طراحی ویلا: چه به روز سازه کشف شده چهارباغ عباسی اصفهان آمد؟

به گزارش فروش برتر، در طی انجام پروژه سنگفرش کردن خیابان چهارباغ، یک سازه زیرزمینی کشف شد، اما پس از گذشت کمتر از یک هفته از کشف این سازه، سرنوشت آن چه شده است؟

طراحی ویلا: چه به روز سازه کشف شده چهارباغ عباسی اصفهان آمد؟

جهت دریافت خدمات طراحی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

پس از گذشت کمتر از یک هفته از اجرای پروژه سنگفرش خیابان چهارباغ اصفهان دو عکس منتشر شد که اولی نشان از کشف یک سازه زیرزمینی داشت و عکس دوم نشان می داد بخشی از این سازه تخریب شده است.

در این بین فریدون الهیاری مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان با رد تخریب سازه به دست آمده، گفت:

پروژه سنگ فرش کردن چهارباغ عباسی به وسیله سازمان نوسازی و به سازی شهرداری استان اصفهان و زیر نظر میراث فرهنگی استان در دست انجام است تا کف چهارباغ را که آسفالت بوده، سنگفرش کند و در آینده بتوانیم چهارباغ را به خیابانی پیاده رو تبدیل کنیم.

او با بیان این که این طرح در چهارباغ مستلزم برداشتن رویه آسفالت خیابان، انجام زیرسازی و سنگفرش خیابان است، ادامه داد:

در نقطه ای از برداشت آسفالت، به یک سازه برخورد می نمایند، سازه ای آجری با مصالح ساروج که ممکن است با هدف آبراهه های چهارباغ ایجاد شده باشد.

وی ادامه داد که از ابتدای این پروژه سه باستان شناس به عنوان کشیک ناظر در پروژه حضور دارند و یک کانکس در منطقه برای بازسازی و بهسازی آثار به دست آمده مستقر شده است و قرار است هر چه که پیدا می گردد با هدف نجات بخشی و بازسازی به کانکس مستقر گردد که برای این سازه نیز کارشناسان باستان شناس استان در منطقه حضور داشتند.

الهیاری اضافه نمود:

با به دست آمدن این سازه، بلافاصله همکاران ما دستور بازسازی سازه را می دهند، بعد از آن با ریختن خاک روی سازه و دستور ادامه کف فرش کردن چهارباغ را می دهند و سپس در طرحی که ارائه می دهند، کف فرش متفاوت در این نقطه، نشان می دهد در این نقطه یک سازه تاریخی است.

او بیان نمود که تنها اقدام حفاظتی که می توان در این زمینه انجام داد متفاوت کردن رنگ سنگفرش است، نمی توانیم بگوئیم چون این سازه به دست آمده خیابان چهارباغ را کنار بگذاریم و یک خیابان دیگر جایش درست کنیم.

الهیاری با تاکید بر این که از این نوع سازه در اصفهان بسیار زیاد است و عمدتا کارکردشان سازه های آبی و آبراهه هایی با هدف زهکشی هستند، ادامه داد:

ما وظیفه حفاظت از این سازه را داریم، بنابراین همان طور که این سازه قبلا در زیرکف چهارباغ حفظ شده، امروز نیز باید حفاظت گردد. حتما درگذشته وقتی خیابان چهارباغ را آسفالت می نموده اند، با این سازه برخورد نموده اند و احتمالا قدری تخریب های امروز این سازه متعلق به آن دوره است، فقط می توان کف فرش این منطقه را با رنگ دیگری نشان داد و احیانا در آینده تابلوئی با تصاویر این سازه در کنار آن نصب کرد اما این بخش ویترین سازی نمی گردد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در سرانجام گفت که معمولا این سازه ها از دوره صفویه در اصفهان ایجاد شده اند و اما ممکن است این سازه در این منطقه از اصفهان متعلق به دوره قاجار باشد.

منبع: کجارو / خبرگزاری ایسنا
انتشار: 20 دی 1400 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1691

به "طراحی ویلا: چه به روز سازه کشف شده چهارباغ عباسی اصفهان آمد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طراحی ویلا: چه به روز سازه کشف شده چهارباغ عباسی اصفهان آمد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید