هر احساسی را باور نکنید

به گزارش فروش برتر، خبرنگاران بی شک هیجانات و عقاید همه ما در زندگی تاثیر عمیق و مستقیمی بر تصمیمات ما دارد؛ هیجاناتی که به اعتقاد اغلب روان درمانگران ریشه در دوران کودکی دارد و امروزه به عنوان طرحواره شناخته می گردد. در حقیقت طرحواره درمانی یکی از راه های مقابله با عقاید و تفکرات عمیقی است که برای داشتن یک زندگی سالم مناسب نیستند. کتاب هر احساسی را باور نکنید نوشته رابرت لیهی یک کتاب کار برای کتاب طرحواره درمانی هیجانی به شمار می آید.

هر احساسی را باور نکنید

نویسنده آن یک روان شناس بالینی و نویسنده مشهور بین المللی است که سابقه سال ها فعالیت در این حوزه را دارد و در واقع بنیان گذار طرحواره درمانی هیجانی است. نثر ساده، مثال های متعدد از زندگی رزومره و تمرین ها و کاربرگ های مفید و کاربردی، همگی باعث شده اند این کتاب منبع مفیدی برای مختصصان و مخاطبان عام باشد.

شیوا جمشیدی در گفت وگو با خبرنگار ایبنا درباره موضوع اصلی کتاب هر احساسی را باور نکنید گفت: این اثر در واقع درمان شناختی-رفتاری را با طرحواره درمانی هیجانی تلفیق می نماید و رویکردی نوآورانه ارائه می دهد تا به مخاطب یاری کند باورهای شخصی عمیق خودش درباره هیجانات را کاوش کند و سپس مشخص کند آیا این باورها مفید هستند یا آسیب رسان.

وی اضافه کرد: همچنین این کتاب به مخاطب انگیزه می بخشد تا هنگام پدیدآمدن هیجانات سخت، از راهبردهای مقابله سالم تری استفاده کند. کتاب حاوی تمرینات، خودارزیابی ها و تکالیفی است که به مخاطب امکان می دهند مسئولیت سلامت هیجانی خود را به عهده بگیرید و از افکار و احساسات منفی رها گردد.

این مترجم با اشاره به دلیل ترجمه کتاب گفت: هیجانات همواره برای من موضوع جذاب و پیچیده ای بوده است. هیجانات متعدد و پیچیده ای که ما انسان ها داریم، یکی از عواملی است که ما را از سایر موجودات متمایز می سازد. با این حال، در مقایسه با بعضی موضوعات دیگر، دانش کمتری درباره هیجانات داریم و آموزش یا تربیت چندانی در این حوزه دریافت نمی کنیم. یکی از این ویژگی های هیجانات این است که ثابت نیستند و تغییر می نمایند، درحالی که در بسیاری از اختلالات روان شناختی شاهد اصطلاحاً گیرافتادن افراد در هیجان یا هیجانات خاصی هستیم. علاقه مندی شخصی و حرفه ای من به این حوزه و همچنین مطالعات مستمری که در این حوزه دارم باعث شد وقتی جدیدترین کتاب رابرت لیهی در این حوزه در سال 2020 را که دیدم، تصمیم بگیرم آن را ترجمه کنم تا به عنوان منبعی ارزشمند در اختیار همکاران و عموم مخاطبان باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که مخاطبان اصلی کتاب کدام قشر از جامعه را شامل می گردد و چه بازخوردی داشته است گفت: هم روان شناسان، روان پزشکان و مشاورانی هستند که کارِ روان درمانی انجام می دهند و هم عموم افرادی که به مباحث روان شناسی و به ویژه موضوعاتی مانند هیجان علاقه مند هستند. این کتاب را در واقع می توان کتاب کار طرحواره درمانی هیجانی در نظر گرفت که آن هم توسط همین نویسنده نگارش شده و ترجمه آن در همین انتشارات به چاپ رسیده است.

جمشیدی گفت: متخصصان می توانند برای تسلط بیشتر خودشان روی مباحث مربوطه و همچنین واگذاری تکالیف مرتبط در جلسه درمان از این کتاب استفاده نمایند. مخاطبان عام نیز با خواندن این کتاب بیشتر با هیجانات آشنا می شوند و می توانند با تکمیل کاربرگ هایی که در کتاب آمده، تمرین های مفیدی در این زمینه داشته باشند. نثر کتاب بسیار روان است و از مثال های متعدد و آشنا از زندگی روزمره استفاده شده است. کوشش بسیاری شده تا ترجمه فارسی نیز روان و آسان فهم باشد.

وی با اشاره به عمومی سازی دانش در عرصه روان درمانی و در قالب کتاب تاکید نمود: همان طور که پیشتر اشاره شد، هیجانات نقش مهمی در زندگی ما انسان ها دارند و حاوی پیغام هایی برای ما هستند. اگر بیاموزیم از راهبردهای مقابله سازگار استفاده کنیم، قطعاً کیفیت زندگی مان بهتر خواهد شد. این کتاب، یکی از منابع ارزشمندی است که به زبانی ساده و با استفاده از تمرین ها و کاربرگ های کاربردی، ما را بیشتر با این حوزه آشنا می نماید.

لازم به ذکر است این اثر از سوی انتشارات ارجمند راهی بازار کتاب شده است.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 15 تیر 1400 بروزرسانی: 15 تیر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1462

به "هر احساسی را باور نکنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر احساسی را باور نکنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید