ضرورت افزایش جمعیت

به گزارش فروش برتر، یعقوب شیویاری گفت: تامین شغل، مسکن و امکانات رفاهی را 3 عامل مهم در تشویق جوانان به فرزندآوری است دانست افزایش جمعیت بدون تامین زیرساخت های لازم در حوزه اقتصاد مطمئنا عملی نخواهد شد

ضرورت افزایش جمعیت

به گزارش گروه رسانه های فروش برتر، عضو کمیسیون بهداشت مجلس تامین شغل، مسکن و امکانات رفاهی را 3 عامل مهم در تشویق جوانان به فرزندآوری است دانست و اظهار کرد: مجلس و دولتمردان و در کل پیکره نظام باید به این فکر نمایند که آینده جامعه باید تضمین گردد و صرف اینکه تاکید به افزایش جمعیت داشته باشیم بدون اینکه اقدامی صورت بگیرد درست نیست و ما را به هدف مورد نظر نمی رساند.

یعقوب شیویاری در رابطه با ضرورت توجه به مساله جمعیت گفت: قطعا افزایش جمعیت به نفع مصالح کشور است اما این افزایش باید با فراهم سازی زیرساخت ها از تمام جهات سیاسی، مالی، فرهنگی و اجتماعی صورت بپذیرد. بالاخره آنقدر امکانات در این جامعه درست کردیم که با خون پاک شهیدان ریشه دار شده است و برای حفظ و نگهداری از این مملکت احتیاج به نیرو خصوصا نیروی جوان داریم.

افزایش جمعیت به نفع مصالح کشور است

او در ادامه اضافه کرد: ساختارجمعیتی ما رو به سالمندی می رود لذا حتما باید افزایش جمعیت نسبی داشته باشیم تا بتوانیم از جامعه حفاظت کنیم. مطمئنا اگر از بُعد سیاسی هم نگاه کنیم هر جامعه ای که نیروی قوی و جمعیت زیادی داشته باشد مطمئنا می تواند از منابع و منافع خود دفاع کند.

نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی توضیح داد: متاسفانه از نظر مالی وضعیت مناسبی نداریم خصوصا خانواده ها از این باب آزرده خاطر هستند که عدم اشتغال کافی برای جوانان به ویژه جوانان تحصیل نموده سبب شده تشکیل خانواده ندهند و در نتیجه افزایش جمعیت نداشته باشیم. حتی برخی از خانواده ها به تک فرزندی اکتفا می نمایند که متاسفانه آفتی برای جامعه است.

تک فرزندی آفتی برای جامعه است

شیویاری به نقش مسوولین در رسیدن به این هدف اشاره نمود و گفت: به نظر من هم مجلس و دولتمردان و در کل پیکره نظام باید به این فکر کند که آینده جامعه باید تضمین گردد و صرف اینکه تاکید به افزایش جمعیت داشته باشیم بدون اینکه اقدامی صورت بگیرد درست نیست و ما را به هدف مورد نظر نمی رساند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان نمود: جمهوری اسلامی ایران در دهه 60 سیاست کنترل جمعیت را اتخاذ کرد و با استقرار خانه های بهداشت و ساختار بهداشتی که داشتیم کنترل جمعیت به اندازه کافی صورت گرفت و این سیاست اقتضای آن موقع بود؛ اما الان احتیاج به افزایش جمعیت داریم لذا ضرورت دارد زیرساخت های آن فراهم گردد و این زیرساخت ها از نظر اجتماعی افتصادی و فرهنگی باید وجود داشته باشد.

او ادامه داد: وقتی خانواده ای نمی تواند از نظر درآمدی خودش را تامین کند طبیعتا حاضر نیست یک یا دو فرزند به زندگی آنها اضافه گردد. افزایش جمعیت بدون تامین زیرساخت های لازم در حوزه اقتصاد مطمئنا عملی نخواهد شد و تجربه 2 دهه اخیر نشان داد که خانواده ها از این موضوع دلگیر هستند که فرزندانشان شغل و منبع درآمدی نداشته و نمی توانند تشکیل خانواده دهند و صاحب فرزند شوند لذا این قضیه چند بعدی است و باید حاکمیت نظام به آن فکر کند.

افزایش جمعیت بدون تامین زیرساخت های لازم در حوزه اقتصاد مطمئنا عملی نخواهد شد

این نماینده مجلس توضیح داد: هنوز طرح و لایحه ای برای این موضوع ارایه نشده است. چون کشور با مسائل مالی روبرو شده و در منطقه ای واقع شدیم که درگیر مسایل سیاسی و تحریم ها است، منابع درآمدی کافی برای پیشبرد سیاست افزایشی جمعیت وجود ندارد. در برنامه پنج ساله ششم اقدامات لازم برای ازدواج جوانان از نظر تامین شغل و مسکن مهیا نشد و اینها عللی است که باعث می گردد ازدواج کم و به تبع زاد و ولد هم کمتر گردد.

اقدامات لازم برای ازدواج جوانان از نظر تامین شغل و مسکن مهیا نشده است

شیویاری اظهار کرد: مسایل فرهنگی هم در این امر مهم است چراکه سه دهه به خانواده ها ابلاغ کردیم که کنترل جمعیت داشته باشند و خانواده ای که 6 یا 7 فرزند داشت و الان این فرزندان ازدواج کردند بیش از 1 یا 2 فرزند نمی خواهند لذا باید فرهنگ سازی صورت بگیرد. هر چقدر از نظر مالی قوی باشیم اما از بعد فرهنگی رشد ننموده باشیم این مهم به دست نمی آید.

نماینده مردم میانه در مجلس در رابطه با اقدامات انجام گرفته برای افزایش جمعیت گفت: کمیسیون بهداشت و درمان اقدامات لازم را برای افزایش جمعیت انجام می دهد. مثلا توزیع وسایل پیشگیری از بارداری که در خانه های بهداشت به وفور یافت می شد را محدود کردیم. حتی در مورد عقیم سازی زنان و مردان که به راحتی صورت می گرفت قوانینی اتخاذ شده است. قبلا برای کسانی که اقدام به این کار می کردند تشویقی می دادیم اما الان برعکس شده و حتی اجازه نمی دهیم متخصصان زنان و زایمان به آسانی این عمل را انجام دهند.

توزیع وسایل پیشگیری از بارداری در خانه های بهداشت محدود شده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: وزارت بهداشت و درمان بر اساس ساختار تشکیلات و وظایفی که مشخص شده است این کارها را انجام می دهد و کمیسیون بهداشت و درمان هم در این راستا اقداماتی انجام داده است. از سوی دیگر کمیسیون اقتصاد، برنامه و بودجه و کمیسیون عمران و وزارت کار برای اشتغال جوانان باید گام بردارند تا جوانان به فرزند آوری تشویق شوند. اولین عامل که باعث تن ندادن به ازدواج و فرزند آوری شده است شغل، عامل دوم مسکن و بعد از آن امکانات رفاهی است. سبک زندگی مردم تغییر نموده است و دولت هم در تامین این موارد ناتوان بوده پس باید نگاه جامعی به این قضیه داشته باشیم؛ اینکه سیاست افزایش جمعیتی را ابلاغ کنیم اما زیرساخت ها فراهم نباشد به انتها نخواهد رسید.

منبع : شفقنا

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 32

به "ضرورت افزایش جمعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت افزایش جمعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید