بازار مسکن تا شش ماه راکد خواهد بود

به گزارش فروش برتر، یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه بعد از خروج تقاضای مصرفی، از حدود یک ماه پیش تقاضای سرمایه گذاری هم از بازار ملک خارج شده است گفت: تا سه ماهه ابتدای سال 1400 بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی قرار می گیرد و قیمت ها ثبات نسبی خواهد داشت.

بازار مسکن تا شش ماه راکد خواهد بود

به گزارش ایسنا، مهدی روانشادنیا اظهار کرد: طی سه سال گذشته در عین حال که قیمت مسکن در تهران 5.5 برابر شده قدرت خرید مصرف کننده افزایش نداشته است. در سه سال گذشته نرخ رشد مالی منفی بوده، درآمد خانوار کاهشی شده و توان مصرف کننده واقعی پایین آمده است. از ماه ها قبل پارامتر تقاضای مصرفی، عاملی برای افزایش قیمت نبوده، اما نرخ ها بالا رفته است.

وی اضافه کرد: آنچه طی ماه های اخیر باعث افزایش قیمت ها در بازار مسکن شد تقاضای سوداگرانه و سرمایه گذاری بود. البته این گروه با کاهش ارزش پول ملی به دنبال ایجاد یک سپر تورمی بودند. بعد از انتخابات آمریکا و با توجه به در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری کشورمان در بازه شش ماهه پیش رو بازار مسکن در حالت بلاتکلیفی به سر خواهد برد. مصرف کنندگان که از قبل حضور نداشته اند، سرمایه گذاران برای ورود تعلل میکنند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه احتمالا تعداد معاملات در بازه زمانی شش ماهه آینده در مقایسه با میانگین 10 ساله کمتر باشد گفت: درخصوص قیمت ها با توجه به رفتار معمول بازار مسکن وارد دوره ثبات نسبی قیمتی شده ایم که از تورم عمومی جا می ماند. این به معنای کاهش ارزش واقعی قیمت مسکن است. مگر اینکه اتفاق ویژه ای در حوزه ارز بیفتد. اما اگر فرایند بازار همانند آنچه طی یک ماه اخیر رخ داده ادامه پیدا کند انتظار داریم تا سه ماهه اول سال 1400 شاهد ثبات نسبی قیمت ها و کاهش معاملات باشیم.

روانشادنیا با اشاره به کاهش 14 درصدی ساخت و ساز طی نیمه نخست امسال نسبت به شش ماهه اول سال 1398 گفت: به دلیل موانع زیاد محیط کسب و کار صنعت ساختمان از جمله طولانی بودن مدت زمان صدور پروانه های ساختمانی و دست و پاگیر بودن مقررات، به اندازه کافی سرمایه گذاران در این صنعت با ریسک مواجهند. اگر ریسک سیستماتیک مثل شوک های سیاسی هم اضافه گردد در سرمایه گذاری دست نگه می دارند تا شرایط انتخابات سال آینده معین گردد؛ لذا نمی توان به رشد محسوس ساخت و ساز در میان مدت امیدوار بود.

این کارشناس بازار مسکن در پاسخ به این سوال که آیا بودجه انبساطی دولت می تواند به رشد قیمت مسکن بیانجامد گفت: در حال حاضر مساله اصلی مجاب شدن سرمایه گذاران و افزایش قدرت خرید مصرف کنندگان بازار مسکن است که در هر دو بخش تحرک چندانی دیده نمی گردد. از طرف دیگر شرایط بازار های موازی و موضوع تحولات سیاسی که در پیش داریم پارامتر های معین کننده تری است. همانطور که گفتم معتقدم بازار مسکن تا شش ماه آینده در یک ثبات قیمتی و رکود معاملاتی قرار می گیرد.

خانه در تهران متری 27.1 میلیون تومان

بنابراین گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه 1399 بالغ بر 27 میلیون و 100 هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل 1.8 درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 118 درصد رشد نشان می دهد. این کمترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت امسال تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از امسال به طور محسوسی کاهش یافت. در آبان ماه 1399 تعداد 4466 فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل 48 درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 1.8 درصد افزایش پیدا کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 بهمن 1399 بروزرسانی: 9 بهمن 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1175

به "بازار مسکن تا شش ماه راکد خواهد بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازار مسکن تا شش ماه راکد خواهد بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید