واکنش قیمت خودروهای خارجی به نوسان دلار

به گزارش فروش برتر، افزایش قیمت دلار طی دو روز اخیر این انتظار را در بازار خودروهای وارداتی به وجود آورد که شاهد صعودی شدن قیمت این خودروها در بازار باشیم، اما تحقیقات میدانی از بازار وارداتی ها نشان می دهد که بازار این خودروها نیز همانند بازار خودروهای پرتیراژ داخلی روزهای بدون نوسان را سپری می کنند.

واکنش قیمت خودروهای خارجی به نوسان دلار

به گزارش اقتصادنیوز، افزایش قیمت دلار طی دو روز اخیر این انتظار را در بازار خودروهای وارداتی به وجود آورد که در این بازار نیز شاهد صعودی شدن قیمت خودروهای وارداتی باشیم، اما تحقیقات میدانی از بازار وارداتی ها نشان می دهد نوسان هنوز به این بازار نرسیده است.ثبات در قیمت خودروهای وارداتی در حالی رخ داده که به اعتقاد بسیاری از فعالان بازار خودرو تغییر جهت این بازار به نرخ دلار گره خورده است؛ اما طی روزهای گذشته بازار وارداتی ها خلاف جهت این فرایند حرکت کرده و با وجود آنکه نرخ دلار طی دو روز گذشته شکل صعودی به خود گرفته فعالان بازار خودرو می گویند قیمت در این بازار تغییری نداشته و خودروهای وارداتی با نوسان کمی خرید و فروش شده اند.

البته فعالان بازار خودرو معتقدند در صورت تداوم افزایش قیمت دلار، افزایش قیمت در بازار خودروهای وارداتی در هفته آینده نیز دور از ذهن نخواهد بود.

دلایل کم نوسانی قیمت خودروهای وارداتی

امکان باز شدن واردات خودرو یکی دیگر از دلایلی است که فعالان بازار معتقدند که موجب شده تا قیمت این خودروها فرایند ثبات را در پیش بگیرد؛ به گفته فعالان بازار خودرو زمزمه های مطرح شده موجب شده تا خریداران خودروهای وارداتی دست از خرید بکشند تا شاید بالاخره قفل واردات این خودروها باز و ممنوعیت پیش بینی شده برطرف شود؛ رخدادی که در صورت وقوع آن شاهد تغییر در قیمت وارداتی ها خواهیم بود. با این شرایط تقاضا برای وارداتی بسیار کاهش یافته این موضوع موجب شده تا وارداتی ها ثبات قیمت داشته باشند.

از سوی دیگر در لایحه پیشنهادی بودجه سال 1400 حقوق ورود قابل توجه ای برای خودرو در نظر گرفته شده است، اقدامی که موجب شد تا شائبه از سرگیری واردات خودرو بر سرزبان ها افتد. البته سازمان برنامه می گوید این حقوق ورودی برای خودروهای دپو شده در گمرک است اما بازار اعتقاد دارد این حجم خودرو در گمرک رسوب نکرده که دولت بتواند این میزان حقوق ورودی دریافت کند و به احتمال زیاد گنجاندن این حجم درآمد مجاز کردن چراغ خاموش واردات است.

در واکنش به این مباحث محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه در نشست خبری تشریح بودجه 1400 با اشاره به اینکه اگر کشور به حالت عادی بازشود و واردات خودرو لطمه ای به منابع ارزی نزند، وارادات آزاد خواهد شد سیاست تسهیل واردات را تایید کرد اما شرطی که نوبخت مبنی بر کفاف منابع ارزی گذاشت بازار خودروهای وارداتی را معلق نگه داشت.

نکته دیگری که خریداران را از بازار دور کرده پیش فرض صحت خودروهای رسوب شده در بازار است وقتی دولت می گوید حقوق ورودی خودروهای رسوب شده در بازار دو هزار میلیارد تومان پس سال آینده سمت عرضه خودروهای وارداتی زیاد می شود و به همین دلیل خرید در سال جاری را به امید تصاحب مدل های جدید به تعویق انداخته اند.

بازار خودروهای وارداتی

سانتافه ix45 یکی از خودروهای پرطرفدار در بازار است که مدل های مختلف آن توانسته نظر خریداران خودروهای وارداتی را به خود جلب کند، براساس رصد بازار خودروهای وارداتی مدل 2017 این خودرو بدون کارکرد این هفته در محدوده یک میلیارد و 850 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است. البته در خصوص قیمت وارداتی ها این نکته را باید در نظر گرفت که قیمت این مدل خودروها با توجه به کمبود عرضه به شکل سلیقه ای میان فروشنده و خریدار تعیین می شود. با این شرایط امروز النترا بدون کارکرد، مدل 2018 در حدود یک میلیارد و 50 میلیون تومان در بازار معامله شد.

اما BMW سری7 (فول) مدل 2017 بدون کارکرد نیز امروز در محدوده قیمتی7 میلیارد تومانی در بازار قیمت خورد.

سورنتو دیگر خودرو پرطرفدار در بازار وارداتی ها نیز امروز مدل 2017 آن با 20 هزار کیلیومتر کارکرد با قیمت 2 میلیارد و 100 میلیون تومان در بازار خرید و فروش شد.

اما شرایط خودرو شاسی بلند جدید بازار که تا به امروز توانسته پرقدرت در بازار ظاهر شود چگونه است؟ ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد، میتسوبیشی اوتلندر تیپ 5 شاسی بلندی که توانسته نظر بسیاری از متقاضیان را به خود جلب کند این هفته با قیمت دو میلیارد و 60 میلیون تومان در بازار معامله شده است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1139

به "واکنش قیمت خودروهای خارجی به نوسان دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش قیمت خودروهای خارجی به نوسان دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید