شهر شکی: مروارید قفقاز

به گزارش فروش برتر، شکی در شمال غربی جمهوری آذربایجان نزدیک به سرحد داغستان و گرجستان واقع شده است. این شهر قرن ها یکی از توقفگاههای بازرگانان جاده ابریشم بوده است. هنوز هم بازار روزانه آن در این منطقه رونق بسیار دارد.

شهر شکی: مروارید قفقاز

صنعت ابریشم دوزی شهر شکی از معروفیت بسیاری در خارج از آذربایجان برخوردار است. همه رنگ های استفاده شده طبیعی و شیوه ساخت آن سنتی است. رشته های ابریشم با رنگ قرمز پیاز رنگ آمیزی می گردد. کار بافت یک فرش هشت ماه طول می کشد و نتیجه کار یک اثری هنری است.

یک کارگر فرشباف می گوید: ما بسیار افتخار می کنیم. ما این فرش را با دست های خود بافتیم. با دست های طلاییمان.

در قسمتی از کارخانه ابریشم، دستگاه های مدرن برای ریسیدن نخ ابریشم از کرم ابریشم جاسازی شده است.

ناتلا موسومووا، مدیر شرکت شکی می گوید: از سال 1931 این کارخانه ابریشم برپاست و به لطف فن آوری مدرن کارخانه ما پیشرفته تر شده، ولی ما همچنان از رنگ های طبیعی استفاده می کنیم. ما فرش، روسری و دستمال گردن از ابریشم طبیعی درست می کنیم. شکی، به علت صنعت ابریشم مشهور است و ما در نظر داریم این سنت را ادامه داده، آن را حفظ کنیم و به گذشته خود احترام بگذاریم.

وجود شیشه های رنگ آمیزی شده قصر خان شکی مدیون صنعت ابریشم است. بازرگانان ایتالیایی این شیشه ها را به این شهر آوردند تا آن را با ابریشم عوض نمایند. این قصر در سال 1762 میلادی به وسیله حسین خان بنا شده است. نه سال پیش بانک جهانی هزینه بازسازی این قصر را پرداخت کرد.

زمینه رسولووا، راهنمای قصر خان شکی می گوید: اگر در آذربایجان بنای تاریخی دیگری وجود نداشت، کافی بود همین قصر خان را به جهانیان نشان می دادیم تا قدمت، معماری و هنر خود را ثابت کنیم. اینجا ترکیبی از سبک های معماری است.

قهوه خانه در فرهنگ آذربایجانی صندلی خاصی دارد. آذربایجانی ها ضرب المثلی دارند که می گوید: وقتی چای می نوشید، نباید تعداد فنجان ها را بشمارید. می توان گفت که اینجا چای تقریبا مقدس است.

مارکو پولو زمانی که در قرن سیزدهم میلادی به این منطقه آمد از ماده چسبنده سیاهی که از زمین خارج می شد، نوشت. اکنون بسیاری از این سرچشمه ها پوشانده شده است ولی باز هم به مقدار کافی نفت خام هست و از آن برای هدف های درمانی استفاده می گردد.

یک مسافر روسی می گوید: به نظر من حمام نفت خام بسیار مفید است. پنج ماه پیش اینجا بودم و سلامت من بهبود یافت و به همین علت دوباره برگشته ام.

یک مسافر دیگر می گوید: درمان شگفت انگیزی است. مانند این است که در شکلات گرم حمام می کنیم.

از صدها سال پیش مردم از حمام نفت برای درمان بیماری ها استفاده می نمایند چون به گفته پزشکان فواید بسیاری داشت. اخیرا پزشکان معتقدند این ماده برای درمان عوارض پوستی مفید است.

ده دقیقه حداکثر زمان ماندن در وان حمام است. البته شستشوی این نفت خام از بدن حکایت دیگری است.

منبع: یورونیوز
انتشار: 6 مرداد 1400 بروزرسانی: 6 مرداد 1400 گردآورنده: forushebartar.ir شناسه مطلب: 1503

به "شهر شکی: مروارید قفقاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهر شکی: مروارید قفقاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید