هر آمدنی، رفتنی دارد

به گزارش فروش برتر، فرقی نمی کند مهمان باشی یا مهمان برایت آمده باشد؛ پایان رفتنی می رود و آمدنی می آید؛

هر آمدنی، رفتنی دارد

شدنی نی شود و غصه به ما می ماند مهمانی که آمده است بار سفر می بندد و به مهمانی که رفته ای خاتمه باید بازگردی....

مثل ماه مبارک رمضان که با هلال نعمت و احسان. بر آسمان دل ها حضور یافت و تا چند روز دیگر هم با هلالی... می رود مدت هاست محبت و مودت و مهربانی و همدلی و همراهی و هم راه بودن هم با همین هلال ماه شوال بار سفر می بندد... گویی صفات اخلاقی و سفارش های اسلامی هم مختص همین بازه زمانی کوتاه است... زندگی ها به روال معمول بازمی شود و ساعت رفت و آمد هم طبیعی می شود درست مثل وعده های سه گانه غذایی که دگر بار شروع می شود مهربانی ها کمتر می شود؛ بی تفاوت بودن تاثیری ندارد و همراهی با همسایه ها و هم محله ای های گرفتار و نیازمند کم می شود و گویی تمام خوبی ها هم با عید فطر به انتها می رسد.

در صورتی که طبیعی است مهمانان ماه خدا بوی یک ماه مهمانی بهشتی شدن را از دست ندهند و تا رمضانی دگر که از راه می رسد و بهانه ای برای تجدید توان بخشیدن به خوبی ها و صفات برگزیده است، انجام شود.

فطر؛ روز مردمانی است که فراتر از فرازها و فرودهای زندگی بشری و معیارهای ظاهری انسانی خاکی در یک ماه بندگی خداوند بی همتا همراه همیشگی مردمان محروم بوده اند.

فطر، روز آراستن و زینت کردن و گشاده رویی میان مردمان و ابراز شادمانی در دیدارهاست.

فطر، روز مهر ورزیدن است روز شادمان ساختن مردان و زنان مومن که در یک ماه مهربانی و همدلی را با همراهی و یاری مومنانه با آنها تقسیم نموده اند.

فطر، روز بخشش و ارمغانی از خوبی هایی است که در دل پروراندیم.

و چه خوب است با خود خلوت کردن و دنبال جوابی برای سوال های بسیار...

امروز عمل و کردار ما که خود را تشنگان معارف رمضان می دانیم، چیست؟

آیا با بیان شادمانه ترین گل واژه های تبریک به یکدیگر جشن بندگی را زنده نگه داشته ایم؟

آیا هنوز فرمان فروتنانه خدمت به هموطن در وجودمان بلند است؟

محله های فقیر نشین شهر یادمان رفته است؟

صدای یاری به محرومان را فراموش نموده ایم؟

و هیاهوی شادمانی روزهای دستگیری از هموطن های نیازمند در همهمه و شلوغی و رفت و شد ها فراموش می شود؟

گرفتاران بیماری کرونا و خانه نشین های مستحق محله ها را فراموش می کنیم؟

کارگرهای روزمزد بیکار شده ای را که هر شب باید به خانه بیایند و نانی بر سفره بگذارند را می شود رها کرد؟

دیده های مشتاق و دل های بیقرار یکدیگر را نگاه و به سرور و نور شادمانی می نمایند بچه ها در میان دست ها و دیده ها بوسه ها و شادمانی ها کم می شوند و دل هاشان به شادی و لب هاشان به لبخند پیوند می خورد و در صف های نماز عید فطر شادی می کردند عطر قنوت های نماز فطر در شهر می پیچد.

دست هایمان را در مقام سپاس به آسمان بلند می کنیم و فریاد می زنیم:

اللهمَّ اَهْلَ الکبْریاءِ وَ العَظَمَةِ، وَ اَهْلَ الْجُودِ وَ الْجَبَرُوتِ....

خدایا ، ای اهل بزرگی و عظمت و ای اهل جود و قدرت مطلق، رحمی که جز ولای تو هیچ دستاویزی نداریم، خداوندا تو سزاوار بزرگی، سرفرازی، بخشندگی، توانایی، بخشایش و رحمتی.

سزاوار آنی که به خاطر تو پرهیز کنیم و از تو آمرزش بخواهیم در روزی که برای مسلمانان عید قرار داده ای؛ و برای محمد که درود خدا بر او و دودمانش باد، ذخیره افتخار و بلندی مقام که بر او و دودمانش درود فرستی و مرا بدان چه نیکی و سعادت است و به محمد (صلی ا... علیه و آله وسلّم) و خاندانش ارزانی داشته ای بهره مند سازی و از هر بدی که محمد (صلی ا... علیه و آله وسلّم) و خاندانش را خارج ساختی، رهایی دهی، درود تو بر محمد (صلی ا... علیه و آله وسلّم) و خاندانش باد.

خداوندا ! از تو می خواهم بهترین چیزی را که بندگان شایسته ات از تو می خواهند، و به تو رو می آورم بدان گونه که بندگان شایسته ات از بدی ها پناه آورده اند.

پروردگارا ما را آن گونه قرار ده که برای ولی تو با هر کسی که با او علم دشمنی بر افروخته دشمن باشیم و هر که او را دوست دارد دوست بداریم و با این شیوه اطاعات و فرمانبرداری تو را آرزومندیم ای مهربان ترین مهربانان. خداوندا عذاب و خشمت را بر کسی قرار ده که با ولی تو بستیزد، امامت او را آگاهانه نپذیرد و سرپرستی ولایت و سبقت او را گردن ننهد. خدایا ما را توفیق ده تا به حرمت روزه های رمضان، در روز غم زدایی از دل های به درد نشسته نگاه های به در بسته و جان های از اندوه خسته شده را شاد سازیم تا غمی از چهره ای بزداییم و نگاهی را به آرامش برسانیم و جان از اندوه خسته شده ای را آرام کنیم.

خداوندا به ما لیاقت عطا کن تا بدون درخواست برادران مومن از آنها دلجویی و گره گشایی کنیم، با اشتیاق به آنها نیکی برسانیم و توفیق تقرب به سوی خودت را با نیکی کردن در این روز عطا فرما و کرامت کردن را کرم کن تا در عید کریم و سعید فطر کرم ورزیم.

اَ... اَکبرُ اَ... اَکبرُ، لا اِلهَ اِلّا ا... وَ ا... اَکبرُ، اَ... اَکبرُ وَ لِلّهِ الحَمدُ، اَ... اَکبَرُ عَلی ما هَدانا.

منبع: مهدی توکلیان - عکاس و روزنامه نگار / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 2 تیر 1400 بروزرسانی: 2 تیر 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1440

به "هر آمدنی، رفتنی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آمدنی، رفتنی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید