بازدید 100هزار نفر از نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا

به گزارش فروش برتر، نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران به صورت رسمی افتتاح می گردد و تا 26 فروردین 1399 میزبان علاقه مندان است.

بازدید 100هزار نفر از نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا

میراث آریا: در این نمایشگاه، 300 شیء تاریخی اسپانیا از 3500 سال پیش تا قرن 19 به نمایش درمی آیند و به معرفی تمدن این کشور می پردازند.

پیش از ظهر امروز و قبل از افتتاح رسمی این نمایشگاه، نشست خبری نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران با حضور معاون میراث فرهنگی کشور، سفیر اسپانیا در ایران، مدیران موزه های ملی ایران و آلیکانته اسپانیا و مسئولانی از ایران و اسپانیا در محل موزه ملی ایران برگزار گردید و مسئولان ایرانی و اسپانیایی در این نشست خبری به معرفی این نمایشگاه پرداختند.

موزه ها به ترویج صلح یاری می نمایند

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این نشست خبری در سخنانی با تبریک افتتاح این نمایشگاه در محل موزه ملی ایران، گفت: برگزاری این نمایشگاه در موزه ملی ایران یک کار ارزشمند است و با همکاری بسیار خوب دو موزه ملی ایران و آلیکانته اسپانیا انجام شده است و خوشبختانه امروز شاهد افتتاح این نمایشگاه هستیم.

او اضافه نمود: موزه ها محلی برای تجلی احساسات و اعتقادات هستند و می توانند به صلح و دوستی بین کشورها یاری کند و برگزاری نمایشگاه های مشترک می تواند نشان دهنده عزم کشورها در مورد صلح و دوستی باشد.

طالبیان گفت: این نگاه و رویکرد نمایشگاه های دو جانبه از پنج سال پیش آغاز شد و با کشورهای مختلف ادامه یافت و این ششمین نمایشگاه دوجانبه ای است که در موزه ملی ایران برگزار می گردد و این گونه فعالیت ها در آینده نیز ادامه دارد.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی اضافه نمود: امروز بالغ بر 690 موزه در کشور داریم، بخش زیادی از این موزه ها، متعلق به بخش خصوصی است و در آینده با یاری موزه ملی ایران باید بتوانیم نمایشگاه های مشترک را در موزه های دولتی و خصوصی برگزار کنیم و شاهد برگزاری نمایشگاه های مشترک بین چند موزه باشیم.

خبرهای خوش از استرداد اشیای تاریخی در روزهای آینده

او اضافه نمود: این دیپلماسی فعال فرهنگی باعث شده در حوزه های دیگر از جمله استرداد اموال فرهنگی تاریخی شاهد اتفاقات خوبی باشیم که در روزهای آینده نیز خبرهای خوشی از استرداد اموال تاریخی خواهیم شنید و بسیار مسرور هستم که به وسیله دیپلماسی فرهنگی شاهد اتفاقات بسیار خوب در کشور هستیم.

ادوارد لوپز بوسکتس، سفیر اسپانیا در ایران نیز در این نشست خبری در سخنانی با اظهار خرسندی از برگزاری این نمایشگاه در محل موزه ملی ایران گفت: ارتقای سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی یک اتفاق بسیار مهم است، چراکه ایران با این گسترده تنوع فرهنگی و تاریخ و تمدن غنی، نیازمند این بود که دارای یک وزارتخانه باشد تا با اعتباری تعیین به طور تخصصی به موضوعات گردشگری و میراث فرهنگی بپردازد، این اتفاق را به دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایران تبریک می گویم.

او اضافه نمود: اسپانیا و ایران از لحاظ سیاسی و نیز از لحاظ فرهنگی ارتباط بسیار خوبی دارند، در مورد همکاری فرهنگی یک عنصر اصلی وجود دارد و آن میراث فرهنگی است که باید این موضوع را به سایر کشورها نیز انتقال دهیم.

موزه ملی ایران، شهرت جهانی دارد

سفیر اسپانیا در ایران اضافه نمود: درخصوص موزه ملی ایران باید به شهرت جهانی این موزه اشاره کنم که یکی از موزه های مهم جهان است. انعطاف بالا و ظرفیت موزه آلیکانته نیز باعث شد تا امروز شاهد افتتاح نمایشگاهی از آثار اسپانیا در ایران باشیم. گرایش کلی که در حوزه تبادلات فرهنگی وجود دارد، برگزاری نمایشگاه های عکس است اما کار ارزشمند و بسیار سخت جابه جایی اشیای تاریخی باعث شده تا امروز شاهد برگزاری نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران باشیم که به معرفی تمدن اسپانیا می پردازد.

سفیر اسپانیا در ایران در ادامه به ظرفیت های موجود در منطقه آلیکانته اشاره نمود و اضافه نمود: یک دانش خاص در منطقه آلیکانته در حوزه گردشگری وجود دارد که برای انتقال این دانش به سایر کشورها آمادگی داریم.

از برگزاری نمایشگاه در ایران احساس شعف می کنم

جوزف آلبرت کورتس مدیرعامل بنیاد مارک و رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا نیز در این نشست خبری گفت: برگزاری نمایشگاهی با این عظمت و بزرگی به نوع خود یک مراسم بزرگ و به یادماندنی است. این نمایشگاه احساس شعف در من ایجاد می نماید و برگزاری این نمایشگاه می تواند به تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا یاری کند.

او اضافه نمود: نمایش اشیای تاریخی اسپانیا امروز در یکی از مهم ترین و بزرگ ترین موزه های جهان یعنی موزه ملی ایران به نمایش در می آید که مهم ترین پیغام آن دوستی است. ایران، هلند و اسپانیا به خاطر برگزاری نمایشگاه های موزه ای، اشتراکات فرهنگی بیشتری پیدا نموده اند و امروز برگزاری این نمایشگاه یک اعتماد دو جانبه بین ایران و اسپانیا به وجود آورده است.

او ادامه داد: در نمایشگاه ایران در اسپانیا که به مدت پنج ماه برگزار گردید، شاهد بازدید 100 هزار بازدید نماینده بودیم. اعتقاد من بر این است که ایران و اسپانیا روابط فرهنگی خوبی با یکدیگر داشته اند. جوی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به وجود آمد باعث شد تا ما فاصله ها را طی کنیم و با کشور بزرگی به نام ایران بیش از پیش آشنا شویم و نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا را در موزه ملی ایران برگزار کنیم.

رئیس موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: این یک تمایل دو جانبه بین دو طرف است که این نمایشگاه به آینه برای نشان دادن ارتباطات فرهنگی دو کشور باشد.

او در ادامه اضافه نمود: در موزه ملی ایران و موزه آلیکانته، دنباله روی تمدن ها از یکدیگر دیده می گردد، در این نمایشگاه ها و موزه ها می توانیم اشیای مختلفی را ببینیم حتی بعضی از این اشیا در جنگ بین تمدن ها به کار رفته است اما امروز شاهد این هستیم که در فضای صلح و دوستی و به شکلی صلح جویانه در کنار هم به نمایش در آمده است.

جوزف آلبرت کورتس در بخش دیگری از صحبت های خود اضافه نمود: نمایشگاه موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا در تهران ادامه دهنده روابط شکوهمند ایران و اسپانیا است و از طرف خودم از مسئولان ایران برای برگزاری این نمایشگاه در تهران قدردانی می کنم.

مانوئل اولیسنا دومنک مدیر فنی موزه باستان شناسی آلیکانته اسپانیا نیز در این نشست خبری گفت: سطح تخصصی و حرفه ای بودن نیروهای موزه ملی ایران در نمایشگاه ایران در اسپانیا و نمایشگاهی که قرار است از اسپانیا در ایران از امروز افتتاح گردد، کاملا تعیین و محرز است.

او گفت: این اشیا به عنوان نمونه هایی از تاریخ و تمدن آلیکانته به شمار می رود و این تاریخ مدیترانه و تاریخ اسپانیا را به ما نشان می دهد و می توانیم گذر تاریخ را در تمدن های مختلف می توانیم از نزدیک ببینیم.

او ادامه داد: به وسیله این اشیا می توانیم شیوه های زندگی مردمان در دوران مختلف را در ذهن خود تصور کنیم. برای ما این یک افتخار است که توانسته ایم این نمایشگاه را در موزه ملی ایران به نمایش بگذاریم تا از این طریق بازدید نمایندگان بیش از پیش با تمدن و تاریخ اسپانیا آشنا شوند همان طور که بازدید نمایندگان از نمایشگاه ایران در اسپانیا نیز از نزدیک با تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند.

خورخه سولر دیاز مدیر نمایشگاه های موزه باستان شناسی آلیکانته، سخنران بعدی این نشست خبری بود که در صحبت هایی گفت: این نمایشگاه در راستای دوستی و همکاری خوب ایران و اسپانیا برگزار گردیده است و اشیایی که در نمایشگاه ایران در اسپانیا به نمایش درآمد و نیز اشیایی که در نمایشگاه اسپانیا در ایران از امروز به نمایش درمی آید، نمونه هایی از اشیای بسیار ارزشمند هستند.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه های وزارت میراث فرهنگی نیز در این نشست خبری ضمن خوش آمد گویی به فروش برتر و مسئولانی از کشورهای اسپانیا گفت: جریانات سیاسی و نظامی می گذرند و آنچه باقی می ماند تمدن ها و روابط فرهنگی بین دو کشور است و در شرایط فعلی این ارتباطات و تعاملات فرهنگی برای ما بسیار بسیار حائز اهمیت است و نشان می دهد فرهنگ و موزه ها فراتر از مسائل سیاسی در یک گفت و گو و همکاری دائم همیشه با هم خواهند بود.

نمایشگاهی با اشیایی از 350 هزار قبل

جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران نیز در این نشست خبری گفت: یکی از رسالت های موزه ملی معرفی فرهنگ و اصالت تاریخی تمدن کشور به سایر تمدن هاست؛ از این رو نمایشگاه موزه ای را ابتدا در کشور هلند به نمایش گذاشتیم و سپس با توجه به بازدید مدیران موزه آلیکانته اسپانیا از نمایشگاه هلند، این نمایشگاه در اسپانیا نیز گشایش یافت و یکی از موضوعاتی که با هم صحبت کردیم این بود که یک نمایشگاه با موضوع تمدن اسپانیا در تهران نیز داشته باشیم و امروز شاهد برگزاری نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا در محل موزه ملی ایران هستیم که در این نمایشگاه 300 شیء تاریخی از 350هزار سال قبل تا قرن 19 در این نمایشگاه به نمایش درآمده است و اولین تصویر از تمدن شرق دریای مدیترانه است.

او اضافه نمود: آثاری که در این نمایشگاه به نمایش درآمده است، آثار بسیار ارزشمندی هستند که دوران مختلف تاریخی این کشور را به نمایش گذاشته است و همچنین ارتباط و تعاملات فرهنگی ایران و اسپانیا را نشان می دهد.

رئیس کل موزه ملی ایران اضافه نمود: این نمایشگاه دارای کاتالوگی با 330 صفحه است که اولین کتاب درباره تمدن اسپانیا در ایران به حساب می آید.

این مقام مسئول در بخش دیگری از صحبت های خود گفت: این نمایشگاه به خاطر دوستی دو موزه برگزار گردید و برگزاری دو نمایشگاه در طول یک سال به صورت متقابل در دو کشور یک اقدام ارزشمند است. ورودی بلیت این نمایشگاه 5هزار تومان است و تا 26 فروردین 99 به جز روزهای دوشنبه میزبان علاقه مندان است.

روابط فرهنگی ایران و اسپانیا در طول تاریخ

علیرضا بای مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی نیز در این نشست گفت: ایران و اسپانیا ارتباطات و تعاملات فرهنگی خوبی با هم داشته اند و از حدود شش قرن پیش این ارتباطات شکل رسمی تر به خود گرفته است.

او اضافه نمود: یکی از نخستین سفرهای خارجی دکتر مونسان در سازمان وقت میراث فرهنگی، سفر به اسپانیا بود که برای شرکت در نمایشگاه فیتور به این کشور سفر کرد و در آن جا با مقامات کشور اسپانیا دیدار و گفت و گوهایی داشت و این سفر، آگاه همکاری های سازمان وقت میراث فرهنگی با کشور اسپانیا در دوران مدیریت دکتر مونسان بود که بعد از آن شاهد همکاری های موزه ای دو کشور بودیم.

بای اضافه نمود: در نمایشگاهی که امروز افتتاح می گردد، حدود 300 قلم شیء تاریخی و فرهنگی به نمایش در خواهد آمد که از حوزه شرق دریای مدیترانه و اسپانیا به ایران ارسال شده و می تواند به شناخت هرچه بیشتر ما به اسپانیا یاری می نماید.

مدیرکل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطر نشان کرد: مهمانان اسپانیایی که برای برگزاری این نمایشگاه به ایران سفر نموده اند از بعضی از اماکن فرهنگی تاریخی در تهران بازدید نموده اند که امیدواریم بتواند به تقویت روابط و همکاری های ایران و اسپانیا یاری کند.

پاسخ به سوالات فروش برتر

بعد از برگزاری نشست خبری و صحبت ها و توضیحات مدیران وزارت میراث فرهنگی و موزه ملی ایران و نیز مسئولان کشور اسپانیا، فروش برتر ایرانی و اسپانیایی به طرح سوالات خود در این نشست خبری پرداختند.

اولین سوال این نشست خبری از سوی یکی از فروش برتر اسپانیا مطرح شد و او در مورد تداوم همکاری های موزه ملی ایران با سایر موزه ها برای برگزاری نمایشگاه های مشابه سوال کرد که محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه های وزارت میراث فرهنگی از آمادگی برای برگزاری و تداوم اینگونه نمایشگاه ها اطلاع داد و گفت: تنها پنجره ای که به معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن ایران یاری خواهد نمود، پنجره میراث فرهنگی است، علاقه مند هستیم که این موضوع مهم را که ما مردمی اهل گفت وگو، صلح و صاحب تجربه هستیم، به تمام مردم جهان منتقل کنیم.

کارگر اضافه نمود: هرکدام از موزه های ما با یک موضوع خاص هستند که مخاطبان خود را برای همکاری در موزه های دیگر پیدا می نمایند و زمینه های همکاری را ایجاد خواهند کرد.

خبرنگار ایسنا نیز در این نشست خبری درباره بیمه اشیای به نمایش درآمده در نمایشگاه های مشترک سوال کرد که جبرئیل نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در پاسخ به این سوال گفت: نمایشگاه های مشترک آثار در برابر تمام خطرات بیمه هستند. البته در کشور ما بیمه آثار هنری وجود ندارد، برای همین در زمان برگزاری نمایشگاه های مشترک از شرکت های بیمه کشور طرف مقابل استفاده می کنیم. بسته بندی اشیا با حضور امنای اموال دو کشور انجام می گردد، حمل آثار تاریخی نیز توسط شرکت های کشور مقابل انجام می گردد. اما ترانسفر حرفه ای و انتقال اشیا از فرودگاه امام تا موزه ملی ایران را ایران انجام می دهد. هزینه بیمه و بسته بندی اشیا در نمایشگاه اسپانیا توسط کشور اسپانیا پرداخت شده است.

یکی دیگر از فروش برتر اسپانیایی در این نشست خبری در مورد گالری های این نمایشگاه سوال کرد که نوکنده رئیس کل موزه ملی ایران در این باره گفت: در این نمایشگاه سه گالری داریم که در گالری اول اشیای از 3500 سال پیش در آن به نمایش درآمده است، در گالری دوم آثاری از عصر آهن به نمایش در آمده است و تعدادی از دوره های تاریخی اسپانیا نیز در این گالری قابل مشاهده است که از عصر آهن تا دوره های اسلامی را در بر می گیرد. در گالری سوم نیز شاهد نمایش آثاری از دوره مدرن و معاصر فرهنگ اسپانیا را می توانیم ببینیم. این نمایشگاه سعی می نماید تاریخ 350 هزار سال اسپانیا را معرفی کند.

خبرنگار خبرگزاری مهر نیز در این نشست خبری سوال خود را در این خصوص بیان کرد که مسائل سیاسی چقدر می تواند در ضبط و بازداشت اشیا و آثار تاریخی تأثیرگذار است که سفیر اسپانیا در پاسخ گفت: معمولا این نوع آثار تاریخی در چهارچوب توافق های بین المللی حفظ می شوند و تحت حفاظت پیمان های بین المللی هستند و به شکل پیروز به کشور مبدأ بازگردانده می شوند. در این میان البته بعضی از مسائل وجود دارد که البته مختص ایران نیست و این مربوط به اشیایی است که در گذشته از یک کشور به کشور دیگری منتقل شده اند و اکنون روند بازگشت آن ها کمی با مشکل روبه رو است. اما آثار نمایشگاه های مشترک و دوطرفه ایران و اسپانیا به سلامتی بازگردانده می شوند و مسئله ای در این خصوص نیست.

یکی دیگر از فروش برتر اسپانیایی نیز در این نشست خبری سوال خود را در این خصوص بیان کرد که ایران با چه موزه دیگری از اسپانیا همکاری هایی را با موضوع موزه ای و میراث فرهنگی داشته است، که محمدرضا کارگر مدیرکل موزه های وزارت میراث فرهنگی توضیحاتی را در مورد همکاری ها با تعدادی دیگر از موزه های اسپانیا ارائه کرد.

محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی نیز در همین خصوص گفت: غیر از همکاری های موزه ای با کشور اسپانیا همکاری هایی در سطح کارشناسی در حوزه میراث فرهنگی داریم. ضمن این که درباره بعضی از پرونده های مشترک در حوزه میراث ناملموس نیز با اسپانیا همکاری هایی داریم و خوشبختانه اسپانیا یکی از کشورهای اروپایی است که همکاری های بسیار خوبی با ایران در حوزه میراث فرهنگی دارد.

خبرنگار ایلنا نیز در این نشست خبری درباره تاثیر برگزاری نمایشگاه های مشترک ایران و اسپانیا در تغییر نگاه اسپانیایی ها به ایران سوال کرد که مدیر موزه باستان شناسی آلیکانته در پاسخ به این سوال گفت: واکنش مردم و بازدیدنمایندگان از نمایشگاه ایران که در اسپانیا برگزار گردید، بسیار مثبت بوده است. فعالیت های جانبی نیز در این نمایشگاه برگزار گردید که مردم را با فرهنگ و تمدن ایران آشنا نموده است. این در حالی است که هفته فیلم ایرانی در اسپانیا برگزار گردید که به معرفی هرچه بیشتر ایران یاری نموده است.

او اضافه نمود: این در حالی است که به مناسبت فرا رسیدن نوروز، شاهد اجرای گروه موسیقی سنتی از اسپانیا بودیم که در کنار آن تعدادی برنامه فرهنگی با همکاری سفارت ایران در اسپانیا برگزار گردید که باعث نزدیکی هرچه بیشتر مردم و بازدید نمایندگان با فرهنگ ایران شده است.

سفیر اسپانیا در ایران نیز در همین ارتباط ادامه داد: اسپانیا از نظر تعداد گردشگری که به ایران می فرستد در بین کشورهای اروپایی صندلی چهارم را دارد که تعداد گردشگران اسپانیایی سالانه دوبرابر می گردد. گردشگران اسپانیایی در سفر به ایران از شهرهای کاشان، اصفهان، یزد و شیراز بازدید می نمایند، بنابراین می توان گفت ایران و اسپانیا در حوزه گردشگری و نیز حوزه میراث فرهنگی با هم ارتباط بسیار خوبی دارند.

در سرانجام این نشست خبری مسئولان ایرانی و اسپانیایی به همراه فروش برتر داخلی و خارجی از نمایشگاه باستان شناسی اسپانیا که قرار است عصر امروز به صورت رسمی افتتاح گردد، بازدید به عمل آوردند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 196

به "بازدید 100هزار نفر از نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازدید 100هزار نفر از نمایشگاه ایران، مهد تمدن در اسپانیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید