطالعه قره چای و شصت کلاته نیز از ظرفیت های بالقوه گردشگری در استان گلستان هستند.

استفاده از سدهای کوچک مخزنی و آب بندان های تأمین آب زراعی برای گردشگری نیز همانند سدهای بزرگ مخزنی، امکان دیگری در این راستا است. حدود 130 سد کوچک مخزنی و آب بندان زراعی و دومنظوره در استان گلستان، منابع عظیم آبی هستند که می توانند به خدمت این موضوع در آیند.

در سدها و تأسیسات آبی استان می توان موارد متعددی مانند بازدید تأسیسات سد، تله کابین، تله سیژ همراه با تصویربرداری، ماهیگیری در دریاچه، بانجی جامپینگ، برج گردان، ترن کوهستان، زیپ لاین، اسکله تفریحی، عکاسخانه سنتی، امکانات تفریحی ویژه بچه ها و شهربازی، جت اسکی، قایق موتوری، قایق پدالی، قایق پارویی، قایق VIP، لنج تفریحی، رستوران شناور، دکتر ماهی، راپل، پل معلق، پکیج آدرنالین سافاری شامل (سافاری - کارتینگ - موتور ATV - باگی - تونل وحشت) را راه اندازی کرد که چنانچه همراه با سایر امکانات مانند: پارکینگ، نمازخانه، موزه آب، سوئیت های اقامتی و سکونتگاهی، باغ وحش زنده و تاکسیدرمی همراه با تصویربرداری، کافی شاپ و آبمیوه، رستوران و فست فود، آلاچیق، غرفه های فروش تنقلات و شیرینیجات محلی، غرفه های فروش صنایع دستی و ...، اسب، پونی و شتر و بسیاری از موارد مشابه باشد، مجموعه های کاملی از انواع سلیقه ها را راضی خواهد نمود.

4 - سازه های فرهنگی و تاریخی آبی: در استان گلستان سازه های آبی زیادی از گذشتگان باقیمانده مانند سد تاریخی گرکز، پل ها (آق قلا، داش کفری، غزنوی، بزپل و...)، آب انبارها (درب نو، میرکریم، دین تپه، قیزقلعه و...)، قنات ها (سرچشمه، دختر آقا، سرخواجه، روشن آباد و...)، آسیاب ها و آبدنگ ها (محمدآبادکتول، دوسنگه، شموشک، وطن و...)، حمام ها (سبزه مشهد، قاضی، دباغان، اروج، خزانه، خوردیماق و...)، فانوس دریایی، خندق دیوار دفاعی گرگان، تأسیسات آبرسانی شهر قدیمی جرجان، خندق تمیشه، سقاخانه حضرت عباس و دهها اثر دیگر که قابلیت گردشگری را دارند.

5 - سواحل دریا: در حال حاضر سواحل شاقتصادی کشور به عنوان مستعدترین مناطق برای توسعه مراکز تفریحی و گردشگری آبی و دریایی، خدمات ضعیفی را به گردشگران ارائه می نمایند. تجهیزات کهنه و ناقص و محدودیت مراکز ارائه نماینده تفریحات آبی، عدم استقبال گردشگران برای مراجعه به این مراکز را در پی دارد، درحالی که تقاضای بالقوه برای این نوع تفریح در سواحل دریا تقریباً به اندازه حجم مسافران ورودی به این شهرها در طول سال است.

کلام آخر اینکه اهداف مهمی همچون ایجاد و تثبیت صندلی آب در توسعه گردشگری، بهره برداری بهینه و پایدار از منابع و تأسیسات آبی و اراضی مربوطه، یاری به ایجاد زمینه های اشتغال و افزایش درآمد جوامع محلی ازجمله اهداف توجه به گردشگری آبی است که امید است هرچه بیشتر موردتوجه دست اندرکاران دولتی و سرمایه گذاران غیردولتی قرار گیرد.

سیدمحسن حسینی (برساووش)، کارشناس مسائل آب

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 434

به "نگاهی به ظرفیت های گردشگری آبی در استان گلستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به ظرفیت های گردشگری آبی در استان گلستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید