بهبود پیش بینی نرخ رشد مالی ایران و دنیا از نگاه IMF

به گزارش فروش برتر، صندوق بین المللی پول جدیدترین نسخه از گزارش چشم انداز مالی دنیا را منتشر کرد که بر اساس این گزارش انتظار می رود اقتصاد دنیا در امسال میلادی در مقایسه با سال گذشته 4.4 درصد کوچکتر گردد.

بهبود پیش بینی نرخ رشد مالی ایران و دنیا از نگاه IMF

این نهاد بین المللی در حالی نرخ رشد فراوری ناخالص دنیا در سال 2020 را منفی 4.4 درصد پیش بینی نموده است که در گزارش قبلی چشم انداز اقتصادی دنیا که در ماه ژوئن (اوایل تیرماه) منتشر شد، از احتمال افت 5.2 درصدی فراوری ناخالص دنیا در امسال خبر داده بود. صندوق بین المللی پول دلیل بهبود 0.8 واحد درصدی پیش بینی خود از نرخ رشد اقتصادی دنیا در سال 2020 را بروز نشانه هایی از بهبود قوی تر اقتصاد دنیای در سه ماهه سوم امسال میلادی عنوان نموده است.

در گزارش جدید صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2020 منفی 5.0 درصد پیش بینی شده است که در مقایسه با پیش بینی اعلام شده در گزارش قبلی به میزان 1.0 واحد درصد بهبود نشان می دهد. همچنین صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی ایران در سال 2021 را 3.2 درصد پیش بینی نموده است که این رقم نیز در مقایسه با پیش بینی قبلی به اندازه 0.1 واحد درصد بهبود یافته است. در این گزارش همچنین نرخ تورم و بیکاری در ایران نیز به ترتیب 30.5 درصد و 12.2 درصد پیش بینی شده است.

علاوه بر ایران، بعضی دیگر از کشورهای منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی (بر اساس طبقه بندی صندوق بین المللی پول) نیز شاهد بهبود نسبی پیش بینی رشد اقتصادی خود در گزارش جدید صندوق بین المللی پول بوده اند و نرخ رشد اقتصادی کل این منطقه نیز با 0.6 واحد درصد بهبود نسبت به گزارش قبلی، منفی 4.1 درصد پیش بینی شده است. صندوق بین المللی پول در این گزارش نرخ رشد اقتصادی عربستان سعودی به عنوان عظیمترین اقتصادی نفتی منطقه را منفی 5.4 درصد و نرخ رشد اقتصادی مصر که عظیمترین اقتصادی غیرنفتی منطقه به شمار می رود را مثبت 3.5 درصد پیش بینی نموده است که این پیش بینی نشان می دهد که اقتصاد مصر در مقایسه با سایر اقتصادهای منطقه کمتر تحت تأثیر بحران دنیای کرونا قرار گرفته است.

تغییر مهم دیگری که در گزارش جدید چشم انداز اقتصادی دنیا به چشم می خورد، تعدیل مجدد نرخ رشد اقتصادی کشورهای درحال توسعه و اقتصادهای نوظهور است. صندوق بین المللی پول نرخ رشد اقتصادی این گروه از کشورها در سال 2020 را با 0.3 درصد تعدیل نسبت به گزارش قبلی، منفی 3.3 درصد پیش بینی نموده که تعدیل چشمگیر 5.8 درصد پیش بینی نرخ رشد اقتصادی هند عامل اصلی این اتفاق بوده است. حتی بهبود پیش بینی نرخ رشد اقتصادی چین از 1.0 درصد به 1.9 درصد نیز نتوانسته است اثر تعدیل منفی شدید پیش بینی نرخ رشد اقتصادی هند - که این روزها بیش از سایر اقتصادهای عظیم دنیا درگیر بحران کروناست - را خنثی کند.

در این میان، پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته دنیا در مقایسه با پیش بینی قبلی بهبود کاملاً محسوسی نشان می دهد. در گزارش قبلی، نرخ رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته دنیا در امسال میلادی منفی 8.0 درصد پیش بینی شده بود، اما صندوق بین المللی پول در گزارش جدید میزان افت فراوری ناخالص داخلی این گروه از کشورها را 5.8 درصد پیش بینی نموده است.

علی رغم بهبود پیش بینی صندوق بین المللی پول از نرخ رشد اقتصادی دنیا در امسال میلادی، پروفسور گیتا گوپینات اقتصاددان ارشد این نهاد بین المللی تأکید دارد که دنیا هنوز فاصله زیادی تا عبور از بحران کرونا دارد. این اقتصاددان هندی - آمریکایی در یادداشت های همراه گزارش چشم انداز اقتصادی دنیا خاطرنشان نموده است: آمار اشتغال در دنیا همچنان بسیار پایین تر از سطح قبل از بحران است. بازار کار قطبی تر از گذشته شده و کارگران کم درآمد، جوانان و زنان بیش از سایرین آسیب دیده اند. اقشار فقیر دنیا فقیرتر شده اند و انتظار می رود در امسال میلادی 90 میلیون نفر به آمار افراد زیر خط فقر شدید افزوده گردد. در چنین شرایطی اجتناب از انتها دادن زودهنگام به حمایت های پولی و اقتصادی، امری لازم است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1033

به "بهبود پیش بینی نرخ رشد مالی ایران و دنیا از نگاه IMF" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهبود پیش بینی نرخ رشد مالی ایران و دنیا از نگاه IMF"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید