اتوماسیون، تاثیری بر کاهش بروکراسی ها نداشته است

به گزارش فروش برتر، تهران (پانا) - سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد تجاری ـ صنعتی و ویژه مالی کشور از اصلاح ساختاری و چابک سازی سازمان ها به عنوان یکی از راهکارهای مهم در توسعه مدیریتی مناطق آزاد کشور نام برد.

اتوماسیون، تاثیری بر کاهش بروکراسی ها نداشته است

به گزارش فرینا، میثم رفیع پرهیزکار اظهار کرد: اصلاح ساختاری و چابک سازی در سازمان های مناطق آزاد از اصول مهمی است که همه ساله در تکالیف بودجه ای سازمان ها درج شده و در تبصره هشت بودجه 1400 مناطق آزاد نیز به عنوان یک تکلیف از سوی شورای عالی به مدیران مناطق آزاد ابلاغ شده است.

رفیع پرهیزکار اضافه نمود: چابک سازی در سازمان های مناطق آزاد زمانی اتفاق می افتد که ساختار سازمانی که یکی از ارکان مهم این سازمان هاست درست طراحی شده باشد تا سازمان را در راستا اهداف و ماموریت های تعریف شده به پیش برد.

به گفته او، متاسفانه عارضه ای در سازمان های دولتی در قالب توسعه بروکراسی ها بوجود می آید که آرام آرام گسترش پیدا می کنند و عظیم می شوند و در قالب پیچیده شدن خدماتی که باید به مردم و ارباب رجوع داده گردد، نمود پیدا می کنند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی ادامه داد: در چنین شرایطی مشاهده می گردد که سازمان ها بعضا در دام بروکراسی می افتند و ضروری است برای عبور از این دام، همیشه ساختارها را بازنگری کنیم تا از گرفتاری های بروکراسی خارج شویم.

رفیع پرهیزکار توضیح داد: وقتی بحث هایی مثل اتوماسیون و توسعه الکترونیک خدمات و پنجره واحد در مناطق آزاد مطرح می گردد، انتظار می رود سازمان ها خدماتی را در بستر مناسب، معقول، با سرعت و کیفیت به مردم، ارباب رجوع و سرمایه گذاران ارائه کنند اما علیرغم اینکه هزینه زیادی در مباحث اتوماسیون اداری انجام می گردد این توسعه در حد هزینه کردن سخت افزارها و نرم افزارها باقی می ماند و در عمل تاثیری بر کاهش بروکراسی ها نداشته است.

او معتقد است، یک بخش این مشکل به ساختار سازمانی مناطق آزاد مربوط می گردد به طوری که مدیران این مناطق فکر می کنند با اضافه کردن واحدهای مختلف و نیروهای بیشتر می توانند به نتیجه دلخواه برسند.

معاون توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد ادامه داد: این تفکر در دراز مدت منجر به تورم نیروها از یک طرف و افزایش هزینه ها برای سازمان خواهد شد و از طرف دیگر به ارتقا کیفیت خدمات و سرعت ارائه خدمات هم منجر نمی گردد و در نهایت مشاهده می گردد که یک فرایند معکوس در سازمان های مناطق آزاد رخ داده است.

رفیع پرهیزکار گفت: فرایندها با هدف سهولت کار ذی نفعان باید شکل بگیرد نه صرفا با هدف ایجاد کار برای کارکنان سازمان و این موضوعی است که همه سازمان ها و بالاخص سازمان های دولتی براساس این اشتباه در دام بروکراسی گرفتار می شوند و همیشه می بینیم علیرغم تکالیفی که در قوانین بالادستی تحت عنوان ممنوعیت جذب نیروی جدید و ممنوعیت توسعه ساختاری به آنان تکلیف می گردد، باز هم سازمان ها با تورم نیرو روبرو هستند که این نوع رفتارها با فلسفه وجودی مناطق آزاد مغایریت دارد.

او گفت: سازمان های مناطق آزاد برای اینکه بتوانند به هدف اصلی و ماموریتی که بعهده آنان واگذار شده است برسند، باید نسبت به بهبود و اصلاح ساختارها و چابک سازی واحدهای سازمانی خود به وسیله منطقی کردن اندازه و توسعه اتوماسیون اقدام کنند.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی بیان داشت: در این زمینه جلسات کارشناسی خوبی به وسیله دبیرخانه با مشارکت مناطق و کارگروه سه نفره شورای عالی مناطق آزاد متشکل از کنندگان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، وزارت کار و رفاه اجتماعی و عضو منتخب که کننده وزارت دادگستری است برگزار شده است.

به گفته رفیع پرهیزکار، شورای عالی مناطق آزاد و کنندگان دبیرخانه این شورا و مسئولان مربوطه در مناطق آزاد مکلف شدند بر مبنای ضوابط ابلاغی برای ساختار سازمانی کار کارشناسانه انجام بدهند که این موضوع در مرحله تصویب تاپ چارت یا چارت اصلی سازمانی مناطق واقع شده است.

او گفت: ماموریت اصلی و ذاتی مناطق باید در کنار کوتاه کردن فرآیندهای کاری، به توسعه اتوماسیون و پنجره واحد با هدف اصلاح بخش های زاید سازمان و یاری به ارتقا بخش های کلیدی تر این مجموعه ها منجر گردد.

سرپرست معاونت توسعه مدیریت دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی یادآور شد: در دوره جدید اداره شورایعالی مناطق آزاد و ویژه مالی کشور پس از انتصاب مهندس مومنی به دبیری این مجموعه، براساس تبصره 8 بودجه مناطق آزاد برای سال 1400 به تمام مناطق آزاد اعلام شده که مساله اصلاح ساختاری و چابک سازی نیروها را در دستور کار قرار داده و پیشنهادات خود را ارایه کنند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 خرداد 1400 بروزرسانی: 30 خرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1434

به "اتوماسیون، تاثیری بر کاهش بروکراسی ها نداشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتوماسیون، تاثیری بر کاهش بروکراسی ها نداشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید